Nadbiskup Silvano Maria Tomasi o svjetskoj prehrambenoj krizi
Sve je veća zabrinutost, na međunarodnoj razini, zbog poskupljenja prehrambenih dobara. Tomu pridonosi i velika suša u Sjedinjenim Američkim Državama, najgora u posljednjih 60 godina, zbog koje je u velikoj mjeri smanjen urod kukuruza i soje. Kako bi razmotrili taj problem u svrhu izbjegavanja nove prehrambene krize, nakon one na prijelazu iz 2007. u 2008. godinu, koja je potaknula pobune u brojnim zemljama, 27. će se kolovoza sastati članovi skupine G20. Tom bi prigodom mogla biti sazvana i Svjetska konferencija o krizi.
O opasnosti od moguće ponovne svjetske prehrambene krize, za našu je radijsku postaju govorio nadbiskup Silvano Maria Tomasi, stalni promatrač Svete Stolice pri Uredu Organizacije ujedinjenih naroda u Ženevi, te ističući vrlo zabrinjavajuću statistiku napomenuo je da se procjenjuje da zbog neodgovarajuće prehrane u svijetu ima 170 milijuna rahitične i tjelesno oslabljene djece. Ima zemalja koje trpe glad, poput primjerice Jemena, u kojemu je 10 milijuna ljudi gladno, a 260.000 djece je pothranjeno i prijeti im smrt – istaknuo je nadbiskup te spomenuo i područje Sahela, Somaliju i Južni Sudan.
Napomenuvši potom da se u Ujedinjenim narodima govori o gotovo osam milijardâ dolara potrebnih kako bi se zadovoljile sadašnje potrebe, a stiglo je manje od četiri milijarde, nadbiskup je rekao – kako smo spomenuli – da je taj problem još više otežan zbog velike suše u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zemljama, poput Australije i Rusije, koje su proizvođači hrane.
Na novinarov upit kako spriječiti izbijanje nove prehrambene krize, nadbiskup je Tomasi istaknuo da valja voditi računa o uzrocima nedostatka hrane. Sigurno je suša jedan od razloga, – rekao je – ali tu je i činjenica da se velika količina hrane, poljoprivrednih proizvoda, rabi za proizvodnju biološkoga goriva. Stoga je ovih dana ponovno otvorena rasprava o tomu kako pronaći odgovarajuću politiku koja će uskladiti potrebe okoliša, te stoga smanjiti količine ugljičnih spojeva koji se ispuštaju u zrak rabljenjem nafte, i istodobno dati prednost hrani, jer hrana je potrebna za život.
Osim toga, – dodao je nadbiskup Tomasi – u globalnoj politici koju valja osmisliti, ima se voditi računa o tomu da su još uvijek vrlo istaknute financijske špekulacije na tržištu prehrambenih proizvoda, te su potrebna pravila kako bi se izbjeglo iskorištavanje koje ostavlja posljedice posebno na najsiromašnijim i najpotrebitijim slojevima pučanstva. (…) Ne može se, u svrhu čisto gospodarske koristi, igrati ili špekulirati s tako važnim dobrima kao što su hrana i voda, posebno u ovom trenutku. Potrebna je, naime, mogućnost za pravedniju raspodjelu – istaknuo je na kraju nadbiskup Tomasi.
rv/benedikt