Opća audijencija 03. listopda 2012. god.

Tijekom opće audijencije na Trgu svetoga Petra Papa je danas u katehezi o molitvi nastavio govor o liturgiji – bogoslužju kao povlaštenom izvoru kršćanske molitve, rekavši da je sveta liturgija „udioništvo u Kristovoj molitvi, upućenoj Ocu u Duhu Svetome“. Crkva je vidljiva na brojne načine, po karitativnom djelovanju, misijskim projektima, u apostolatu, ali liturgija je povlašteno mjesto gdje se u cijelosti očituje Crkva, čin u kojem vjerujemo da Bog ulazi u našu stvarnost a mi ga možemo sresti i dotaknuti– ustvrdio je Benedikt XVI.

U liturgiji svaka kršćanska molitva nalazi svoj izvor i cilj. Posvećujemo li u svojem životu dovoljno vremena molitvi? Zapitao je Sveti Otac te podsjetio što o molitvi govori Katekizam Katoličke Crkve: Molitva je živi odnos djece Božje sa svojim neizmjerno dobrim Ocem, s njegovim Sinom Isusom Kristom i s Duhom Svetim (2565). Molitva je dakle naviknuti se stajati u Božjoj prisutnosti i biti svjestan te prisutnosti, imati odnos s Bogom kao što su obični naši životni odnosi, s najbližom rodbinom, s pravim prijateljima; dapače odnos s Bogom osvjetljava sve naše druge odnose – objasnio je Papa.

Kršćanska se molitva sastoji u trajnom gledanju na uvijek novi način u Krista – podsjetio je Papa rekavši da je ona razgovor s Njim, stajanje u tišini pred Njim, djelovanje i trpljenje s Njim, dodajući: U Kristu kršćanin otkriva svoj pravi identitet, a otkriti vlastiti identitet u Kristu znači postići zajedništvo s njim. Moliti – dodao je Papa – znači uzdići se k Bogu, a sudjelovanjem u liturgiji, usvajamo materinski jezik Crkve. Naravno, to se postupno zbiva, malo po malo. Postupno moram uranjati u riječi Crkve, sa svojom molitvom, životom, patnjom, radošću i mislima. Taj nas put preobražava – ustvrdio je Benedikt XVI.

Nastavljajući govor Papa je upitao, kako se uči moliti, kako rasti u molitvi? Gledajući uzor koji nas je naučio Isus – Oče naš – vidimo da je prva riječ ‘Oče’, a druga je ‘naš’. Odgovor je dakle jasan: učim moliti, hranim svoju molitvu obraćajući se Bogu kao ocu i moleći s drugima, moleći s Crkvom, prihvaćajući njezine riječi, koje mi malo po malo bivaju bliskije i bogate smislom – rekao je Sveti Otac.
Liturgija nije neka vrsta samosvojnog očitovanja zajednice, nego je izlaženje iz sebe i ulaz u veliku živu zajednicu, u kojoj nas Bog hrani. Liturgija uključuje općinstvo vjernika. Kršćanska je liturgija bogoštovlje općeg hrama, uskrsloga Krista, čije su ruke raširene na križu da u zagrljaj Božje vječne ljubavi obuhvati sve ljude. Liturgija nikada nije čin pojedine zajednice, smještene u prostoru i vremenu. Vrlo je važno da se kršćanin osjeti i da doista bude uključen u opću zajednicu koja je temelj i utočište pojedinca, da je uključen u Tijelo Kristovo, odnosno Crkvu – objasnio je Sveti Otac dodajući:
Ne može se moliti Bogu na individualistički način. Liturgija nije naš čin, nego Božje djelovanje u nama i s nama. Ne slavi pojedinac – svećenik ili vjernik – ili skupina liturgiju, nego je ona prvenstveno Božji čin u Crkvi. Čak je u liturgiji i najmanje zajednice prisutna cijela Crkva. Stoga nema stranaca u liturgijskoj zajednici. U svakom liturgijskom slavlju zajedno sudjeluje cijela Crkva, nebo i zemlja, Bog i ljudi – ustvrdio je Benedikt XVI.
Kršćanska liturgija, premda se slavi u određenom vremenu i prostoru, i izražava ‘da’ određene zajednice, po svojoj je naravi katolička, odnosna opća, proizlazi iz cjeline i vodi k cjelini, u zajedništvu s Papom, biskupima, vjernicima svih mjesta i epoha. Što se neko slavlje više nadahnjuje tom sviješću, u njemu se plodnije ostvaruje istinski smisao liturgije – istaknuo je Sveti Otac.

U promišljanu o liturgiji – zaključio je Benedikt XVI. – pozornost je često usredotočena na to kako liturgiju učiniti privlačnom, zanimljivom, ali tada prijeti opasnost da se zaboravi bitno: liturgija se slavi poradi Boga a ne poradi nas, ona je Božje djelo. Moramo se prepustiti da nas Bog vodi i njegovo tijelo, odnosno Crkva – zaključio je Papa, a potom podsjetio da sutra ide u marijansko svetište u Loretu, upravo na pedesetu obljetnica slavnog hodočašća blaženoga pape Ivana XXIII. u marijansko svetište, koje se zbilo tjedan dana prije otvaranja II. vatikanskog sabora.
Molim vas da se pridružite mojoj molitvi preporučujući Majci Božjoj glavne crkvene događaje koji nas očekuju: Godinu vjere i Biskupsku sinodu o novoj evangelizaciji. Neka Sveta Djevica prati Crkvu u njezinu poslanju naviještanja evanđelja muškarcima i ženama našega vremena – kazao je Sveti Otac, a potom na raznim jezicima pozdravio prisutne hodočasnike. Hrvatsku je skupinu hodočasnika pozdravio riječima: RealAudioMP3Od srca pozdravljam i blagoslivljam sve hrvatske hodočasnike, a osobito maturante katoličkih gimnazija u Požegi i Virovitici predvođene njihovim biskupom Antunom, kao i vjernike župe Uzvišenja Svetog Križa iz Rume u Srbiji te članove hrvatske katoličke zajednice iz Ludwigshafena. Dragi prijatelji, čuvajte živim plamen vjere, upaljen na vašem krštenju i podržavan primjerima svetih mučenika, kako bi i drugi vidjeli radost vašega života u Kristu. Hvaljen Isus i Marija!

rv/benedikt

Odgovori

Skip to content