U sjećanje na dr. Branimira Molaka

Prenosimo priopćenje MIRaH (MEĐUNARODNI INSTITUT ZA RAZVITAK HRVATSKE) povodom nedavnog preminuća dra Branimira Molaka.

In Memoriam

Branimir Molak
(1944. – 2012.)

Nakon kratke i teške bolesti, iznenada, u Zagrebu je u 69. godini života preminuo je naš predsjednik dr.sc. Branimir Molak.

Na Prirodoslovno matematičkom fakultetu u Zagrebu je 1967. godine diplomirao eksperimentalnu fiziku (nuklearni smjer). Postdiplomski studij iz područja nuklearne i atomske fizike završio je na istom fakultetu 1970. i postigao stupanj magistra znanosti. Doktorirao je iz područja naftnog rudarstva na Rudarsko geološko naftnom fakultetu u Zagrebu 1977. Bila je to prva disertacija iz razrade ležišta ugljikovodika plina u bivšoj državi. U svom radnom vijeku bio je zaposlen u Institutu “R.Bošković”, INA Naftaplinu (istraživanje nafte i plina), Komitetu za energetiku (nuklearna energetika, republički inspektor za NE Krško), Urbanističkom institutu Hrvatske (energetika u prostornom planiranju) i honorarno na fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, PMF i RGN.

Od početka rata 1991. angažirao se u obrani Republike Hrvatske. Bio je posljednji ratni zapovjednik sustava obrane, zaštite i spašavanja civilnog stanovništva RH (pri MORH-u).Godine 1991. boravio je u Washingtonu, gdje je u Federal Emergency Management Agency (američko ministarstvo za izvanredna stanja) održao predavanje o ratu u Hrvatskoj i prikupio brojne informacije za uspostavu što djelotvornijeg sustava zaštite i spašavanja u Hrvatskoj, koji je bio uspostavljen za rata u Hrvatskoj. Prilikom triju boravaka u Americi za vrijeme Domovinskog rata (1991., 1992., 1994.) zauzimao se za širenje istine o agresiji na Hrvatsku (izlaganja: u UN (New York), agenciji za zaštitu okoliša EPA (Cincinnati), Baltimoreu, San Diegu, novinski članci u SAD….). Poslije u tekstovima pripremljenim za Boston, Seattle i New Orleans zalagao se uz stručne teme i za iznošenje istine o Hrvatskoj.

Bio je na brojnim specijalizacijama iz područja istraživanja i proizvodnje, te planiranja nafte i plina, nuklearne energetike, analize rizika, nuklearne sigurnosti i planiranja za slučaj kriza u mnogim zemljama. Sve boravke financirale su znanstvene i stručne ustanove iz svijeta (SAD, Francuska, Njemačka, UN…). Za svoje znanstvene projekte i stručne ili znanstvene radove nikada nije u Hrvatskoj dobio (a niti tražio) materijalnu potporu. Sudjelovao je kao od Europske zajednice pozvan ekspert (s izlaganjima) na najznačajnijim skupovima o energetici na Mediteranu (prirodni plin u Antibesu, električna energija u Rabatu) u organizaciji Mediteranskog centra za energetiku iz Sophie Antipolis (Francuska) i ECC (iz svake mediteranske zemlje po dva pozvana eksperta). U nekoliko navrata Shellov Razvojni institut nudio mu je zaposlenje. Godinu 1990. većim dijelom proveo je u arapskom svijetu radeći na razvoju proizvodnje nafte.

Osnovao je Hrvatsko društvo za prosudbu rizika i bio njegov predsjednik. U godinama 1991., 1992., 1994. 1995. i 2001. sudjelovao je (na poziv i trošak organizatora ili inozemnih znanstvenih ustanova) referatima na konferencijama Society for Risk Analysis (najznačajnija svjetska organizacija za pitanja rizika) u SAD i Njemačkoj.

Bio je vrsni znanstvenik i stručnjak u području energetike, a dulje od trideset godina bavio se upravljanjem u krizama ili izvanrednim stanjima, rizicima i zaštitom okoliša.
Objavio je više od 170 znanstvenih i stručnih radova iz područja: energetike, istraživanja i proizvodnje nafte i plina, nuklearne energetike, zaštite okoliša, analize rizika, upravljanja u krizama, nuklearne fizike, organizacije i primjene znanosti i rezultata istraživanja, te nekoliko knjiga samostalno ili u suradnji (ležišta plina, upravljanje u krizama, prilozi za Hrvatski nacionalni program Matice Hrvatske).

Kao istinski domoljub nije mogao ravnodušno promatrati svekoliko propadanje hrvatske države i društva. Stoga je na njegovu inicijativu osnovana udruga Međunarodni institut za razvitak Hrvatske (MIRaH), s kadrom iz Hrvatske i iseljeništva. Na osnivačkoj skupštini 20. svibnja 2010. godine, sudionici Skupštine suglasili su se da je potrebno pomoći svim onim snagama u društvu koje nastoje pronaći izlaz iz krize osmišljavanjem razvitka Hrvatske uz pomoć kompetentnih znanstvenika i stručnjaka, a na bazi objektivnih pokazatelja svega onoga čime Hrvatska raspolaže. U kratkom vremenskom razdoblju koje mu je ostalo na raspolaganju sudjelovao je na niz tribina i predavanja o energiji i razvitku u Hrvatskoj i svijetu. U nekoliko navrata obavijestio je predsjednika RH, te bivšu predsjednicu Vlade RH o zbivanjima u energetici koja je ključan činilac najvećeg dijela problema u Republici Hrvatskoj i izaziva najteže posljedice i još mnogo teže stanje. Njegovi pisani materijali nepresušno su vrelo istine, a njegovo neumorno djelovanje, svima nama su poticaj i obveza da se i nadalje u svakoj prilici javno zalažemo za istinu i pravdu, koje toliko silno nedostaju u jedinoj nam domovini Hrvatskoj.

Zagreb, listopad 2012. godine

Upravni odbor MIRaH

Odgovori

Skip to content