Financial Times: Papa -Vrijeme za zauzimanje kršćana u svijetu
Vrijeme za zauzimanje kršćana u svijetu – naslov je članka pape Benedikta XVI. koji je 20. prosinca objavio Financial Times.
U tom članku posvećenom Božiću, Sveti Otac ističe da su kršćani potaknuti tako plemenitim viđenjem ljudske sudbine, da ne mogu prihvatiti kompromise ni s čim što bi ju moglo ugroziti. Papin je članak nastao – kako izvještava Tiskovni ured Svete Stolice – slijedom zahtjeva prispjeloga u taj engleski gospodarski dnevnik koji je, potaknut objavljivanjem posljednje knjige Josepha Ratzingera o Isusovu djetinjstvu, tražio od Pape jedno razmišljanje o Božiću.
Sveti je Otac taj zahtjev rado prihvatio. Već je, naime, i prije Papa pozitivno odgovorio na zahtjeve drugih medija, poput BBC-a, upravo u prigodi Božića, kao i emisije Talijanske radio-televizije „Na Njegovu sliku“, povodom Uskrsa. I ti su slučajevi bili prigoda za govor o Isusu i o njegovoj poruci široj publici, i to u najsnažnijim trenutcima kršćanske liturgijske godine – istaknuto je na kraju priopćenja Tiskovnoga ureda Svete Stolice.
„Daj caru carevo, a Bogu Božje“, od te temeljne Isusove rečenice polazi Papin članak. Sveti Otac prije svega ističe da te Isusove riječi upozoravaju i na politizaciju religije, i na obožavanje vremenite moći, kao i na neumorno traženje bogatstva. Papa u članku napominje da nam skromno Isusovo rođenje upućuje izazov da ponovno razmotrimo svoje prednosnice, svoje vrijednosti, i to još više na kraju godine koja je mnogima bila obilježena gospodarskom oskudicom.
Što možemo naučiti od poniznosti, siromaštva, i jednostavnosti jaslica? – pita se Papa te odgovara – Božić može biti vrijeme u kojemu učimo čitati Evanđelje, učimo upoznati Isusa, i to ne samo kao Dijete u jaslama, nego kao Onoga u kojemu prepoznajemo Boga koji je postao čovjekom. Upravo u Evanđelju kršćani pronalaze nadahnuće za svakodnevni život i za svoje uključivanje u poslove svijeta, bilo da se to događa u parlamentu ili na burzi – piše Sveti Otac te upozorava – Kršćani ne bi trebali bježati pred svijetom; naprotiv, trebali bi se zauzeti u njemu.
Međutim, – nastavlja Papa – njihovo bi uključivanje u politiku i gospodarstvo imalo nadići svaki oblik ideologije. Eto zbog čega, kada kršćani odbiju pokloniti se pred lažnim bogovima koje predlaže naše vrijeme, to nije zbog toga što imaju zastarjelo viđenje svijeta. Naprotiv, – ističe Papa – to se događa zbog toga što su slobodni ideoloških veza, i potaknuti su tako plemenitim viđenjem ljudske sudbine da ne mogu prihvatiti kompromise ni s čim što bi ju moglo ugroziti. To se – prema Papinim riječima – u povijesti ponekad dogodilo, kada kršćani nisu mogli popustiti Cezarovim zahtjevima. Od kulta rimskoga cara do totalitarnih režima prošloga stoljeća, Cezar je nastojao zauzeti Božje mjesto – primijetio je Sveti Otac.
Napomenuvši potom da kršćani suzbijaju siromaštvo jer priznaju najveće dostojanstvo svakoga ljudskog bića stvorenoga na sliku Božju, i određenoga za vječni život, Papa je istaknuo da oni djeluju poradi pravedne raspodjele zemljinih bogatstava, jer su uvjereni da su, kao upravitelji svega stvorenoga od Boga, dužni brinuti se za najslabije i najranjivije. Kršćani se protive pohlepi i iskorištavanju, uvjereni da su velikodušnost i ljubav, kojima Isus poučava, put koji vodi do punine života.
Kršćanska vjera uključuje žurnu zadaću promicanja mira i pravednosti za sve – istaknuo je potom Sveti Otac te objasnio da te ciljeve dijele mnogi, te je stoga moguća velika i plodna suradnja među kršćanima i drugima. Papa je svoj članak završio napominjući da Isusovo rođenje označava kraj staroga poretka. Sada je tu novi kralj koji se ne pouzdaje u snagu oružja, nego u moć ljubavi. Krist nas iz jaslica poziva da živimo kao građani njegova nebeskoga kraljevstva, čiju izgradnju ovdje, na zemlji, može poduprijeti svaka osoba dobre volje – istaknuo je Sveti Otac na kraju članka.
Financial Times | RV | benedikt