Indijske milijarde za rusko oružje

Za indijskog premijera Manmohana Singha, Vladimir Putin je „poseban prijatelj Indije“. Odnosi između Indije i Rusije bliski su već desetljećima. Putinov posjet Indiji popraćen je velikom kupovinom ruskog oružja.

{jathumbnail off}Rusiju i Indiju povezuju izuzetno dobri partnerski odnosi. Ruski predsjednik Vladimir Putin želi ojačati i produbiti tu dugu tradiciju svojim današnjim (24.12.) posjetom New Delhiju. Glavne teme na njegovom susretu s indijskim premijerom Manmohanom Singhom su budućnost Afganistana, borba protiv međunarodnog terorizma i jačanje bilateralne trgovine. Vojna suradnja bi također trebala biti intenzivirana. Indija još uvijek uvozi 60 posto svog naoružanja iz Rusije i danas je potpisan ugovor o kupovini naoružanja vrijedan oko tri milijarde dolara.

Stručnjakinja za Rusiju Margarete Klein iz berlinske Zaklade za znanost i politiku vjeruje da je Indija za Rusiju jedan od najvažnijih partnera na svijetu. „Mislim da je Rusiji Indija potrebna gotovo isto kao što je Indiji potrebna Rusija. Indija je važna protuteža kineskom utjecaju u regiji. I Rusija može ponuditi još neke proizvode vrhunske tehnologije. U to pripada naoružanje poput borbenih zrakoplova i podmornica, ali i nuklearne elektrane, kaže Klein.

Dugogodišnji saveznici

Margarete Klein

Temelj za današnje strateško partnerstvo između dvije zemlje položen je 1950-ih. Indijski premijer Jawaharlal Nehru posjetio je Sovjetski savez u lipnju 1955. Samo nekoliko mjeseci kasnije Nikita Hruščov otputovao je u Indiju i brzo osvojio simpatije. Naime, on je naglasio da Indija u sukobu s Pakistanom oko regije Kašmira nastupa kao suverena država i da nijedna zemlja nema pravo da se miješa u taj sukob.
Moskva nije napustila Indiju ni 60-ih i 70-ih. Kada je 1962. izbio rat između Indije i Kine, Sovjetski savez ostao je neutralan. To objašnjava i zašto je Indija 1965. prihvatila Sovjetski savez kao posrednika u ratu s tradicionalnim neprijateljem – Pakistanom. Tada je postignut prekid vatre. Međutim, 1971. ponovo je došlo do rata za nezavisnost od Pakistana koji je poveo Bangladeš. Sovjetski savez stao je uz Indiju, protiv Pakistana i njegovog moćnog saveznika Amerike.

I nakon raspada Sovjetskog saveza bliski odnosi između Indije i Rusije se nastavljaju. „Indija je uvijek bila jedna od samo nekoliko zemalja u regiji koja nije imala previše bliske odnose sa SAD-om“, naglašava politologinja Klein. I sama ta činjenica povezuje ove dvije države, misle mnogi stručnjaci.

Zbližavanje s Amerikom

Ipak, Indija je smanjila distancu prema Sjedinjenim državama. Sporazum o nuklearnim potencijalima između dviju zemalja stupio je na snagu 2008. Tim ugovorom Indija je de facto priznata kao nuklearna sila nakon desetljeća izolacije i dobila je uvjetni pristup nuklearnoj tehnologiji i materijalima. Uz to, ni Indija ni Pakistan nisu potpisali ugovor o neširenju nuklearnog oružja. Godine 2010. američki predsjednik Barack Obama posjetio je Indiju i za svoj govor u indijskom parlamentu dobio aplauz od nekoliko minuta. Pored SAD-a, i Kina, Francuska, Velika Britanija i Njemačka ponovo razmatraju svoje odnose s Indijom.

Promijenjena situacija u svijetu

Novinarka Jyoti Malhotra iz New Delhija, dugogodišnja dopisnica za razne indijske medije, neko vrijeme i iz Rusije, vjeruje da je Indija, isto kao i Rusija, primorana da usmjeri svoju vanjsku politiku na više partnera nego ranije. „Vidjeli smo da se svjetski poredak tijekom posljednjih godina sve više razgranava. Svaka zemlja mora odnose s drugim zemljama ocjenjivati prema vlastitim interesima. Ideološki motivi tu ne igraju nikakvu ulogu.“

Upravo zato se i Rusija tijekom proteklih godina približila Pakistanu, što se pažljivo prati s indijske strane, kaže politologinja Margarete Klein: „Ne radi se o tome da će ruska strana zamijeniti odnose s Indijom odnosima s Pakistanom. To ne bi ni bilo moguće. Približavanje je povezano s onim što će se dogoditi u Afganistanu 2014., dakle motivi su sigurnosno-politički“, kaže Klein.
Trgovina na ispitu

Iz te perspektive pitanje, kakvi će biti zajednički interesi u budućnosti, ima veliko značenje. Na primjer, bilateralna trgovina mogla bi ojačati. Vrijednost trgovinske razmjene između Rusije i Indije jedva da će dostići 15 milijardi američkih dolara ove godine: Za to vrijeme vrijednost trgovine Indije i Kine iznosi 70 milijardi dolara, a SAD-a i Indije čak 100 milijardi. To je možda i najveća slabost u rusko-indijskim odnosima. A to Vladimiru Putinu sigurno nije u interesu.

DW.DE

Odgovori

Skip to content