Kardinal Sarah o siromaštvu

„Zašto siromaštvo?“ tema je kampanje Europske radiotelevizijske unije pokrenute prije Božića kako bi se međunarodno javno mnijenje senzibiliziralo na zaboravljenu stvarnost koja u svijetu obuhvaća milijardu ljudi. 

Kardinal Robert Sarah, predsjednik Papinskoga vijeća ‘Cor Unum’, ustanove koja putem Caritasa u cijelom svijetu razdjeljuje pomoć najsiromašnijem pučanstvu, ili pak pogođenom elementarnim nepogodama, pokušao je u razgovoru za našu radijsku postaju odgovoriti na pitanje „Zašto siromaštvo?“.

Napominjući da je teško odgovoriti na to pitanje jer – kako je rekao – siromaštvo je uvijek bila ljudska stvarnost, koju su prouzrokovali ljudi. Ako, naime, stvaramo ratne životne prilike, prouzrokujemo siromaštvo. Ako oblikujemo nepravednu sredinu, odnosno gospodarsku organizaciju koja daje prednost samo bogatima, prouzrokujemo siromaštvo. Siromaštvo je, dakle, ljudska stvarnost koja će uvijek postojati, ali koja nema samo negativni vidik – rekao je kardinal te objasnio da po njegovu mišljenju siromaštvo može biti i pozitivna stvarnost jer je to način života u umjerenosti i jednostavnosti, ne pretrpavajući život mnogim nepotrebnim stvarima.

Istaknuvši potom, iz vlastita iskustva, da su brojne siromašne zemlje radosnije, i imaju više pouzdanja u život u odnosu na narode koji posjeduju sve, kardinal je napomenuo da imamo suzbijati bijedu, odnosno stanja onih koji nemaju ni doma, ni hrane, ni zdravlja. Moramo imati najosnovnije kako bismo živjeli dostojno kao ljudska bića stvorena na sliku Stvoritelja. (…) Važno je razlikovati bijedu od siromaštva – istaknuo je kardinal te dodao – Mislim da je siromaštvo pozitivna stvarnost za čovjeka.

Zašto siromaštvo? Zato što ga i mi sami stvaramo, niječući čovjeku mogućnost za rad, i da tako zaradi najosnovnije za život – istaknuo je kardinal te napomenuo da je više puta ponovio kako su fraze poput: „Imamo izbrisati, iskorijeniti siromaštvo“ uvreda siromašnima, jer Isus je rekao: „Uvijek ćete imati siromaha“. Ali, imamo raditi na tomu da ne bude bijede – istaknuo je kardinal Sarah.

Na novinarov upit kako Crkva odgovara na dramu siromaštva i bijede, kardinal je napomenuo da je borba protiv siromaštva u tomu da se poboljšaju životni i radni uvjeti pučanstva. A Crkva to radi posvuda: otvara škole i mjesta za skrb o zdravlju, potiče zemljoradnju, odgaja i obrazuje. Jedno od oblika siromaštva je, naime, neposjedovanje škole, nemogućnost odgajanja duha, odnosno poticanja duha da razmišlja, da stvari gleda tako da čovjek napreduje u svojemu cjelokupnom blagostanju, ne samo materijalnom nego i duhovnom – istaknuo je kardinal.

Govoreći o svojemu iskustvu koje je stekao kao predsjednik Papinskoga vijeća ‘Cor Unum’, kada je Papinu pomoć nosio pučanstvu pogođenom potresom na Haitiju, japanskom stanovništvu nakon potresa i tsunamija, ili pak sirijskim izbjeglicama u Libanonu, kardinal je Sarah istaknuo kako mu to što je vidio veliko siromaštvo, bijedu, i prilike u kojima ljudi žive, pomaže bolje moliti za svijet kojemu je potreban mir. Mi smo ti koji stvaramo stanje bijede, i to ratom, prodajom oružja radi uništavanja narodâ, i svjetskom gospodarskom strukturom koja uistinu ne potiče razvoj siromašnih naroda.

Zbog toga obavljamo svoj posao, ali istodobno molimo da svijet prihvati od Gospodina veću mudrost, kako bi malo pomalo svijet postao bolji. Mislim da je Onaj koji donosi bolji svijet Isus Krist, kojega očekujemo, jer će se on uskoro roditi; ne u Betlehemu, nego u našem srcu, u našim obiteljima, našim političkim i gospodarskim ustanovama. On je taj koji može sve promijeniti… – rekao je na kraju kardinal Sarah.

RV/benedikt

Odgovori

Skip to content