Papa na Španjolskom trgu u Rimu
Danas je Sveti Otac u 16 sati i petnaest minuta stigao na Španjolski trga da prema već ustaljenom običaju u znak štovanja pred Gospin kip postavi cvijeće. Nakon pozdrava okupljenim Rimljanima, hodočasnicima i turistima, Papa je rekao da se u okupljanju oko Marijina kipa osjeća jedinstvo u vjeri.
To posebno želim istaknuti u Godini vjere koju cijela Crkva slavi – rekao je Papa a potom se osvrnuo na današnje misno evanđelje.
Uvijek nas čudi i navodi na razmišljanje činjenica da je odlučni trenutak za sudbinu čovječanstva, utjelovljenje Božje, ostao obavijen velikom tišinom. Susret između Marije i Božjega glasnika ostao je neprimijećen, nitko o njemu ne govori. Da se zbio i u naše vrijeme, obavijesna sredstva također ne bi o njemu govorila, jer otajstvo se zbiva u tišini. To što je uistinu veliko često ostaje nezamijećeno, jer je tišina plodnija od frenetičnog komešanja naših gradova, a tako je bilo i u ono doba u Jeruzalemu – primijetio je Papa dodajući:
U velikoj buci čovjek se ne može sabrati, ne može čuti Božji glas. Marija je bila sabrana kad je primila anđelov navještaj i istodobno otvorena slušanju Boga. Ništa je nije dijelilo od Boga, u njoj nije bilo nikakve zapreke koja bi je udaljavala od Boga. Da je začeta bez istočnoga grijeha, znači da u Mariji nije bilo ničega što bi moglo zasjeniti njezino potpuno predanje Bogu, ona je bila u savršenom suglasju s Bogom. A ovo naše okupljanje oko Marijina kipa podsjeća nas prije svega da se glas Božji ne može prepoznati u buci i uzrujanosti. Ako smo površni, i ako ne siđemo u dubinu svojega bitka, gdje djeluju duhovne snage, ne možemo čuti glas Božji; Marija nas poziva da uđemo u sebe i da se uskladimo s voljom Božjom – ustvrdio je Benedikt XVI. a potom se osvrnuo na drugu Marijinu poruku:
Kad se okupimo ovdje Marija nam govori i drugu stvar, još važniju, veli nam da spasenje svijeta nije ljudsko djelo, ni znanosti ni tehnike ni ideologije, nego je djelo milosti. A što znači riječ milost – zapitao je Sveti Otac odgovarajući: Milost je ljubav Božja, ona je Bog koji se objavio u povijesti spasenja a posvema u Isusu Kristu – ustvrdio je Papa.
Evanđelje veli da je Marija puna milosti, a tim svojim identitetom ona nas podsjeća da je Bog glavni u povijesti i u našem životu, veli nam da je ljubav Božja jača od zla, da može ispuniti praznine koje egoizam stvara u osobi, obiteljima, narodu i svijetu. Te se praznine mogu pretvoriti u pakao gdje ljudski život gubi smisao i svjetlo. Lažna obećanja svijeta ne mogu ispuniti te praznine, mogu ih samo uvećati , čega je droga rječiti primjer; samo ljubav može podignuti iz pada, ali ne bilo koja ljubav, nego ljubav koja ima u sebi čistoću milosti. Samo Bog može preobraziti i obnoviti čovjeka i svijet, samo On može u onečišćenja pluća unijeti čisti zrak, i novu životnu snagu – ustvrdio je Papa dodajući:
Marija nam također govori da čovjek nikada nije izgubljen za Boga, koji je sišao nad pakao; ma koliko ljudsko srce bilo pokvareno, Bog je uvijek veći od našega srca. Blagi dašak milosti može raspršiti i najcrnje oblake, može učiniti život lijepim i punim smisla i u najtežim neljudskim situacijama – kazao je Benedikt XVI.
Bezgrješna Djevica nam govori i o pravoj radosti koja se širi u srcu oslobođenom od grijeha. Grijeh donosi negativnu žalost, a ona potiče na zatvaranje u sebe. Milost donosi istinsku radost, koja ne ovisi o posjedovanju bogatstva, nego je ukorijenjena u nutrini, u dubini osobe, i koju nitko ne može oduzeti. Kršćanstvo je u biti „evanđelje“ radosna vijest, premda neki misle da je oprečno radosti, jer u njemu vide zabrane i pravila. Kršćanstvo je uistinu naviještanje pobjede milosti nad grijehom, života nad smrću. A ako govori o odricanju i stezi uma, srca i ponašanja čini to stoga jer je u čovjeku otrovni korijen egoizma, koji je štetan za sve. Stoga se ima odbaciti egoizam a reći da istinskoj ljubavi – rekao je Papa dodajući.
Marijina je radost potpuna, jer u njezinu srca nema ni sjene grijeha, a njezina se radost podudara s Isusovom prisutnošću u njezinu životu sve do smrti na križu i uskrsnuća. Isus je Marijina radost i radost je Crkve – zaključio je Papa potičući nazočne da od Marije uče slušati glas Božji i prihvatiti Božju milost koja oslobađa od grijeha i egoizma i uvodi u istinsku radost. Marijo, milosti puna moli za nas! Rekao je Sveti Otac na kraju govora.
rv/benedikt