Izvješće Open door 2013
Sve je veća svijest o drami progona s vjerskom pozadinom, ali podatci potvrđuju dramatičnu pojavu u svijetu koja najviše pogađa kršćane – proizišlo je to iz izvještaja „Open door 2013“, u kojemu stoji da se u Sjevernoj Koreji oko 70.000 vjernika nalazi u radnim kampovima.
Međutim, i Kina je, na ljestvici najnesnošljivijih zemalja, s 21. sišla na 37. mjesto.
Govoreći o toj drami za našu radijsku postaju, Marta Petrosillo, glasnogovornica zaklade papinskoga prava ‘Pomoć Crkvi u nevolji’, osim Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, posebno je istaknula kritično stanje u Kini, te Mianmaru i Sjevernoj Koreji.
Što se tiče Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike, Petrosillo je napomenula da se može govoriti o islamizaciji tog područja. Sa stajališta kršćanske manjine, nakon nade potaknute „arapskim proljećem“ uslijedilo je razdoblje razočaranosti – primijetila je – I to prije svega zbog toga što mladi koji su izišli na ulice tijekom „arapskoga proljeća“, nisu bili u stanju politički se organizirati, te su tako prazninu nastalu padom prethodnih režima, ispunili različiti pokreti, kao primjerice Muslimanska braća.
Istaknuvši potom da postoji bojazan upravo od toga da bi nakon političke diktature mogla uslijediti ona vjerska, Petrosillo je primijetila da je u Egiptu vrlo zabrinjavajuće stanje. Nedavno je, naime, u toj zemlji uhićeno dvoje djece, u dobi od 8 i 10 godina, pod optužbom da su oskvrnuli Kuran, i to u ime blasfemije o kojoj se u Egiptu nije nikada govorilo – istaknula je Petrosillo te dodala da je u Siriji pak stanje još slojevitije, jer je kršćanska manjina tamo pritisnuta između režima i različitih pokreta koji čine oporbu, a čija narav nije ni dobro poznata. Zna se da se infiltriraju i džihadski pokreti…. Sigurno je da se u takvim prilikama ne nazire pozitivan razvoj, te da je kršćanska manjina vrlo zabrinuta – upozorila je glasnogovornica zaklade ‘Pomoć Crkvi u nevolji’.
RV/benedikt