‘Nisam sjedio sa Stankovićem, nego s predstavnikom ideologije koja ne želi čuti drugo mišljenje’
Stanković me pozvao u emisiju da budem neki ‘smokvin list’, kao nakit kojim mogu pokazati da su za raspravu, ali čim smo dotaknuli neke osjetljive teme, bio je bitno uznemiren i prelazio na nebitne teme kako bi opsturirao one goruće’, rekao je don Damir Stojić u razgovoru za Dnevno.
{jathumbnail off}Stojić smatra da su gledatelji mogli vidjeti da je Hrvatska televizija zaista ‘postala truba ne naše države, nego ove vlasti’.
Voditelj emisije ‘Nedjeljom u 2’, Aleksandar Stanković, uspio je prošle nedjelje napraviti još jednu provokativnu emisiju ugostivši svećenika i studentskog kapelana don Damira Stojića. Međutim, način na koji je popularni voditelj vodio razgovor, uz česte upadice, morao je zgroziti i najobjektivnijeg gledatelja emisije u kojoj je Stanković gotovo u maniri policijskog istražitelja nastojao diskreditirati sugovornika, ali i Katoličku crkvu, pritom potpuno zanemarujući profesionalnost i etiku kakvu bi očekivali od zaposlenika jedne nacIonalne medijske kuće. Stankovićeve provokacije, posebno pitanja o smislu celibata, ređenju žena i financijama Crkve koja su razgovor na trenutak dovela na rub incidenta, možda su dobar način za povećanje gledanosti u tržišnim uvjetima, ali teško da su pridonijele profesionalnom ugledu novinara Aleksandra Stankovića i cjelokupne uredničke politike HRT-a.
O dojmovima nakon emisije ‘Nedjeljom u 2’ razgovarali smo s don Stojićem, kojemu je ovo bilo drugo gostovanje kod Stankovića u posljednje dvije godine. smatra kako je, usprkos Stankovićevom pokušaju da omalovaži njega i instituciju kojoj pripada, ipak uspio poentirati najvažniju stvar – da se aktualna vlast ne ponaša demokratski, što je priznao sam Stanković. Stojić smatra važnim što su to gledatelji mogli čuti na javnoj televiziji koja je, kako je rekao, ‘zaista postala truba ne naše države, nego ove vlasti’.
Pozvali su me da budem ‘smokvin list’
– To je ozbiljno pitanje koje dovodi demokratska načela u pitanje. Nažalost, kod nas i dalje vlada jednoumlje i negiranje javne rasprave i dijaloga – rekao je za Dnevno.hr don Stojić, te nastavio.
– Bio sam svjestan da nisam sjedio tamo s Aleksandrom Stankovićem nego s predstavnikom jedne ideologije koja ne dopušta niti ne želi čuti drugo mišljenje. Mene je pozvao u emisiju da budem neki ‘smokvin list’, kao nakit kojim oni mogu pokazati da su za raspravu, ali čim smo dotaknuli neke osjetljive teme bio je bitno uznemiren i prelazio na nebitne teme kako bi opstruirao one goruće – kaže Stojić.
Na pitanje o tome kakve je reakcije primio nakon emisije don Stojić je rekao:
– Moj inbox, moj Facebook profil, SMS pretinac na mobitelu, prepuni su reagiranja. Dobivam podršku od poznatih i nepoznatih ljudi. U tim porukama osjeti se gorčina i ljutnja što su na javnoj televiziji vidjeli toliku količinu pristranosti, neznanja, nepripremljenosti, prijezira i nekulture prema meni kao gostu i stavovima koje predstavljam i podržavam. Možda najviše zabrinjava to što su gledatelji mogli svjedočiti tako niskoj kulturi rasprave. Ja sam navikao raspravljati i debatirati s ljudima koji se ne slažu sa mnom. U takvom ambijentu dijaloga sam školovan, takvu kulturu sam upijao. Međutim, ovo što se dogodilo između mene i voditelja emisije u nedjelju je ‘mikroslika’ onoga što se događa na makro razini – naglašava don Stojić, kao primjer kulture uvažavanja i dijaloga ističući američkog predsjednika Baracka Obamu, kojeg osobno ne podržava zbog izjave ‘zar se ne možemo složiti da se ne slažemo’.
Koliko je Zapad posvećen promicanju kulture dijaloga svjedoči i to što je Obamina Demokratska stranka koja, iako je svjetonazorski nalazi na suprotnoj strani od Crkve, na konvenciju uoči predsjedničkih izbora kao govornika pozvala newyorškog nadbiskupa, kardinala Timothyja Dolana.
– Najžalosnije je to što Stanković nije htio čuti što sam želio reći. Bio je bezobrazan i plitak i ne mogu vjerovati koliko je njegovo neznanje o aktualnim temama – tvrdi don Stojić ističući kako zbog toga žali Stankovića jer smatra da si je time ‘zabio autogol’. Dodaje kako mu stižu i reagiranja i njegovih kolega novinara koji se zgražaju Stankovićevim ponašanjem u toj emisiji.
‘Kad nemaš argumenata udaraš na materijalna dobra i financije’
Ipak, don Stojić smatra kako je dobra stvar u cijelom slučaju to što su ‘maske pale’, jer je sve palo u sjenu te ‘netrpeljivosti, neznanja i nekulture’. Umjesto rasprave o gorućim temama, Stanković je razgovor skrenuo na teme koje nisu relevantne, konkretno mislim na pitanja o celibatu, ređenju žena, koja su teološke naravi, nastavlja don Stojić.
– Naravno, stara istrošena floskula je kad nemaš argumenata udaraš na materijalna dobra i financije. Tako dolazi do situacije u kojoj tzv. gorljvi promicatelji socijalne pravde prozivaju Crkvu zbog njenih materijalnih dobara aludirajući na Isusa koji nije imao ništa i koji je time, valjda, naložio svojim učenicima da ga u tome slijede. Ali zanimljivo je što isti ti profesionalni lobisti za ljudska prava ne primjećuju da Crkva zapravo najviše radi na socijalnom području i da oni kojima je potrebna pomoć najčešće nađu utočište kod Crkve. I sada ti isti nama prigovaraju da imamo materijalna dobra, a zapravo ne shvaćaju da nama ta materijalna dobra omogućavaju da radimo za dobrobit ljudi – zaključuje don Stojić.
Pristranoj i u najmanju ruku dvojbenoj uredničkoj politici nacionalne televizije posljednjih dana pozornost su posvetili i neki političari postavljajući pitanje vladajućima zbog čega se u udarnim terminima na prvom programu prikazuju partizanski filmovi. Komentator i urednik Glasa Koncila, Ivan Miklenić, u komentaru ‘Provokacije i ono bitno’ navodi da HRT uredničkom politikom i načinom praćenja tematike zdravstvenog i seksualnog odgoja i svih popratnih događanja promiče ‘aktivizam’ a ne objektivno novinarstvo, da provodi ‘nečasnu rabotu provociranja i gaženja većine u hrvatskom društvu’ te da ‘ministrica (kulture) sa svojim suradnicima sustavno preko svoje ‘ekipe’ upravlja, cenzurira i manipulira cjelokupnim programom Hrvatske radio-televizije’. Na našu molbu da komentiraju, s HRT-a su kratko odgovorili:
– Nemamo komentara.
Marinko Bobanović/dnevno.hr