Poruka za Svjetski dan društvenih komunikacija

Obavijesnim je sredstvima potrebno zauzimanje svih vjernika – istaknuo je Sveti Otac u poruci za 47. svjetski dan društvenih komunikacija, naslovljenoj „Društvene mreže: vrata istine i vjere; novi prostori evangelizacije“.

{jathumbnail off}U poruci objavljenoj danas Papa ističe da treba unijeti Evanđelje u društvene mreže. Društvene mreže – piše Benedikt XVI. – nisu paralelni svjetovi a mogu biti oruđe evangelizacije i čimbenik ljudskog razvoja.

Društvene se mreže hrane čežnjom ukorijenjenom u čovječjem srcu. Polazeći od te tvrdnje Papa je razvio misao o važnosti društvenih mreža za kršćane. Ti prostori – primjećuje Papa – kada ih se uravnoteženo i dobro vrjednuje, mogu jačati veze jedinstva među osobama i učinkovito promicati sklad ljudske obitelji, potičući na iskrenost osoba koje sudjeluju u društvenim mrežama, jer se u tim prostorima, u konačnici, priopćava samog sebe – ustvrdio je Papa.

Kultura društvene mreže postavlja zahtjevne izazove svima koji žele govoriti o istini i vrijednostima – primijetio je Papa ne krijući da katkada pretjerana buka informacija može potisnuti diskretan glas razuma, te da ne naiđe na pozornost onoga koji se naprotiv izražava „na uvjerljiv način“. A upravo stoga, društvenim je mrežama potrebna zauzetost svih onih koji su svjesni vrijednosti dijaloga, promišljene rasprave. Dijalog i rasprava mogu cvjetati i rasti ako se razgovara i ako se ozbiljno prihvaćaju svi oni čije su ideje različite od naših – piše Sveti Otac.

Papa dakle potiče sve vjernike da sudjeluju u društvenim mrežama, a sveobuhvatnost smatra istinskim izazovom društvene mreže. Vjernici – smatra Papa – sve više osjećaju da bi Evanđelje, ako se ne poznaje u digitalnoj sredini, moglo biti odsutno i iz iskustva mnogih za koje je taj životni prostor važan. Papa tvrdi da digitalno okružje nije paralelan ili sasvim virtualan svijet, nego je sastavnica svakodnevne zbilje mnogih osoba, naročito mladih.
Papa potiče na rabljenje društvene mreže, ne samo stoga da se ide u korak s vremenom, nego da se Evanđelju omogući doprijeti do umova i srdaca svih. Papa ističe da je autentičnost vjernika u društvenim mrežama vidljiva u dijeljenju izvora njihove nade i njihove radosti, odnosno vjere. To se dijeljenje ima očitovati u svjedočenju Evanđelja, jer Isus Krist odgovara na najdublje čovjekove upite. Također i u digitalnom okružju, gdje se lako dižu glasovi zapaljenih i suprotstavljajućih tonova, a ponekad prevlada senzacionalizam, pozvani smo – upozorio je Papa – na pozorno razlučivanje.

Kršćani su dakle pozvani da u društvene mreže unesu blago svjetlo vjere, kao što je tvrdio blaženi Newman. Društvene mreže – dodaje sveti Otac – osim oruđa evangelizacije, mogu biti i čimbenik ljudskog razvoja. Papa tvrdi da mreže potiču dijeljenje duhovnog i liturgijskog blaga a čak mogu otvoriti i druge dimenzije vjere. Mnoge osobe, jamačno, on-line otkriju iskustvo vjere, zajednice i hodočašća. Uprizorujući Evanđelje u digitalno okružje mogu se pozvati osobe na molitvene susrete i slavlja u stvarnim mjestima, poput crkvi i kapela. Papa zaključuje poruku potičući vjernike da ne uzmanjka dosljednost i jedinstvenost očitovanja, te da se Evanđelje svjedoči u fizičkoj i virtualnoj stvarnosti.

Na tiskovnoj konferenciji za predstavljanje Papine poruke za 47. svjetski dan društvenih komunikacija, nadbiskup Claudio Maria Celli, predsjednika Papinskoga vijeća za društvene komunikacije, rekao je da Benedikt XVI. treba biti na društvenim mrežama, posebice na Twitteru, a pozvao je na prenošenje Papinih poruka objavljenih na Twitteru, koje oko 7% Papinih sljedbenika redovito prenosi, dodavši da nije iznenađen i nekim negativnim komentarima.
Ništa nas nije iznenadilo. Kada se stupa u to okružje, neprijeporno se susretneš sa svačim. Bilo je predivnih poruka, a bilo je i uvrjeda, aluzija na neke stvari. Naravno da nam je neugodno i žao kad se nađemo pred tom pojavom, no mislimo: Ako i u tom okružju želimo razgovarati s današnjim čovjekom, ne može se izbjeći ta opasnost, toga smo svjesni. Radije prihvaćamo i tu opasnost nego da budemo odsutni – ustvrdio je nadbiskup Celli.

Bili smo svjesni te opasnosti i nastojali smo je suzbiti. Twitter je „laička zbilja“, neka su promišljanja prihvaćena a neka nisu, no nikad nismo pomislili na eventualno povlačenje. To je smisao utjelovljenja. Moj Gospodin, baš u vrhovnom trenutku svojega darivanja iz ljubavi prema ljudima, bio je ismijavan i ponižavan. A On je ostao. Uvjeren sam da Papa jamči upravo tu dimenziju prisutnosti. U pustinji i kap rose godi srcu – rekao je nadbiskup.
Govoreći o Papinim sljedbenicima, rekao je da ih ima više od dva milijuna i 500 tisuća, a na računu na latinskom ima ih više od deset tisuća. Msgr. Paul Tighe, tajnik Papinskoga vijeća za društvene komunikacije, potvrdio je da se Papa neće pojavljivati na Facebooku. Papa odobrava svaki tweet. S osobnom Papinom stranicom ne bi bilo moguće jamčiti istu razinu autentičnosti; to bi bilo prezahtjevno – istaknuo je tajnik msgr. Paul Tighe.

RV | benedikt.hr

Odgovori

Skip to content