Opća audijencija 13. veljače 2013.: Oprijeti se napasti da se Boga podvrgne sebi i svojim interesima
Veliko je bilo očitovanje ljubavi prema Benediktu XVI. tijekom pretposljednje opće audijencije njegova pontifikata u dvorani Pavao VI. u Vatikanu.
Na početku opće audijencije Sveti se Otac nazočnima obratio sljedećim riječima:
Draga braćo i sestre, kao što vam je poznato odlučio sam odreći se službe koju mi je Gospodin povjerio 19. travnja 2005. godine. To sam sasvim slobodan učinio radi dobra Crkve, nakon što sam dugo pred Bogom propitivao svoju savjest, svjestan težine čina, ali isto tako svjestan da više ne mogu obavljati Petrovu službu snagom koju ona zahtijeva. Krijepi me i prosvjetljava sigurnost da je Crkva Kristova, koji joj neće uskratiti svoje vodstvo i svoju skrb. Svima zahvaljujem na ljubavi i na molitvi s kojom ste me pratili, tada se dvoranom prolomio pljesak, a Papa je zahvalio nastavljajući:
U ovim za mene ne baš lakim danima gotovo sam fizički osjetio snagu molitve, da me nosi ljubav Crkve i vaša molitva. Molite za mene, za Crkvu, za budućega papu. Gospodin će nas voditi – kazao je Benedikt XVI., a potom je započeo današnju katehezu govoreći o Isusovoj kušnji u pustinji; a upravo danas započinje Korizma, četrdesetodnevna priprema za Uskrs – primijetio je Papa.
Podsjećajući da se u Starom zavjetu često pojavljuje broj četrdeset, primjerice četrdesetogodišnje putovanje židovskog naroda kroz pustinju, te četrdesetodnevni put proroka Ilije do brda Horeba, rekao je da je i Isus prije početka javnoga djelovanja proveo četrdeset dana u pustinji, o čemu kanim danas govoriti – kazao je Sveti Otac.
Pustinja u koju se Isus povlači prije svega je mjesto tišine, siromaštva, gdje čovjek oskudijeva u materijalnim dobrima, a potaknut je da razmišlja o najbitnijem i upravo mu je stoga lakše sresti Boga – primijetio je Papa dodajući:
Pustinja je i mjesto smrti, jer gdje nema vode nema ni života, mjesto je samoće u kojoj je čovjek izložen većoj napasti. Isus ide u pustinju gdje ga Zli napastuje da iskušava Boga Oca, da se odrekne njegova puta i krene lakšim, svjetovnim putovima. Tako Isus na sebe uzima naše napasti, našu bijedu, da pobijedi Zloga i da nam otvori put prema Bogu, put obraćenja – ustvrdio je Papa.
Odbijajući napasti Zloga, Isus želi reći da se Bogu ne mogu postavljati uvjeti, a srž napasti kojima je bio podvrgnut Isus jest da Boga podvrgnemo svojim interesima, svojoj slavi i uspjehu, da zauzmemo njegovo mjesto, uklanjajući ga i vlastitoga života kao nešto suvišno. Stoga se svatko ima pitati gdje je Bog u mojem životu – upozorio je Sveti Otac.
Oprijeti se napasti da se Boga podvrgne sebi i svojim interesima, da ga se odbaci u kut, znači obratiti se ispravnom redu prioriteta, staviti Boga na prvo mjesto, a to je put svakoga kršćanina.
Obratiti se znači slijediti Isusa tako da njegovo Evanđelje bude vodič našega života, znači prepustiti Bogu da nas oblikuje, prestati misliti da smo jedini graditelji svojega življenja, znači priznati da smo stvorenja, da ovisimo o Bogu i njegovoj ljubavi, te da jedino ako izgubimo svoj život, možemo ga naći u njemu, a to znači da svoje odluke imamo donositi u svjetlu Božje riječi – kazao je Papa dodajući da u današnjem svijetu nije lako biti kršćanin.
Današnji svijet podvrgava kršćane brojnim kušnjama, one se odnose na osobni i društveni život. Nije lako biti vjeran kršćanskom braku, svakodnevno činiti djela milosrđa, posvećivati se molitvi i sabranosti, nije lako javno se oprijeti odabirima koje mnogi smatraju normalnima, poput pobačaja, eutanazije, manipuliranja ljudskim zametcima. Uvijek vreba napast da se vlastita vjera ostavi po strani, a obraćenje je odgovor Bogu i često ga valja potvrđivati – istaknuo je Papa, a potom je spomenuo obraćenje svetoga Pavla i svetoga Augustina, te Etty Hillesum, koja se obratila i preminula u Auschwitzu i Amerikanku Dorothy Day, koja je od zadrte komunistkinje postala gorljiva vjernica, pristupila Crkvi i svoj život posvetila siromašnima – podsjetio je Benedikt XVI.
Zaključujući današnju katehezu, Papa je potaknuo sve da u Korizmi i Godini vjere obnove zauzimanje na putu obraćenja, da nadvladaju napast zatvaranja u sebe te da Bogu ustupe prostora gledajući svakodnevnu stvarnost njegovim očima. Obratiti se znači ne zatvarati se u traženje osobnoga uspjeha, vlastitoga ugleda i slave, znači svaki dan nastojati da i u malim stvarima istina, vjera u Boga i njegova ljubav budu najvažnija stvar – zaključio je Papa te hodočasnike pozdravio na raznim jezicima, a na hrvatskom je pozdravio i skupinu hrvatskih hodočasnika: Pozdravljam od srca sve hrvatske hodočasnike, a osobito krizmanike iz Esslingena! Dragi prijatelji, neka vam ova korizma, bude milosno vrijeme, jačanja vjere i nade u uskrsnuće. Hvaljen Isus i Marija!
rv | benedikt