Bliži se susret Pape i mladih
Još samo četiri dana dijele papu Franju od putovanja u Rio de Janeiro. Dok se mladi, sudionici Svjetskoga dana mladeži, slijevaju u taj grad, u misli se vraćaju živi prizori kada je Papa, izabran samo nekoliko dana prije, zakazao mladićima i djevojkama taj susret u Riu.
Bilo je to na Cvjetnicu, u nedjelju, 24. ožujka, na Trgu svetoga Petra. Taj je dan, gotovo točno četiri mjeseca prije, najavio prizor prvoga velikog „zagrljaja“ Svjetskoga dana mladeži u Riu de Janeiru, 25. srpnja. Točka spajanja, u oba su događaja Papa i tisuće mladih koji su ga slušali ispred Vatikanske bazilike, pomiješani u 200.000 okupljenih vjernika. Papa Franjo, papa tek 11 dana, tada je svoje misli prvi put uputio upravo njima.
{jathumbnail off}Dragi mladi, vidio sam vas u procesiji kada ste dolazili; zamišljam vas kako slavite oko Isusa, mašući maslinovim grančicama; zamišljam vas dok klikćete Njegovo ime i izražavate svoju radost zbog toga što ste s Njim! Imate važnu ulogu u slavlju vjere! Vi nam donosite radost vjere i govorite nam da vjeru imamo živjeti uvijek mladoga srca, pa i sa 70, 80 godina! S Kristom srce nikada ne ostari! Ali, svi mi znamo, i vi to dobro znate, da je Kralj kojega nasljedujemo i koji nas prati vrlo poseban: to je Kralj koji ljubi sve do križa i koji nas uči služiti i voljeti – istaknuo je papa Franjo.
Mladi, dakle, donose radost i uče ljubiti Isusa uvijek mladoga srca. Ali, ta radost – tumači papa Franjo – nema veze s prednostima bezbrižne dobi. Naša radost nije ona koja se rađa iz posjedovanja mnogo stvari, nego iz susreta s Osobom, s Isusom, koji je među nama; ona se rađa iz spoznaje da s Njim nismo nikada sami, pa ni u teškim trenutcima, kada se naš životni put susretne s problemima i preprekama koji izgledaju neprebrodivi, a ima ih mnogo – istaknuo je Sveti Otac.
A tada, kada se više ne razumije koji je pravi put, dolazi neprijatelj, dolazi đavao, često preodjeven u anđela, i lukavo nam nameće svoju riječ – primijetio je Papa te savjetovao – Ne slušajte ga! Nasljedujmo Isusa! Mi pratimo, nasljedujemo Isusa, ali ponajviše, znamo da On prati nas i stavlja nas na svoja ramena. Tu je naša radost, nada koju imamo pronositi u ovom našem svijetu. I molim vas, – istaknuo je potom – ne dopustite da vam ukradu nadu! Onu nadu koju nam daje Isus.
Papa se Franjo oprostio od mladih upravljajući pogled preko oceana, prema Kristu u Riu de Janeiru. Zakazujem vam susret u tom velikom brazilskom gradu! Dobro se pripremite u svojim zajednicama, ponajviše duhovno, kako bi taj susret bio znak vjere za cijeli svijet. Mladi imaju čitavom svijetu reći: dobro je nasljedovati Isusa; dobro je ići s Isusom; dobra je Isusova poruka; dobro je izići iz sebe, i ići na rubove svijeta i života kako bismo donijeli Isusa! – rekao je papa Franjo te na kraju istaknuo tri riječi: radost, križ, i mladi.
Proteklih je tjedana Brazil, koji ugošćuje Svjetski dan mladih, zahvatio niz prosvjeda s tisućama osoba koje su u većim državnim gradovima zauzele glavne trgove očitujući negodovanje zbog korupcije, poskupljenja života i trošenja novca za svjetsko nogometno prvenstvo koje će se 2014. godine održavati u Brazilu i tažeći veća ulaganja u obrazovanje i zdravstvo. Prosvjedi su izbili tijekom nogometne priredbe „Confederation Cup“, a jasan su znak da nogomet više ne uspijeva „narkotizirati“ probleme s kojima se sučeljava država.
Prosvjedi su 11. lipnja počeli protiv poskupljenja gradskog prijevoza, a brzo su se pretvorili u pokret širih razmjera o raspodjeli državnih bogatstava te o činjenici da će blagodati bolnica i novih raskošnih nogometnih igrališta uživati malobrojni sretnici. Jedna brazilska poslovica veli da sve završava poznatim brazilskim plesom u što su se desetljećima ufali brazilski upravitelji, ali brazilsko gospodarstvo danas, nakon desetogodišnjeg rasta, osjeća zamor, zemlja se nalazi na začelju (Brics) zemalja u naglom razvoju; porast inflacije se odrazio na rast cijena hrane i usluga općenito. Vlast se nada da će gospodarstvo postići blagodati od Svjetskog nogometnog prvenstva 2014. godine i Olimpijskih igara 2016. godine, no u strukture je za prihvat tih događaja uloženo mnogo više milijarda nego je predviđeno.
U Brazilu sada strahuju da bi se prosvjedi mogli obnoviti tijekom Svjetskog dana mladih u Riju, koristeći nazočnost svjetskih obavijesnih sredstava zbog nazočnosti Svetoga Oca. Nadbiskup Tempesta tvrdi da je želja prosvjednika da grade bolje društvo sukladna s duhom Svjetskoga dana mladih. Istoga je mišljenja i brazilski kardinal Braz de Aviz kada veli da se rješenje socijalnih problema ne može tražiti izvan vjerskog obzora kao i da ne može biti odnosa s Bogom bez snažnog socijalnog zauzimanja.
RV