‘Lex Perković je ozbiljna povreda povjerenja svih članica EU’

– Dala sam vrlo jasno do znanja da će Europska komisija, ako se vlada ne obveže na nužne zakonodavne izmjene kako bi implementirala Europski uhidbeni nalog, ispitati sve načine djelovanja koji su joj na raspolaganju – kaže Reding

 

{jathumbnail off}Potpredsjednica Europske komisije zadužena za pravosuđe, temeljna prava i građanstvo Viviane Reding u intervjuu za Danas.hr osvrnula se na sporni zakon ‘lex Perković’ i napominje kako je Hrvatska ušla u Europsku uniju temeljem jasne obveze da će poštivati i podrediti se cijelom zakonodavstvu EU.

– Jednostrana izmjena jednog od najvažnijih europskih zakona, i to samo nekoliko dana prije primanja u Uniju, zato nije samo ozbiljna povreda zakona. To je ozbiljna povreda povjerenja svih ostalih 27 članica Unije i institucija EU. To se mora smjesta ispraviti, inače bi odnosi između Hrvatske i ostatka Unije mogli godinama biti opterećeni. Dala sam vrlo jasno do znanja da će Europska komisija, ako se vlada ne obveže na nužne zakonodavne izmjene kako bi implementirala Europski uhidbeni nalog, ispitati sve načine djelovanja koji su joj na raspolaganju – kaže Reding.

– To uključuje i Članak 39. Hrvatskog pristupnog ugovora koji je poznat i kao “klauzula za zaštitu sloboda, sigurnosti i pravde” prema kojoj Komisija smije poduzeti “primjerene mjere u slučaju ozbiljnih nedostataka” u transponiranju zakona u ovom području. Takvom primjerenom mjerom zasigurno se može smatrati specifičan mehanizam izvještavanja kojim bi se osiguralo da Hrvatska konačno ispunjava svoje domaće zadaće. To također može uključivati i suspenziju financijskih instrumenata, što bi značilo da bi Hrvatska mogla imati ograničen pristup sredstvima iz EU fondova – objašnjava posljedice zakona Viviane Reding.
Kaže kako želi osigurati da Europski uhidbeni nalog bude korektno implementiran te da se to odnosi na svaku članicu EU i svaku vladu bez obzira na to tko je na vlasti.

– Vjerujem da će ovaj incident vrijedan žaljenja dati obilnu municiju onima koji zastupaju stav kako još uvijek vrijeme nije sazrelo za raspravu o ulasku Hrvatske u zonu Schengena. Pravni stručnjaci komisije trenutačno ispituju točne korake koji bi se mogli poduzeti ustraje li Hrvatska na svojim pozicijama – kaže Viviane Reding.

Izvor: kh/VLM

Odgovori

Skip to content