Objavljena prva poruka pape Franje za Svjetski misijski dan

Misijsko poslanje Crkve ne odnosi se samo na zemljopisne granice jer granice vjere ne prolaze samo kroz mjesta i ljudske tradicije, nego i kroz srca svakog muškarca i svake žene

 

{jathumbnail off}Svi su kršteni pozvani u svakoj stvarnosti hrabro naviještati Evanđelje, ističe papa Franjo u poruci za Svjetski misijski dan, koji se slavi 20. listopada. U dokumentu objavljenom 6. kolovoza u Vatikanu, s nadnevkom svetkovine Duhova, 19. svibnja, Papa ističe kako naviještanje nikada nije osamljeni čin, nego uvijek crkveni, tvrdeći da je zajednica zaista odrasla ako izlazi iz svoje ograde da u periferije nosi Isusovu nadu.

Vjera je dragocjeni dar Božji, taj se dar ne može držati za sebe nego ima biti dijeljen. Svaka je zajednica zrela kada ispovijeda vjeru, radosno je slavi u liturgiji, živi ljubav i bez zastoja naviješta Božju riječ, izlazeći iz vlastite ograde da je nosi u periferije, ističe papa Franjo u svojoj prvoj poruci za Svjetski misijski dan. Podsjeća da dvojaka prigoda, Godina vjere i pedeseta obljetnica otvaranja II. vatikanskog sabora, ima potaknuti Crkvu na obnavljanje svijesti o njezinoj nazočnosti u suvremenom svijetu, o njezinom poslanju među narodima i državama. Misijsko poslanje Crkve ne odnosi se samo na zemljopisne granice, jer granice vjere ne prolaze samo kroz mjesta i ljudske tradicije, nego i kroz srca svakoga muškarca i svake žene. Svaka je, dakle, zajednica odgovorna za naviještanje Isusa sve do na kraj zemlje, jer je naviještanje bitno obilježje kršćanskoga života. Svi smo poslani na ulice da hodimo s braćom, ispovijedajući i svjedočeći svoju vjeru u Krista, poručuje Sveti Otac i poziva biskupe da u pastoralnim i odgojnim programima istaknu misijsku protegu Crkve, napominjući da misijsko djelovanje nije samo programska dimenzija u kršćanskom životu, nego je i paradigmatska i odnosi se na sve njegove vidike. Uostalom, misijsko djelovanje često nailazi na prepreke, ne samo izvan nego i u samoj crkvenoj zajednici. Katkada su slabi žar, radost, hrabrost i nada u naviještanju Isusa svima i u pomaganju ljudima našega vremena da se s njim sretnu. Katkada se čak misli da se naviještajući evanđeosku istinu ograničava slobodu, a predlaganje evanđeoske istine zapravo je čašćenje slobode, ističe Sveti Otac, izvještava Radio Vatikan.

Često gledamo kako se veliča nasilje, laž i zablude, stoga je žurno učiniti da naviještanjem i svjedočenjem u našem vremenu zasja dobri evanđeoski život, i to baš u Crkvi. Papa upozorava da se ne zaboravi temeljno načelo za svakog navjestitelja evanđelja: bez Crkve se ne može naviještati Krist. Naviještanje nikada nije osamljeni, individualni, privatni čin, nego je crkveni.

Govoreći, pak, o izazovima za evangelizaciju, Sveti Otac potiče sve da današnjem čovjeku nose “sigurno svjetlo koje osvjetljava njegov put, a koje jedino susret s Kristom može dati”. Misijsko poslanje Crkve nije prozelitizam, nego životno svjedočenje koje osvjetljava hod, donosi ljubav i nadu. A upravo Duh Sveti na tom putu vodi Crkvu, istaknuo je papa Franjo.

U zaključku poruke Sveti Otac podsjeća na brojne navjestitelje Radosne vijesti, od misionara do svećenika “donum fidei” i laika koji ostavljaju svoje zemlje da u drugim zemljama i kulturama služe Evanđelju. Podariti misionare i misionarke nikada nije gubitak, nego je dobitak, tvrdi Sveti Otac, ohrabrujući biskupe i redovničke zajednice da pomognu Crkvama gdje su potrebni svećenici, redovnici i laici da se ojača kršćanska zajednica. Važno je da zvanjima bogatije Crkve velikodušno priteknu u pomoć onima koje pate zbog pomanjkanja svećeničkih zvanja.
Papa također ističe važnost mladih Crkvi jer mogu u Crkvama drevnoga kršćanstva promicati novi polet. Obraća se i progonjenim kršćanima, ističući da danas ima više mučenika nego u prvim stoljećima. Svima pak jamči svoju blizinu s molitvom i ponavlja im Isusove riječi: “Hrabro, ja sam pobijedio svijet”.

Izvor: IKA

Odgovori

Skip to content