U Riminiju održan znanstveni skup o matičnim stanicama
Više od tisuću osoba sudjelovalo je na skupu o matičnim stanicama održanom na meetingu u Riminiju, koji je organizirala zaklada InScientiaFides o matičnim stanicama i o projektima povećanja njihove raspoloživosti te o novim izgledima talijanskog i međunarodnog istraživanja o odraslim matičnim stanicama
{jathumbnail off}Pod ravnateljstvom Sandra Riccija, glavnog ravnatelja zaklade Meeting za prijateljstvo među narodima, skup „Odrasle matične stanice: blagodat za čovjeka’ prenio je pozitivnu poruku slušateljima koji su željni shvatiti to što znače matične stanice za znanost i za zdravlje građana.
Luca Pierelli, liječnik u rimskoj bolnici San Camillo Forlanini i profesor na rimskom sveučilištu La Sapienza, vrjednovao je ulogu odraslih matičnih stanica u liječenju krvnih bolesti. Daniele Mazzoccheti, biolog zaklade InScientiaFides, predstavio je zajednički znanstveni rad Zaklade, sveučilišta Luiss i La Sapienza, čiji je cilj povećati prikupljanje matičnih stanica iz krvi pupčane vrpce. Giuseppe Ragusa, profesor ekonometrije na sveučilištu Luiss, predstavio je ekonomski model Zaklade za pogodovanje učinkovitijem odnosu između javnih i privatnih ustanova, a svrha mu je učinkovitije prikupljanje odraslih matičnih stanica. Domenico Coviello, liječnik i dopisnik udruge Znanost i život, predstavio je stvarnu primjenu reprogramiranih matičnih stanica u liječenju padavice.
Dirljivo je bilo svjedočanstvo Giacoma Sintinija, odbojkaša momčadi Trentino Volley i protagonista iskustva prvog oboljelog od teške bolesti, a potom je, zahvaljujući izvanrednoj snazi volje i infuziji koštanih stanica, ozdravio i ponovo bio odlučni igrač u prvenstvenoj pobjedi momčadi te stekao naslov najboljega igrača posljednje prvenstvene utakmice. Vjera, obitelj, liječnici i svijet športa pomogli su mi prebroditi dramu. Nakon sedam ciklusa kemoterapije i presađivanja koštanih stanica, oživio sam; nakon izgubljena 21 kilograma i svih mišića, sad sam ponovo Giacomo od prije – ustvrdio je Sintini.
Uspjeh publike i pozornost bili su golemi, u sebi sam to priželjkivala – kazala je Luana Piroli, predsjednica zaklade InScientiaFides – jer je uistinu nužno jasno progovoriti o matičnim stanicama. Već desetljećima se zna o njihovim mogućnostima, primjene se odnose na sedamdeset patologija: na kraju 2012. godine dosegnut je broj od milijun presađivanja s njihovom primjenom, pedeset tisuća svake godine, a dvadeset tisuća sa stanicama iz krvi pupčane vrpce. U 53% slučajeva riječ je autolognom presađivanju; darivatelj i primatelj su ista osoba, dok je u 47% slučajeva riječ o alotransplantaciji, kada su darivatelj i primatelj različite osobe.
Istraživanje napreduje, također i u Italiji, da se omogući raspoloživost matičnih stanica iz novih izvora, kao što je pupčana vrpca koja se u Italiji uzima samo od 0,4% porođaja. Europska Unija smatra nedostatnim europski prosjek od 1%. Jasno je da nas očekuje naporan rad u širenju spoznajne kulture i poboljšanju odnos između javnih i privatnih ustanova – zaključila je predsjednica Piroli.
Tekst preuzet sa stranice http://hr.radiovaticana.va