Papina poruka mladima: “Vjera u Isusa vodi do nade”

Nada je bila ključna riječ o kojoj je Sveti Otac govorio tisućama mladih

 

{jathumbnail off}Posljednja dva događaja u nedjelju, 22. rujna, dana provedenoga na Sardiniji, u Cagliariju, papa je Franjo posvetio susretu s predstavnicima iz svijeta kulture, na Regionalnom papinskom teološkom fakultetu, a potom s tisućama mladih. Poruka koju je ostavio jest da na budućnost valja gledati hrabro i su nadom ukorijenjenom u vjeri u Boga, te u kulturi koja promiče rasuđivanje, blizinu i solidarnost.

Nije želio održati akademsko predavanje, nego glasno razmišljati o tri ključne riječi: o razočaranosti, rezignaciji i nadi. To je Sveti Otac istaknuo predstavnicima svijeta kulture na Sardiniji, tumačeći odlomak iz Evanđelja koji govori o učenicima iz Emausa na povratku iz Jeruzalema. Kako su oni bili razočarani, izgubljeni i žalosni zbog Isusova preminuća, tako je i današnji čovjek razočaran zbog krize koja je uzdrmala njegove temeljne sigurnosti, krize koja je – prema Papinim riječima – izvor opasnosti, ali i prigoda.

“Na tu se stvarnost može reagirati rezignacijom i pesimizmom, koji, međutim, vode do jedne vrste paralize uma i volje. Ili se pak može pobjeći od stvarnosti i oprati ruke od svega. Takvo ponašanje izgleda ‘pragmatično’, ali zapravo zanemaruje krik pravde, čovječanstva i društvene odgovornosti, te vodi do individualizma, licemjerstva, ako ne i do neke vrste cinizma. Međutim, ne samo da postoji put koji valja prijeći, nego nas upravo povijesni trenutak u kojemu živimo potiče na traženje i pronalaženje putova nade, koji našemu društvu otvaraju nove obzore. A u tomu je uloga sveučilišta dragocjena” – istaknuo je Sveti Otac.

Prvo je Papino razmišljanje bilo upravljeno na sveučilište kao mjesto rasuđivanja. “Važno je tumačiti stvarnost gledajući ju u lice. Tumačiti stvarnost, ali i živjeti ju, bez straha, bez bijega i katastrofičarskih misli. Svaka je kriza, pa tako i ova aktualna, prolaz, porođajni bol koji podrazumijeva napor, teškoće, trpljenje, ali koji u sebi nosi obzor života, obnovu, snagu nade” – rekao je papa Franjo te dodao da rasuđivanje nije slijepo ni improvizirano; ono se ostvaruje na temelju etičkih i duhovnih mjerila, obuhvaća preispitivanje o onomu što je dobro, te se oslanja na viđenje čovjeka u svim njegovim dimenzijama.

To je temelj koji podupire nadu, poput kulture blizine koja se također razrađuje na sveučilištu.

“Riječ je o kulturi dijaloga koja ne izjednačuje razlike i pluralizme, a što je jedna od opasnosti globalizacije, niti ih pretvara u razloge za sukob, nego otvara za konstruktivno suočavanje. Rasuđivanje stvarnosti, prihvaćajući trenutak krize, i promicanje kulture susreta usmjeravaju prema solidarnosti koja je temeljni čimbenik obnove našega društva” – istaknuo je Papa. “A sveučilište pripravlja i za solidarnost. Neće biti budućnosti ako ne budemo svi znali biti solidarniji” – rekao je papa Franjo.

Nada je bila ključna riječ o kojoj je Sveti Otac govorio i tisućama mladih koji su ga čekali prije njegova povratka u Rim. Ozračje slavlja podsjetilo ga je – kako je rekao – na Svjetski dan mladeži u Riu. Mladi su mu iznijeli svoje strahove za budućnost, dvojbe o vjeri, ali istodobno istaknuli i da su spremni od svojih životâ učiniti nešto veliko. Tako je uspostavljen razgovor koji je Sveti Otac obogatio i osobnim sjećanjima.

“U mladosti se događa da doživimo neuspjehe i osjećaj nezadovoljstva” – rekao je Papa odgovarajući na niz pitanja, te ih pozvao da svatko razmisli o svojim neuspjesima. “Iskustvo je to koje obeshrabruje” – dodao je. “Što tada učiniti? Prije svega, ne dopustiti da nas svlada pesimizam, jer vidjeti mladu osobu bez radosti, vrlo je zabrinjavajuće. A ponajviše, ne valja tražiti utjehu kod trgovaca smrti” – istaknuo je Papa te dodao – “Naprotiv, valja hrabro izići iz sebe, bez jadanja, i povjeriti se Isusu, kao što je učinio Petar na Galilejskom jezeru kada je rekao: Na tvoju riječ bacit ću mreže.”

“Teškoće vas ne trebaju prestrašiti, nego potaknuti da idete naprijed” – rekao je Sveti Otac potičući mlade da Isusove riječi osjete kao da su upravljene njima. “Krenite na pučinu i bacite mreže, mladi na Sardiniji! Budite sve poslušniji Gospodinovoj Riječi; upravo On, Njegova Riječ, i nasljedovanje Njega, čine plodnim vaše zauzimanje u svjedočenju.”

“Međutim, nasljedovanje je Isusa zahtjevno; to znači ne zadovoljiti se, nego hrabro težiti višemu. Kada se sve čini u zastoju, kada nas uznemiruju osobni problemi, kada nema odgovora na društvene probleme, nije dobro predati se. Put je Isus: valja ga pustiti da uđe u našu „lađu“ te s Njime krenuti na pučinu! On je Gospodin! On mijenja izglede života. Vjera u Isusa vodi do nade koja ide dalje, do sigurnosti utemeljene ne samo na našim osobinama i sposobnostima, nego na Božjoj Riječi, na pozivu koji dolazi od Njega” – rekao je Sveti Otac okupljenim mladima te istaknuvši na kraju da su i oni pozvani biti ribari ljudi, potaknuo ih je da ne oklijevaju kako bi život utrošili u radosno svjedočenje Evanđelja, posebno svojim vršnjacima.

Izvor: Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content