Požurila šaka jada do bratskog mu Beograda

Nikolić mu opalio pljusku, a Josipović se povukao na pričuvni položaj!
Nacionalni ponos je nešto što nitko ne može naučiti. Nacionalni ponos imaš ili nemaš. To je kao i moral.

 

{jathumbnail off}Bilo je tužno gledati hrvatskog predsjednika Josipovića kako mirno podnosi nacionalističke ispade svojeg domaćina, srbijanskog predsjednika Nikolića. Nije razina dobrog političara da u obraćanju npovinarima radi scene, da odlazi za vrijeme dok njegov kolega govori, iako mu nitko ne bi zamjerio da je i to napravio, ali isto tako nije razina predsjednika Republike Hrvatske da u svom obraćanju novinarima niti jednom rječju ne odgovori Nikoliću.

Nacionalni ponos je nešto što nitko ne može naučiti. Nacionalni ponos imaš ili nemaš. To je kao i moral. Stječe se odgojem od najranijeg djetinstva. Postoje oni koji su nacionalni ponos spremni izjednačiti s nacionalizmom. Ona tanka crta koja je uvijek razdvajala domoljublje i nacionalizam bila je odnos prema drugima. Osoba s izraženim nacionalnim ponosom voli svoje i poštuje drugog koji osjeća isto tako. Nacionalisti nisu obdareni tom vrlinom.

 

Ne znam je li hrvatski predsjednik Ivo Josipović tijekom svojeg boravka u Beogradu želio pokazati da nije nacionalist ili jednostavno nema nimalo nacionalnog ponosa. Ako je možda želio svojim ponašanjem naglasiti kulturološku razliku između sebe i srbijanskog mu kolege Nikolića, opet nije uspio. Sve u svemu, Josipović je jučer izgledao kao poniženi državnik bez imalo nacionalnog ponosa koji se nije snašao u Nikolićevom, po svemu sudeći, neočekivanom verbalnom napadu na Hrvatsku i Hrvate.

Bilo je vrlo bolno gledati kako srbijanski predsjednik superirorno drži lekcije o srpskoj ugroženosti u Hrvatskoj, samo dan nakon što je sud u Srbiji tamošnjim Hrvatima zabranio uporabu latinice u udžbenicima, a naš predsjednik mu nije niti riječi odgovorio na sve uvrede i vrlo očite laži. Šutnja je priznanje i to je jedan od najvažnijih razloga zbog kojih Josipović nije smio pročitati unaprijed pripremljenu izjavu kao odgovor na Nikolićev improvizirani govor dok se nalaktio na govornicu i umjesto u papir gledao u oči novinare kojima se obraćao.

 

Mislim da nitko ne bi Ivi Josipoviću zamjerio da se okrenuo i izišao dok je Nikolić govorio. U stvari, zamjerili bi mu jedino u SAD-ovom veleposlanstvu u Zagrebu. Nema nimalo sumnje zašto se Josipović dodvorava Nikoliću još otkad je službeno imenovani četnički vojvoda pljunuo na poziv za dolazak na proslavu hrvatskog ulaska u EU. Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić je tada puzala na koljenima moliti Nikolića da se predomisli. Svemu tome je prethodila akcija ruskog predsjednika Putina koji je Srbiji dao ogromne količine prijeko potrebnog novca, ali uz uvjet da ne srljaju u NATO-o. Naravno, u SAD-u to nisu mirno primili. Njihova politika kaže da Srbiju treba pod svaku cijenu otrgnuti od ruskog utjecaja. I tako je hrvatski ptredsjednik dobio ulogu neke vrste podtajnikovog podtajnika za pitanja Srbije u američkom State Departmentu.

Koliko Amerikanci vole zloupotrebljavati svoje deklarirano prijateljstvo s Hrvatskom, najbolje govori priča o ukidanju viza. Kad smo mi trebali prihvatiti onaj u cijelom svijetu sporni zakon o neizručivanju američkih vojnika trećim državama, tada su nam iz Washingtona obećali brzo ukidanje viza. Nisu ih ukinuli do danas, iako je od tada prošlo skoro 6 godina. Na drugoj strani, nije dobro ni svađati se s njima. Neku razumnu mjeru bi trebalo pronaći. Ako oni žele da naš predsjednik bude posrednik prema Srbiji u kontroliranju ruskog utjecaja na tu zemlju, onda to treba i prihvatiti, ali samo do razine koja ne zadire u naše nacionalne interese.

 

Ivo Josipović u Beogradu je primio zahtjev udruge izbjeglih građana Republike Hrvatske u kojima oni traže obeštećenja za uništenu ili oštećenu imovinu, za godine provedene izvan svojih domova, ali čak i obeštećenje za nesudjelovanje u privatizaciji. I na ovu tako očitu provokaciju predsjednik Ivo Josipović nije odgovorio. On je i ovo prešutio. Kao dobar pravnik, prof. dr. Josipović trebao je gospodi zahvaliti na zahtjevu i reći da će Hrvatska sukladno najvišim europskim standardima razmotriti pitanje naknade koju oni traže, ali i pitanje regresnih tužbi protiv nekih od njih. Naime. Republika Hrvatska je svojim novcem obnovila u ratu uništene domove svojih građana. Te kuće, stanovi i tvornice stradali su zbog oružane pobune koju su pokrenuli oni u čije ime je Josipoviću predan zahtjev za odštetu. Dakle, ako država ima osnova za regresnu tužbu protiv generala Mirka Norca, e onda ima i za regresnu tužbu za nakndau imovinske štete protiv svakog građanina Republike Hrvatske za kojeg postoji ikakav dokaz da je sudjelovao u pobuni, odnosno građanina Srbije za kojega se zna da je sudjelovao u agresiji na Hrvatsku. A tu sad već dolazimo i do tužbe za ratnu odštetu protiv Srbije koju Hrvatska zaista mora podnijeti i što je Josipović jučer morao najaviti i jasno reći Nikoliću da je on onakvim svojim riječima to potaknuo.

 

Da je Josipović to napravio, time bi odnosi Hrvatske i Srbije bili dovedeni do usijanja. No, jesu li postali bolji nakon što je Nikolić išamarao Josipovića pričom o tome da su Srbi u Hrvatskoj obespravljeni? Ti odnosi nisu dovedni na najnižu moguću točku od 1991. do danas samo za nekoga tko je spreman svemu usprkos i dalje se ponižavati i puzati u Beograd kad god namignu iz veleposlanstva SAD-a, odnosno za nekoga kome hrvatski nacionalni ponos ne znači baš ništa.

Najveći apsurd u ovoj priči iz Beograda zbio se kad je Nikolić zamjerio Josipoviću što se okupatori u Hrvatskoj nazivaju četnicima. Josipović je i to prešutio umjesto da je Nikolića pitao je li on za vrijeme agresije na Hrvatsku bio na okupiranom području u svojstvu ustoličenog četničkog vojvode ili vojvode Snjeguljičinih patuljaka.

 

Ipak, sve ovo što se jučer događalo u Beogradu nije najgore što se može dogoditi. Tragičnije od svega ovoga bit će ako se ikad više, dok je Nikolić predsjednik Srbije ili se u međuvremenu javno ne ispriča, iti jedan hrvatski politički dužnosnik sastane s nekim iz Srbije. To se posebno odnosi na mogućnost da se Josipović i Nikolić nađu za istim stolom čak i na nekom širem međunarodnom skupu. O tome da istog trenutka treba prestati naša pomoć Srbiji oko njihovog ulaska u EU, valjda ne treba posebno niti govoriti.

U trenutku dok ovo pišem, Ivo Josipović zajedno s Tomislavom Nikolićem odlazi posjetiti hrvatsku zajednicu u Vojvodini. Nakon rata na područje Srbije se vratilo samo desetak prognanih hrvatskih obitelji!

Ivo Josipović nije jučer svom kolegi Nikoliću rekao ništa o tome. Očito mu ni danas neće spomenuti kako je na današnji dan 1991. obavljeno etničko čišćenje Iloka, grada na Dunavu iz kojeg je za samo nekoliko sati protjerano 10,000 Hrvata.

 

Autor: Ante Gugo/politikaplus.com

Odgovori

Skip to content