Nadbiskup Barišić blagoslovio početak gradnje bazilike u Solinu

“Ovdje smo rođeni i kršteni, ovdje nam je kolijevka i krstionica, i nema u Hrvatskoj svetijeg mjesta od ovog prasvetišta. Nova crkva, čija gradnja znači oživljavanje našeg krsnog saveza, svaki dan mora svjedočiti o važnosti ovoga mjesta”, istaknuo je nadbiskup Barišić

{jathumbnail off}”Kad smo se uputili na ovo mjesto gdje će biti buduća nova crkva, zazvonila su zvona Gospe od Otoka, u najsvečanijoj formi. I dostojno je da zazvone danas, u ovom trenutku kada začinjemo gradnju ovako važnog kulturno-crkvenog spomenika Bogu i čovjeku. Trebala bi zazvoniti i sva zvona u Hrvatskoj, kao onoga dana kada je don Frane Builć konačno sastavio nadgrobnu ploču kraljice Jelene ovdje na ovom svetom tlu”, kazao je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u petak 4. listopada, na samom početku svečanosti na kojoj je blagoslovio gradilište i početak radova nove bazilike u Gospinu prasvetištu u Solinu.

Na svečanosti su se okupili solinski gradonačelnik Blaženko Boban, arhitekt Viktor Vrečko, splitsko-dalmatinski župan Zlatko Ževrnja, predsjednik Županijske skupštine Petroslav Sapunar, predsjednik Gradskog vijeća Solina Renato Prkić, zastupnik u Europskom parlamentu Andrej Plenković i drugi predstavnici kulturnih i društvenih ustanova, kao i generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije don Ivan Ćubelić, župnik Gospe od Otoka don Vinko Sanader, svećenici, redovnice i brojni vjernici, a program je pjesmom obogatio “Papa band”.

Solinska bazilika gradi se na mjestu sadašnjeg parkirališta između Starog groblja i Doma kulture “Zvonimir”. Arhitekt Viktor Vrečko, po čijem će se idejnom rješenju bazilika graditi, okupljenima je predstavio i tehničke podatke. Projekt se sastoji od dvije građevine, bazilike i pastoralnog centra. Dimenzije su 45 m dužine i 34 m širine te visine 15 m u prosjeku. Ukupna bruto površina crkve iznosi 1100 četvornih metara sa 650 sjedećih mjesta. Glavni, od ukupno šest ulaza, bit će na jugozapadu. “Ova je crkva bila san brojnih generacija. Taj san se mudrošću i zauzetošću nadbiskupa Barišića najprije godine 2009. pretočio u projekt, a evo danas i u djelo. Za mene je ovo zasigurno jedan od najzahtjevnijih arhitektonskih zadataka, ali i čast i zadovoljstvo, stoga zahvaljujem nadbiskupu Barišiću i njegovim suradnicima na ukazanom povjerenju”, kazao je arhitekt te pojasnio kako se njegov tim pri izradi projekta susreo sa tri izazova koja su pokušali objediniti. To su mjesto i značenje solinskog prasvetišta u hrvatskoj povijesti, liturgijski program i suvremena hrvatska sakralna arhitektura.

Gradonačelnik Boban prisjetio se boravka pape Ivana Pavla II. na Gospinu Otoku prije točno 15 godina. “Ovo je sveto tlo i najstarije hrvatsko prasvetište u kojemu solinski vjernički puk nedjeljom ili svakodnevno realizira svoje duhovne potrebe unatoč nedostatku adekvatnog prostora. Za vrijeme misa gotovo dvije trećine vjernika stoji pred crkvom po suncu, kiši i vjetru i neka Bog pomogne da radovi završe što prije kako bi se zajedno mogli okupljati na zatvorenom.” Zahvalio je svima koji su pridonijeli početku izgradnje te poželio uspješan rad svima koji rade na realizaciji projekta.

Koliko je nova crkva potrebna pojasnio je i župnik Sanader. Župa okuplja oko 12.000 vjernika, a postojeća crkva ima samo 200 četvornih metara. Tu svakodnevno na vjeronauk dolazi više od 1000 djece iz osnovne škole i oko 500 srednjoškolaca, no nemaju uvjete za sve što im je za župne kateheze potrebno pa su se često, zahvaljujući gradu Solinu, koristili drugi prostori. “Dragi župljani i ostali Božji narode, kao župnik i čuvar ovog prasvetišta s vama se radujem ovom događaju i želim vas sve pozvati da baš svaki dan zajedno molimo za uspješnu gradnju i dovršenje naše crkve. Vjerujem da Bog koji je s nama započeo ovo dobro djelo da će ga i završiti uz materijalnu i duhovnu pomoć svih nas, pod zagovorom Gospe od Otoka koju s ponosom zovemo Kraljicom Hrvata”.

“Ovdje smo rođeni i kršteni, ovdje nam je kolijevka i krstionica, i nema u Hrvatskoj svetijeg mjesta od ovog prasvetišta. Nova crkva, čija gradnja znači oživljavanje našeg krsnog saveza, svaki dan mora svjedočiti o važnosti ovoga mjesta”, istaknuo je nadbiskup Barišić i pojasnio da je na solinskom tlu kraljica Jelena sagradila prvu crkvu posvećenu Blaženoj Djevici Mariji, a ovdje je sagrađena i Crkva Sv. Stjepana, crkva hrvatskih kraljeva. Ovdje su naši korijeni toliko duboki i snažni, no ono još bitnije, ovdje život i danas buja. Solin je po prosjeku godina stanovnika najmlađi grad u Hrvatskoj. I toj mladosti je za budućnost potrebno ovo zdanje naše nacionalne, kulturne i vjerske povijesti, ali i budućnosti.

Nadbiskup je napomenuo da je i blaženi Ivan Pavao II. znao koliko je za naš narod važno i sveto tlo na koje je došao na isti ovaj dan, 4. listopada, prije 15 godina. “Otprilike u ovo vrijeme Solin je bio prepun raspjevane mladosti koja ga je čekala. Nigdje se nije toliko zadržao kao tu, pred vratima crkve, gdje je dugo klečao sabran u molitvi za sve nas. Vjerujem da se danas on, zajedno sa našim nadbiskupom Jurićem, raduje ovom događaju”. Dodao je i kako je svjestan da danas nije lako graditi, no raduje ga što će mnoge obitelji preko svojih sinova i očeva koji će raditi na izgradnji Božjeg hrama, imat svoj svakodnevni kruh. “Ovdje će svi dolaziti i po onaj drugi kruh još važniji, Kruh života, koji će se peći na žrtveniku ljubavi, na oltaru, i svjedočiti o otvorenosti neba zemlji i zemlje nebu. Ovdje će se ljudi formirati u svojoj molitvi i duhovnosti, ovdje će rasti u odgovornosti i ljubavi prema Bogu i bližnjemu te graditi vjerničku Kristovu Crkvu”, zaključio je nadbiskup i izrazio nadu da se svi zajedno uskoro ponovo okupe na još većem slavlju, posveti nove crkve.

Izvor: IKA

Odgovori

Skip to content