Papa: Moramo se boriti protiv licemjerja i samodostatnosti
Jonin sindrom nas, dakle, dovodi do licemjerja; do samodostatnosti; vodi nas prema tome da budemo čisti kršćani jer vršimo Zapovijedi i sve potrebno
{jathumbnail off}Potrebno je boriti se protiv „Jonina sindroma“ koji nas vodi prema licemjerju i uvjerenju da su nam za spasenje dovoljna naša djela – misao je vodilja Pape Franje na Svetoj Misi koju je predslavio jutros u Domu Sveta Marta. Današnju je propovijed Papa Franjo oslonio na dva ključna izraza – Jonin sindrom i Jonin znak. Isus u evanđelju progovara o zlom naraštaju. Snažna je to riječ – primijetio je Papa – no, ona se ne odnosi na narod koji je Isusa slijedio s toliko ljubavi, nego na zakonoznance koji su tražili da ga iskušaju kako bi ga uhvatili u laži. Ti isti od Isusa traže znak – kazao je Sveti Otac – ali im je Isus odgovorio da neće vidjeti drugog znaka doli znaka Jone proroka.Ipak – rekao je Papa – osim Jonina znaka postoji i Jonin sindrom.
Kad je Gospodin Jonu htio poslati u Ninivu, on je pobjegao u Španjolsku. Joni je bilo jasno – kazao je Papa – Nauk je takav i ovako se radi i treba učiniti to, grješnjici nek’ se snađu, ja odoh’. One koji žive ovaj Jonin sindrom, Isus naziva licemjerima jer ne žele spasenje siromaha, neznalica i grješnika – primijetio je Papa i nastavio:Jonin sindrom se ne zalaže za spasenje naroda, nego téži jednoj – dopuštam si reći – obojenoj svetosti – svoj lijepoj, dobro konstruiranoj, ali kojoj nedostaje revnost propovijedanja Gospodina – kazao je Sveti Otac. Gospodin pred naraštajem koji boluje od ovoga Jonina sindroma, obećava znak Jonin.
Isus dakle protiv licemjerja; protiv savršene religioznosti i protivno stavu jedne skupine farizeja, uspravlja znak svoje smrti i uskrsnuća! – kazao je Papa te dodao kako prispodoba o farizeju i cariniku izvrsno ocrtava ovaj vidik. Farizej je siguran u sebe i Bogu zahvaljuje što nije poput carinika koji, se sa svoje strane, priznaje grješnikom i moli Boga da mu se smiluje. Eto dakle znaka koji Isus obećava: milosrđe, kao plod njegove smrti i uskrsnuća – naglasio je Papa – jer Milosrđe mi je milo, a ne žrtve. Pravi je znak Jonin onaj koji nam daje pouzdanje da smo spašeni Kristovom Krvlju – rekao je Papa te dodao kako je mnogo kršćana koji misle da će se spasiti zbog djela koja čine. Djela su, dakako, potrebna, ali kao posljedica ili odgovor na milosrdnu ljubav koja nas spašava. Sama djela, bez ove milosrdne ljubavi, ne služe ničemu. Jonin sindrom se oslanja samo na vlastitu ispravnost i na vlastita djela – kazao je Sveti Otac te dodao kako je Isus, Kraljicu od Sabe – poganku – gotovo imenovao sutkinjom nad pokvarenim naraštajem, jer je ona u svom nemiru ipak tražila Božju mudrost.
Jonin sindrom nas, dakle, dovodi do licemjerja; do samodostatnosti; vodi nas prema tome da budemo čisti kršćani jer vršimo Zapovijedi i sve potrebno – kazao je Papa te dodao kako je tu zapravo riječ o krupnoj bolesti. Jonin je znak milosrđe Božje u Isusu Kristu, koji za nas i za naše spasenje umro i uskrsnuo.
Osvrćući se na kraju na današnje Prvo čitanje, papa Franjo je istaknuo da Pavao o sebi, kao apostolu, kaže da je apostolom postao ne zbog toga što je to studirao, nego zbog poziva, a u to isto tako uvjerava i kršćane, kao od Isusa Krista pozvane.Jonin nas znak poziva da slijedimo Gospodina – svi smo grješnici – slijedimo ga, dakle, u krotkosti i poniznosti. Papa je na kraju propovijedi istaknuo da postoji poziv, ali i izbor, opredjeljenje. Iskoristimo danas ovu liturgiju da bismo se zapitali i napravili izbor: „Što mi je draže: Jonin sindrom ili Jonin znak?“ – potaknuo je Papa.
Izvor: Radio Vatikana