Prošla je točno godina dana otkako je Haaški sud oslobodio naše generale
Prisjetimo se – bio je to dan velikog slavlja za generale, njihove obitelji, prijatelje, ali i sve koji su se na neki način poistovjetili s njima i njihovim trnovitim putem do slobode
{jathumbnail off}Prošlo je točno godinu dana otkako je Haaški sud oslobodio hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača. Bio je to dan velikog slavlja za generale, njihove obitelji, prijatelje, ali i sve koji su se na neki način poistovjetili s njima i njihovim trnovitim putem do slobode. Po objavi vijesti o oslobađajućoj presudi, nakon što su u travnju 2011. godine prvostupanjskom presudom osuđeni na 24, odnosno 18 godina zatvora za zločine počinjene tijekom i nakon Oluje, euforija je ubrzo zavladala Hrvatskom, ali i iseljeništvom širom svijeta.
– Ima Boga! – bila je prva reakcija uzbuđenog generala Markača, a Luka Mišetić, voditelj obrane hrvatskih generala, prenio je na svome Twitter-profilu poruku Ante Gotovine.
– General Gotovina želi zahvaliti svima koji su omogućili da se ovaj dan ostvari – napisao je Mišetić.
Sretni što dolaze kući
Nešto iz 13 sati generali su izašli iz pritvora u Scheveningenu, a ispred ih je čekalo desetak Hrvata. Gotovina im je iz automobila pokazao ‘V’, znak pobjede te su pod policijskom pratnjom krenuli prema zračnoj luci u Rotterdamu. Vladinim zrakoplovom krenuli su prema Hrvatskoj. Kad su stigli u hrvatski zračni prostor obratila im se zagrebačka kontrola leta.
– Dragi generali, želimo vam dobrodošlicu u hrvatski zračni prostor za koji ste se borili i žrtvovali. Od srca vam hvala na tome!
Odgovorio im je general Gotovina:
– Pozdrav vama! I mi smo sretni što dolazimo kući napokon. Hvala vam, dečki!
Po dolasku na Pleso u zračnoj luci već se orilo ‘Zovi samo zovi’, a uz rodbinu, prijatelje i branitelje čekali su ih i premijer Zoran Milanović, predsjednik Sabora Ivan Leko te ostali dužnosnici.
Istovremeno, mnogi svjetski mediji prenijeli su vijest o oslobađajućoj presudi u Haagu. Okarakterizirali su je kao jedan od najvećih obrata u povijesti Haaškoga suda. Reagirala je i šokirana Carle del Ponte, bivša glavna tužiteljica Haaškog suda.
– Jako sam, jako iznenađena! Gotovina je trebao biti osuđen! – kazala je Del Ponte.
Na trgu 100.000 ljudi
U 17.20 sati slavlje je kulminiralo. Generali su stigli na zagrebački trg bana Josipa Jelačića te se obratili okupljenom mnoštvu (oko 100.000 ljudi) koje je slavilo pjevajući domoljubne pjesme, mašući zastavama, paleći baklje…
– Sretni smo što smo s vama večeras svi zajedno. Ovo je naša zajednička pobjeda. Bila je ratna Oluja, a ovo je pravna Oluja. Stavili smo točku na i Domovinskom ratu. Rat pripada povijesti, okrenimo se budućnosti svi zajedno, ovo je naša pobjeda – kazao je Gotovina praćen gromoglasnim pljeskom, a Markač je dodao:
– U srcu sam uvijek nosio domovinu, a domovina ste svi vi. Znao sam da nisam sam, bilo mi je lakše. Znao sam da nije bilo zločinačkog pothvata, da su hrvatska vojska i hrvatska policija časno oslobodile Hrvatsku. Oslobodili smo je bez ikakve mrlje.
Slavilo se u svim krajevima Hrvatske, a posebno je euforično bilo u Pakoštanima, rodnom mjestu generala Gotovine gdje se veselje miješalo sa suzama radosnicama.
Nakon 18 sati generali su se uputili na misu koju je u katedrali predvodio nadbiskup zagrebački Josip Bozanić.
– Dragi generali, vi ste postali simbolom pravedne borbe i zbog toga vam zahvaljujem. S vama u zatočeništvu bila je vaša domovina – poručio je Bozanić.
Bili su žrtve u miru
Generale su zatim na Pantovčaku dočekali predsjednik Ivo Josipović, ministri Kotromanović i Matić te cijeli vojni vrh.
– Bili ste žrtve u miru. Nosili ste teret tuđeg zločina i tuđe pogreške. Održali ste sjajne govore danas na Trgu, pogledali ste u budućnost i kazali da idemo naprijed – rekao je Josipović.
Gotovina se zahvalio na dočeku.
– Danas je za mene sretan dan, poslije toliko godina, to je bio neizvjestan maraton s puno prepreka koje nisam niti razumio jer nisam pravnik – kazao je Gotovina i dodao da je stalno vjerovao da će suci donijeti pravednu i pravilnu odluku.
Markač je naglasio kako je ponosam na sve koji su stvarali pobjedničku hrvatsku vojsku.
– Moj ponos je bio srušen činjenicom da sam optužen da sam dio zločinačkog pothvata. Mislio sam da ću umrijeti, ako se donese takva odluka – rekao je Markač te zahvalio institucijama države koje su im pomogle.
Nakon govora okupljeni su popili šampanjac u Predsjedničkim dvorima i uputili se na svečanu večeru. Za kraj radosna dana. Jednog od najvećih u novijoj hrvatskoj povijesti.
AUTOR:
Ivan Halar/VLM