Tragedija filipinskoga naroda

U nagovoru prije Anđeoskog pozdravljenja Sveti je Otac tražio molitve i stvarnu potporu filipinskom narodu, pogođenom tajfunom Haiyan, dosad najsilnijem u toj azijskoj zemlji

 

{jathumbnail off}Ponavljamo apel Svetoga Oca: Želim očitovati svoju blizinu stanovništvu Filipina i cijele regije, koje je pogodio užasan tajfun. Žrtve su nažalost brojne, a štete goleme. Najprije molimo u tišini, a potom naglas Gospu, za ovu svoju braću i sestre, te nastojmo da im stigne i naša stvarna pomoć. Molimo u tišini – kazao je Sveti Otac, a potom zajedno s vjernicima naglas molio ‘Zdravomarijo’.

Papa je filipinskom predsjedniku Benignu Aquinu izrazio svoju sućut, u brzojavu koji je potpisao državni tajnik nadbiskup Pietro Parolin, tvrdeći da je „duboko ožalošćen razaranjem i gubitkom ljudskih života“, da je solidaran „sa svim osobama pogođenim tajfunom“, te blizak svima koji oplakuju gubitak svojih dragih“ i „koji su ostali bez krova nad glavom“, a potaknuo je civilne vlasti i djelatnike prve pomoći te zazvao Božji blagoslov da „ udijeli snagu i utjehu Filipinima“.

Užasni su dakle učinci tajfuna koji se obrušio na Filipine. Dramatično je stanje žrtava, više od deset tisuća, ali, nažalost, procjene su privremene: sa zemljom su sravnjena cijela naselja; tajfun je posljednjih sati zahvatio i Vijetnam ali izgleda da je na Filipine istresao svu svoju razornu moć.

Moguće je tri dana nakon prolaska tajfuna shvatiti veličinu filipinske drame: nemogućnost službenog popisa žrtava, i opća pljačka, ne smo profitera nego i očajnoga stanovništva bez hrane, pitke vode, osnovnih lijekova i električne struje; počevši od grada Tacloban, gdje je proglašeno izvanredno stanje. Gradonačelnik govori o deset tisuća poginulih u gradu, a guverner otoka Leyte govori o dvadeset tisuća nestalih i poginulih. Tajfun je zahvatio veliki broj naselja te malih zajednica u priobalju i na srednjim Filipinima. Na otoku Samar poginulo je dvjesto osoba, a nestalo ih je više od dvije tisuće. Sve su procjene nepouzdane, a jedino je sigurno to da su mnogi krajevi odsječeni te da stanovništvo zapada u sve veći očaj.

Zbog uništenih infrastruktura, neuporabljivih zračnih i morskih luka, vrlo je teško uspostaviti vezu s unutrašnjosti zemlje; velika je vjerojatnost da međunarodna potpora, koju su obećale brojne međunarodne organizacije te Europska Unija, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Australija, Kanada, Japan, ostane nagomilana u skladištima zračnih luka u Manili i Cebuu. Stoga je nužno uspostaviti radio i telefonske komunikacije kao i električne vodove. Procjenjuje se da je tajfun pogodio više od devet i pol milijuna stanovnika, a predsjednik Benigno Aquino, koji je 10.listopada posjetio Tacloban, izjavio je da je zasad nemoguće procijeniti štete.

Osvrnuvši se na filipinsku dramu u razgovoru za našu radijsku postaju, otac Giovanni Re, misionar, član Papinskoga zavoda za vanjske misije, rekao je da je stanje lošije od očekivanoga. Dva dana prije govorilo se o stizanju super-tajfuna i stoga su se mnogi sklonili na sigurnija mjesta. Budući da govorilo o silini tajfuna, iznenađuje vrlo veliki broj žrtava – kazao je misionar.

Na primjedbu da se moglo izbjeći tragediju, rekao je da ni Predsjednik nije očekivao tako veliki broj žrtava. On sad traži i želi pokrenuti istragu o uzrocima ove tragedije. Nažalost, vjerojatno je silina tajfuna nadmašila i najgora očekivanja – primijetio je misionar.

Na upit o odsječenim naseljima, rekao je da je veliki problem nestašica električne energije i komunikacija: nema telefonske veze, a i s mobitelima je vrlo, vrlo teško. Vlada je odlučila da se u prvom redu moraju osposobiti dalekovodi električne energije i komunikacije. Da bi se o tragediji stekla potpuna slika valja pričekati još nekoliko dana – rekao je Otac Re.

A na upit o nužnim potrebama naroda, rekao je da su najpotrebniji hrana, lijekovi i smještaj. Osim osposobljavanja dalekovoda i komunikacija, potrebno je osloboditi prometnice do odsječenih naselja. Svi su se pokrenuli i prikupljaju novčanu i materijalnu potporu. I Crkva će, koja je duboko ukorijenjena u ovim krajevima, jamačno učiniti svoj dio – kao i uvijek – preko biskupija i raznih biskupijskih organizacija – rekao je otac Giovanni Re.

Izvor: Radio Vatikana

Odgovori

Skip to content