Referendum ‘o ćirilici’ se mora održati prema postojećem zakonu


Iako i premijer i njegova (pot)predsjednica Vesna Pusić tvrde kako će promjenama Ustava onemogućiti referendumsko ograničavanje bilo čijih prava, činjenica je da Ustav još nisu promijenili po svojoj volji

{jathumbnail off}To će moći učiniti jedino ako ih u tome podrže HDZ ili HDSSB. A potpisi za ‘referendum o ćirilici’ su prikupljen’ i ako žele poštivati Ustav i zakone morali bi znati da se i taj referendum treba provesti prema postojećem zakonu, odnosno onim pravilima koja su vrijedila na dan predaje zahtjeva za prikupljanje potpisa.

“Referenduma o ćirilici neće biti dok sam ja živ”, izjavio je premijer Zoran Milanović još vruće glave nakon referenduma o braku. Također je kazao kako nema nikakve šanse da dođe do referenduma čak ukoliko je Stožer za obranu hrvatskog Vukovara prikupio dovoljan broj potpisa.

To je bilo u ponedjeljak.

Imao je premijer puna 24 sata da se ohladi i sjedne za stol sa ustavnopravnim stručnajacima i dobro proanalizirati trenutnu situaciju.

Prije svega, ni Milanović ni bilo tko drugi u državi ne može ignorirati činjenicu da je prikupljeno oko pola milijuna potpisa kojim se traži provođenje već drugog narodnog referenduma u kratko vrijeme. Dakle, očito, narod se više ne slaže s politikom vladajuće elite i koristi svoje demokratsko, zakonsko pravo kako bi nešto promijenio.

Iako i premijer i njegova (pot)predsjednica Vesna Pusić tvrde kako će promjenama Ustava onemogućiti referendumsko ograničavanje bilo čijih prava, činjenica je da Ustav još nisu promijenili po svojoj volji. To će moći učiniti jedino ako ih u tome podrže HDZ ili HDSSB, što se u ovom trenutku čini gotovo nemogućim. Naime, ni jedna od ove dvije stranke, nakon što se doznalo kako je protiv ćirilice ipak prikupljeno dovoljno potpisa neće ići protiv volje velikog dijela baš svojihirača.

Dakle potpisi za ‘referendum o ćirilici’ su prikupljeni i ukoliko vladajući žele poštovati Ustav i zakone morali bi znati da će se i taj referendum morati provesti prema postojećem zakonu.

Naime, članak 89. (važaćeg) Ustava RH izrijekom kaže: “Zakoni i drugi propisi državnih tijela ne mogu imati povratno djelovanje.

To bi znači da nema retroaktivne primjene novih pravila jer to u pravu jednostavno ne ide. Vrijede dakle ona pravila koja su vrijedila na dan predaje zahtjeva za prikupljanje potpisa. I tu prestaje svaka rasprava. Sve ostalo vodi u anarhiju a svaka daljnja opstrukcija volje građana od strane vladajućih tumača Ustava mogla bi imati za posljedicu još veće nezadovoljstvo koje bi moglo izvesti ljude na ulice, a onda se neki egipatski, ukrajinski ili neki drugi scenarij više neće činiti ni tako dalekima.
Prema izjavama vladajućih oni će očito na sve moguće načine pokušati opstruirati volju građana.

Jedan težak poraz su već doživjeli. Milanovićeve i Pusičkine prijetnje kako će na svaki mogući način spriječiti novi referendum vode prema ustavnom udaru.

Vladajućima ostaje zapravo samo jedna opcija. Dakle novi Ustav (ako bi se usvojio) koji bi eventualno bio na snazi na dan kada će biti raspisan referendum svojim rješenjima će regulirati može li pitanje u ovom obliku uopće biti tema referenduma.
Za to će, pak, morati ispuniti slijedeće dvije pretpostavke. Moraju imati upravo takav novi ustav i on mora stupiti na snagu odmah, a ne osam dana nakon objave u Narodnim novinama kako je inače zakonom propisano. Kada se tome pridoda i podatak da će javna rasprava o eventualnim promjenama ustava trajati šest dana od čega su dva dana vikend, jasno je u što se pretvorio hrvatski zakonodavni i pravni sustav.

Iako nam to nitko od ustavnopravnih stručnjaka nije htio izričito potvrditi, na svako silovanje demokracije i zakona uvijek postoji mogućnost zaštite od strane Ustavnog suda koji je barem po pitanju referenduma bio vrlo jasan – odluka građana se mora poštovati.

Očito, Vlada (ma koliko bili samouvjereni) ni u ovoj novoj bitci oko ćirilićnog referenduma nije u najboljoj poziciji. Ne treba sumnjati kako će učiniti sve što znaju i mogu da bi ga spriječili ali trenutno je Stožer za obranu hrvatskog Vukovara još uvijek za korak ispred.

Zato je upravo je nevjerojatno kakvom bolesnom upornošću vladajuće političke strukture gaze po Vukovaru. Na koncu ćirlica je Hrvatsku stajala pet godina okupacije, 20 tisuća mrtvih, 40 tisuća ranjenih i 50 milijardi dolara štete, a Vukovar je u svemu tome platio najtežu cijenu.

Pa ako već taj argument vladajućima ne znači ništa i ako već žele biti legalisti onda barem ne bi smjeli kršiti pozitivne hrvatske propise jer će u tom slučaju oni i nitko drugi biti kršitelji zakona i rušitelji ustavnog poretka.

Autor: D.Bo/Dnevno.hr

Odgovori

Skip to content