Monodrama “Feniks” opet potresla splitsku publiku

 

Monodrama “Feniks”, autorice Silvane Dragun, po drugi put je u posljednja tri mjeseca, održana u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu, i po drugi put iznova je potresla gledatelje. Jer, prepričati monodramu koju izvodi akademska glumica Rubina Sarajlić, koja kroz tragičnu ispovijest djevojke Marije iz Vukovara koja je prošla četnički logor i u njemu bila silovana, je teško, zapravo nemoguće. Ona se mora vidjeti i – doživjeti.

Monodrama koja će uskoro biti izvedena u Zagrebu, te drugim hrvatskim gradovima, kao i po Bosni i Hercegovini, te u Njemačkoj, na svojoj težini dodatno dobiva jer je izvodi glumica Rubina Sarajlić, rodom iz Brčkog, koja je također prošla ratnu traumu. Otac joj je bio zatočen u jednom od srpskih logora u Bosni i Hercegovini, a to iskustvo ju je motiviralo da sudjeluje u ovakvom projektu sa ciljem da pomogne u liječenju duševnih trauma ratnih stradalnika.

Svjedočanstvo o silovanim ženama

Nakon završetka izvedbe, održane u nedjelju navečer, Rubina Sarajlić zaslužila je buran pljesak publike, ali i sve pohvale autorice “Feniksa” Silvane Dragun i redatelja ovog djela Ante Nadomira Tadića Šutre.

– Dolazim iz Brčkog, grada iz kojeg su počela prva svjedočanstva o silovanim ženama. Moram priznati da je bio zaista jedan izazov igrati jedna ovakav lik, Mariju, ženu kojoj su oduzete sve ljudske i moralne vrijednosti, koja je obećašćena na sve moguće načine, i koja uspjela nakon dvadeset godina pronaći neku snagu u sebi, kroz ljubav i vjeru. I osobno sam preživjela i proživjela rat u Bosni i Hercegovini, i sva moja iskustva koja ja nosim iz rata su mi bila inspiracija za rad na ovoj predstavi – kazala nam je Rubina Sarajlić, po završetku uspješno izvedene monodrame.

“Ne izjednačavati žrtve i agresore”
Silvana Dragun, autorica “Feniksa” rekla nam je da joj je drago što je ova izvedba poticajna, i da “ona može pomoći u sagledavanju istine o Domovinskome ratu, koja nam je prijeko potrebna”.

– Da se ne bi dogodilo da se žrtve i agresori izjednačavaju, da krivnja bude podijeljena. Mi smo napravili jedan lokalni projekt, baš u cilju promicanja istina, jer to nam je moralna obveza kao građana ove države, da svjedočimo, i da budemo glas onih koji ne mogu svjedočiti, koji su ranjeni, koji su među nama još istraumatizirani, koji ne mogu pustiti svoj glas. A toliko je boli u ovoj državi i mislim da i ova predstava može pomoći u rehabilitaciji žrtava rata, kako da oproste. To je najvažnije, da se čovjek izdigne i izađe iz tog jednog začaranog kruga viktimizacije, koji nam je potreban svima. Da se oslobodimo kolektivnog osjećaja krivnje, da ne prihvaćamo neku krivnju koje nema kod nas. Tako da mislim da je ova monodrama ona poticajna u više smjerova – kaže Silvana Dragun.

Ističe kako je dramu napisala na temelju istinitog događaja.

– Ovakvih je priča u Domovinskom ratu dosta, gdje su naši ljude podnijeli gotovo Isusove muke i patnje. Snaga našeg, hrvatskog naroda se baš očituje u toj muci i patnji. Kad smo stisnuti i stavljeni pred zid, nešto se u nama pobuni i reagiramo na skroz suprotan način, pružimo poruku ljubavi i nade umjesto osvete – poručuje Silvana Dragun.

“Predstava je izvedena maestralno”

Redateljske palice se prihvatio Ante Nadomir Tadić Šutra, književnik i skladatelj, rodom iz Otoka od Sinja, inače, umirovljeni brigadir Hrvatske vojske, te diplomirani komunikolog.

– Silvana Dragun me zamolila da budem redatelj njenog djela,koji je više nego impresivno, a koje je večeras, na jedan maestralan način, izvela vrhunska glumica Rubina Sarajlić. Kada sam prvi put iščitavao tekst, kazao sam “to je to”! To je djelo u kojem se, Bogu hvala, pokazuje prava istina o onom dijelu hrvatske populacije koja nije u pravom smislu dobila obeštećenje. Mislim pritom na naše silovane majke, žene, sestre, Hrvatice. U ovoj monodrami, nažalost, ona se ne može prepričati i zato svima preporučujem, neka prate naše hodograme.

Ovo djelo, “Feniks”, prikazivat ćemo po cijeloj Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. I nadam se da će tek tada moći osjetiti njezina prava poruka. Jer monodrama Feniks“ govori upravo o ljubavi nasuprot mržnje, vjera nasuprot zločina – zaključio je Ante Nadomir Tadić Šutra.

A i mi prisnažujemo – kad idući put vidite najavu monodrame “Feniks“, obavezno je pogledajte.To će vam biti obogaćeno vrijeme.

Pohvaljena Udruga 72. bojne Vojne policije

Inače, po okončanju predstave, program nije bio gotov. Publici su se obratili i autorica Silvana Dragun i redatelj Ante Nadomir Tadić Šutra , a pohvaljena je i Udruga branitelja veterana 72. bojne Vojne policije, čiji su članovi dali značajan doprinos u Domovinskom ratu.

Za interaktivan pristup u ovoj svečanosti, održanoj u organizaciji Pastorala mladih Splitsko-makarske nadbiskupije, te Hrvatske udruge Benedikt, dodatno se pobrinuo bojnik Zlatko Čipčić, predsjednik Udruge branitelja veterana 72. bojne Vojne policije, koji je za promicanje istine o Domovinskom ratu dodijelio zahvalnice potpisniku ovog teksta, te Zoranu Vrbatoviću, snimatelju i novinaru TV Jadrana.
Tekst i foto: JOŠKO DADIĆ/dalmacijanews.com

Odgovori

Skip to content