Papa vjernicima: ‘Budite uistinu upaljene svjetiljke!’

 

U današnjem nagovoru prije molitve Angelusa, Sveti je Otac govorio o riječima koje je Isus izrekao svojim učenicima:“Vi ste sol zemlje… Vi ste svjetlost svijeta” (Mt 5,13.14). To nas čudi ako pomislimo koga je Isus imao pred sobom dok je izgovarao ove riječi – izjavio je Papa, pitajući se: Tko su, ustvari, bili ti učenici? Bili su ribari, jednostavno ljudi… No, Isus ih gleda Božjim očima, a njegova se tvrdnja razumije upravo kao posljedica Blaženstava. On želi reći: Ako budete siromašni duhom, krotki, čista srca, milosrdni… bit ćete sol zemlje i svjetlost svijeta! – kazao je Papa.

Simboliku soli i svjetla, Sveti je Otac objasnio navodeći propis židovskog Zakona da se svaki prinos Bogu, u znak Saveza, malo posoli. Svjetlost je, pak, za Izrael bila simbolom mesijanske objave koja pobjedonosno slavi nad tminama poganstva. Kršćani, kao novi Izrael, primaju misiju prema svim ljudima: vjerom i ljubavlju mogu usmjeravati, posvećivati čovječanstvo, i učiniti ga plodnim – objasnio je Papa Franjo, te naglasio: Svi smo mi krštenici – učenici misionari, i pozvani smo postati živim Evanđeljem u svijetu: svetim životom dat ćemo „okus“ raznim okruženjima koja ćemo obraniti od pokvarljivosti, kao što to čini sol; i nosit ćemo Kristovo svjetlo kroz svjedočenje za nevinu ljubav. No, ako kršćani izgube okus i ugase se, njihova prisutnost gubi učinkovitost – primijetio je Papa, dodavši:

Kako je lijepo to poslanje: dati svjetlo svijetu! To je naše poslanje, lijepo je! Također je lijepo sačuvati svjetlo koje smo od Isusa primili. Kršćanin bi trebao biti sjajna osoba, koja nosi svjetlo, koja uvijek daje svjetlo; ono svjetlo koje nije njezino, nego dar od Boga, Isusov dar. Ako kršćanin ugasi to svjetlo, njegov život nema smisla: on je kršćanin samo po imenu, koji ne nosi svjetlo, on je život bez smisla. Tad je Papa upitao nazočne kako žele živjeti: poput ugašene ili poput upaljene svjetiljke, ponovivši pitanje nekoliko puta u iščekivanju odgovora. Kad su nazočni odgovorili da žele biti upaljena svjetiljka, Papa je rekao da je to kršćanski poziv: Bog nam daje to svjetlo a mi ga prenosimo drugima.

Sveti je Otac podsjetio da Crkva preksutra, 11. veljače, slav spomen Blažene Djevice iz Lourdesa, te obilježava Svjetski Dan Bolesnika. To je zgodna prigoda da u središte zajednice stavimo bolesne osobe, za njih i s njima molimo, budemo im blizu. Poruka za taj Dan je nadahnuta na izrazu Sv. Ivana: Vjera i ljubav: „I mi moramo dati život za braću“ (1 Iv 3,16). Na poseban način, možemo oponašati Isusov stav prema bolesnicima svake vrste: Gospodin se brine o svima, dijeli njihovu patnju i otvara srce nadi – kazao je Sveti Otac. Papa je tad posebno spomenuo zdravstvene djelatnike ocijenivši njihov posao kao dragocjen i zahvalivši im na njemu. Oni svakodnevno susreću u bolesnicima, ne samo tijela označena krhkošću, nego osobe kojima nude pažnju i prikladne odgovore – kazao je Papa.

Dostojanstvo osobe nikad se ne svodi na njezine mogućnosti i sposobnosti, i ne gasi se kad osoba oslabi ili je nemoćna i potrebna pomoći – upozorio je Sveti Otac. Na poseban je način svoju misao usmjerio obiteljima, gdje je normalno brinuti se o onomu tko je bolestan; no, u kojima su ponekad situacije jako teške… Puno njih mi piše, a danas jamčim svoju molitvu za sve te obitelji i kažem im: ne bojte se krhkosti! Pomažite jedni drugima s ljubavlju, i osjetit ćete utješnu prisutnost Boga – utješio ih je Papa, upozorivši kako je upravo velikodušni i kršćanski stav prema bolesnicima – sol zemlje i svjetlost svijeta. Na koncu je Sveti Otac zazvao pomoć Djevice Marije da isprosi mir i utjehu za sve koji trpe.Nakon molitve Angelusa, Sveti je Otac pozdravio organizatore i sudionike Zimskih Olimpijskih Igara u Soči, u Rusiji, uz želju da one budu istinsko slavlje športa i prijateljstva. Posebno je izrazio svoju blizinu onima koji trpe zbog vremenskih nepogoda, te na koncu podsjetio nazočne da idu naprijed kroz život sa svojim upaljenim svjetiljkama.

 

Izvor: Radio Vatikana

Odgovori

Skip to content