Slaven Letica: Evo zašto građani više ne žele SDP i HDZ
Moglo bi se kazati da potencijalna vlast leži na cesti, ali je nema tko ‘pokupiti’, kaže Slaven Letica.
Više nije vijest ako se u anketama pokaže da je premijer Zoran Milanović još malo izgubio na svojoj ‘popularnosti’, kao što nikoga više ne iznenađuje što je u trenutku kad vladajućima stvari baš i ne idu od ruke, na listi najnepopularnijih političara i dalje prvi čovjek najveće oporbene stranke Tomislav Karamarko.
– Pad popularnosti Zorana Milanovića, SDP-a i Kukuriku koalicije posljedica je njihovih neuspješnih politika: ekonomske, zdravstvene, obrazovne, kulturne, znanstvene i svake druge, smatra sociolog i sveučilišni profesor Slaven Letica te ističe da tu nema nikakvih tajni i misterija.
Čini se kako premijeru Milanoviću ništa ne ide na ruku, a prema CROBAROMETRU u ovom trenutku Vladu podupire samo 22 posto birača, a ne podupire 72 posto birača, dok ne zna njih 7 posto. Ovo je ujedno i najveći broj građana koji ne podupiru Vladu u ovom mandatu.
Sve je manje optimista oko smjera kojim zemlja ide, za sada ih ima 17 posto, a da zemlja ide u lošem smjeru u ovom trenutku misli 77 posto birača. I to je također najveći broj pesimista u mandatu Zorana Milanovića.
– Što se Tomislava Karamarka i HDZ-a tiče, više je razloga. Prvi: stalna suđenja u kojima je ta stranka izravni ili neizravni okrivljenik, pa i osuđenik; u procesu FIMI meda. Drugi: nedovoljno dobro osmišljena oporbena strategija u Saboru i javnosti. Treći: imidž “policijske stranke” koja se kadrovski temelji na bivšim članovima tajnih službi i policije. Četvrto: konspirativnost i zatvorenost stranke za nestranačke ljude koja se nastoji prevladati osnivanjem organizacija koje se bave poduzetništvom, znanošću, zdravstvom itd. ističe Letica koji napominje da duboka kriza rezultata, imidža i vizija velikih stranaka otvorila je ogromni prostor za nove stranke koje već postoje ili bi mogle nastati.
– Trenutno se čini da najbolje kotiraju laburisti, orahovci i nacionalni forumaši. Sve su to zapravo stranke ljevice, pa grizu biračku pogaču SDP-a i HNS-a. Dakle, moglo bi se kazati da potencijalna vlast leži na cesti, ali je nema tko “pokupiti”. To svakako neće biti dobri Ljubo (“zli” je Ljubo Ćesić Rojs) Jurčić koji je izabrao naziv stranke (“Novi val”) koji priliči nekoj pop ili rock grupi, ali ne ozbiljnoj stranci. Neki dan sam se s njim našalio na “Večernjakovoj ruži”, pa sam mu predložio da za himnu izabere Oliverovu, zapravo Runjićevu, uspješnicu “Moj galebe”. Ono što je u cijeloj situaciji tragično jest činjenica da bi poznata ilirska budnica “Još Hrvatska ni propala” uskoro mogla postati žalbenom pjesmom svih nas Hrvata, zaključuje na kraju Letica.
Predsjednik Ivo Josipović također je izgubio značajnu potporu i sada pozitivan dojam o njemu ima 62 posto birača, dok negativan ima njih 30 posto. A to je ipak za predsjednika jedan od najlošijih rezultata u njegovu mandatu.
Autor: Ilijana Grgić/politikaplus.com