U Brazilu otvorena ‘Kampanja bratstva’

 

Ne možemo ostati ravnodušni pred trgovinom ljudima – istaknuo je papa Franjo u poruci za tradicionalnu ‘Kampanju bratstva’. koju Brazilska biskupska konferencija službeno otvara 5. ožujka, na Pepelnicu, u glavnomu gradu Brasiliji. Ovogodišnja je kampanja posvećena temi ‘Bratstvo i trgovina ljudskim bićima’, uz geslo „Krist nas je oslobodio kako bismo ostali slobodni“.

Ljudsko je dostojanstvo jednako za sva ljudska bića – napomenuo je Papa te istaknuo da se, gazeći dostojanstvo druge osobe, istodobno gazi i vlastito dostojanstvo. Ako povrijedim ljudsko dostojanstvo drugoga, to činim zato što sam prije rasprodao svoje dostojanstvo, poradi moći, slave, materijalnih dobara, i to u zamjenu – kako je objasnio Sveti Otac – za dostojanstvo djeteta Božjega, spašeno po cijenu krvi Kristove na Križu, i zajamčeno Duhom Svetim.

Nije moguće ostati ravnodušan kada se zna da postoje ljudska bića koja su kupljena i prodana poput robe – napomenuo je Papa, govoreći o trgovini ljudima, temi na koju se već više puta osvrnuo, te tu spomenuo i usvajanje djece u svrhu uzimanja njihovih organa, zatim prevarene žene koje se primorava na prostituciju, izrabljivane radnike bez ikakvih prava, pa i bez prava glasa.

Međutim, Papa je svoje misli upravio i obiteljima, u njihove domove. Koliko puta i tamo vlada sila: – razmišljanje je Svetoga Oca – roditelji koji od djece rade robove, ili pak djeca koja roditelje čine robovima; supružnici koji se, zaboravljajući svoj poziv na dar ženidbe, iskorištavaju kao da su potrošni proizvodi, za jednokratnu uporabu; ili pak starije osobe koje nemaju svoje mjesto u društvu, te djeca i mladi bez prava glasa. Riječ je o napadima na temeljne vrijednosti obiteljskoga tkiva, i samoga društvenog suživota – primijetio je Sveti Otac.

Stoga je potreban temeljiti ispit savjesti, jer se ljudsko biće ne bi nikada smjelo prodavati i kupovati poput robe – napomenuo je Papa podsjećajući na riječi iz govora novim veleposlanicima, koji je održao u prosincu prošle godine. Kako se onda može naviještati radost Uskrsa, bez solidarnosti prema onima kojima je na ovoj zemlji uskraćena njihova sloboda? – upitao je papa Franjo.

Spominjući se svojega putovanja u Brazil prošle godine, u prigodi Svjetskoga dana mladeži, s kojega pamti – kako je napomenuo – „veliko srce“ dragoga brazilskog naroda, i njihov srdačni doček, Sveti je Otac podsjetio da je Isus Krist, svojom mukom, smrću i Uskrsnućem, oslobodio ljudski rod smrti i grijeha. Tijekom sljedećih četrdeset dana nastojat ćemo biti svjesniji beskonačnoga milosrđa koje nam je Bog darovao, i zatražio da ga darujemo drugima, a posebno najpotrebitijima – napomenuo je Papa u poruci.

Već je u srpnju prošle godine, u prigodi Svjetskoga dana mladeži, Sveti Otac istaknuo „lekciju iz solidarnosti“ koju daje brazilski narod; a sada želi da se kršćani i ljudi dobre volje zauzmu kako bilo koji muškarac ili žena, mladi ili djeca, nikada više ne bi bili žrtve trgovine ljudskim bićima. A najdjelotvorniji temelj za obnovu ljudskoga dostojanstva jest naviještanje Kristova Evanđelja na selu i u gradovima, jer Isus želi život prostrijeti posvuda, i to obilno – istaknuo je papa Franjo te na cijeli brazilski narod zazvao zaštitu Svevišnjega, kako bi novi život u Kristu, u svakom srcu pobudio osjećaje nježnosti i sućuti prema našoj braći i sestrama kojima je potrebna sloboda.

Izvor: Radio Vatikana

Odgovori

Skip to content