NOVA KAP U MORU LAŽI!
Pravo na posjete istospolnog partnera u bolnici u Hrvatskoj odavno već postoji
Još jedna obmana i laž homoseksualnih udruga! Temeljni argument za traženje ozakonjenja istospolnih veza i „brakova“ jest potreba partnera u intimnoj vezi da se međusobno posjećuju u bolnici. Kod manipuliranja osjećajima javnosti ovaj se argument najčešće koristi i javnost, a i same homoseksualce, drži se u uvjerenju kako su međusobni posjeti istospolnih partnera kad jedan od njih završi u bolnici nemogući jer su dozvoljeni samo rodbini i bračnim drugovima. Poslali smo upit i provjerili je li to baš tako. U Hrvatskoj prema Zakonu o zaštiti prava pacijenata jedino pacijent ima pravo zabraniti drugoj osobi dolazak u bolnicu, a osobe istospolne orijentacije imaju sva prava izjednačena s hetero osobama, pod uvjetom da se pridržavaju kućnog reda zdravstvene ustanove.
Pravo na posjećivanje bolesnog prijatelja/istospolnog partnera
Osobe istospolne orijentacije, a koje žive u istospolnoj zajednici, imaju sva prava izjednačena sa hetero osobama, u pogledu bolničkih posjeta, kao i primanja istih od svoga istospolnog partnera.
Istospolna osoba koja zbog bolesti bude zadržana u bolnici na višednevnom liječenju, ima pravo na posjete od svoga istospolnog partnera.
Gore navedeno pravo temeljI se na odredbama Zakonu o zaštiti prava pacijenata, pozivajući se na odredbu čl. 26., koja zaštićuje pravo na održavanje osobnih kontakata, u kojoj izričito stoji:
Tijekom boravka u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi pacijent ima pravo primanja posjetitelja sukladno kućnom redu zdravstvene ustanove te pravo zabraniti posjete određenoj osobi ili osobama.
Dakle, u odredbi čl. 26 Zakona o zaštiti prava pacijenata, ne stoji bilo kakva zabrana, u pogledu zaprimanja posjeta prema pacijentu, od strane zakonodavca, naravno ako je posjet sukladan kućnom redu zdravstvene ustanove. Ako je posjet sukladan kućnom redu zdravstvene ustanove , zabrana u pogledu primanja posjetitelja može uslijediti isključivo od strane pacijenta, prema određenoj osobi ili osobama.
Zakon ne pravi nikakvu diskriminaciju prema osobama istospolne orijentacije u pogledu bolničkih posjeta. Razvidno je da jedino pacijent može izreći zabranu prema određenoj osobi ili osobama u pogledu primanja posjeta.
U slučaju povrede prava na posjete, odnosno povrede odredbe čl. 26. Zakona o zaštiti prava pacijenata, zakonodavac je predvidio kaznene sankcije u vidu novčane kazne, pozivajući se na odredbu čl. 41. St. 9., istoga Zakona, a koja glasi:
Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj zdravstvena ustanova ako:
– st.9. uskrati pacijentu pravo na održavanje osobnih kontakata ili povrijedi zabranu posjete određenoj osobi ili osobama.
U gore navedenom članku, zakonodavac je predvidio sredstva pravne zaštite svim pacijentima, ako je njihovo pravo, u pogledu zaprimanja ili zabrane posjeta, na bilo koji način povrijeđeno od strane zdravstvene ustanove u kojoj se liječe.
Iz svega prije navedenog, Zakonodavac ne pravi diskriminaciju prema osobama, jer izričito koristi pojam pacijent, a PACIJENT ( iz latinske riječi patiens, strpljenje, patnja ) označava ljude koji su iz različitih razloga primljeni na medicinsku skrb ( liječničku ili med. sestara ). Razlozi mogu biti ozljede, razne bolesti i sl. Pacijent je korisnik zdravstvene usluge.
Pojam PACIJENT obuhvaća sve osobe neovisno o njihovoj spolnoj orijentaciji.
Pacijent je korisnik zdravstvene usluge. Osnovna prava pacijenata određena su brojnim međunarodnim dokumentima kao i Zakonom o zaštiti prava pacijenata i odnose se na: pravo na ljudsko dostojanstvo, samoopredjeljenje, privatnost, povjerljivost podataka, informaciju, suodlučivanje na temelju potpune i pravodobne informiranosti, odbijanje zdravstvene usluge, napuštanje zdravstvene ustanove i pritužbu.
U Zagrebu, 9. svibnja 2014.
Izvor: zdravstveniodgoj.com