Homoseksualni lobi prisiljava svećenike da ih vjenčaju i blagoslove njihov brak

Prema zakonu, pojedini svećenici mogu odbiti provesti obred, ali mjesni biskup mora dogovoriti zamjenu za svoju crkvu. 

Danska je 1989. godine bila „napredna“ pa je postala prva zemlja na svijetu koja je omogućila sklapanje registriranog partnerstva homoseksualnim parovima. Od 1997. homoseksualni parovi su se u Danskoj mogli vjenčati prilikom posebnih obreda blagoslova na kraju redovne službe u crkvi. Pa opet su se neki homoseksualci žalili da su se osjećali kao da žive u Srednjem vijeku dok gay aktivizam nije prisilio sve crkve na kapitulaciju, što se dogodilo prije dvije godine, od kada datira sljedeći tekst. Isti proces se događa i u Hrvatskoj. Žrtve Zakona o životnom partnerstvu i novog Obiteljskog zakona kojima se daju bračna prava homoseksualnim parovima biti će djeca, matičari, vlasnici obrta i apartmana, vjernici i mnogi drugi. Ti zakoni služe jedino tome da se na temelju njih tobože upozorava na diskriminaciju i segregaciju (izrazi poput „Osjećali smo se pomalo kao u Srednjem vijeku…“) jer zahtjevi LGBT udruga nikada ne prestaju dok u potpunosti ne promijene lice društva i svih vjekovnih institucija. Preodgoj djece i društva u cjelini te uništenje Crkve su njihova prava meta. Većina vjernika u Danskoj su luterani (80 posto).Osim Danske, crkve moraju vjenčavati homoseksualce u Islandu i Švedskoj.

 

Homoseksualni parovi u Danskoj izborili pravo da se vjenčaju u crkvi

Homoseksualni parovi u Danskoj izborili su pravo na vjenčanje u bilo kojoj crkvi prema njihovu odabiru iako je gotovo trećina svećenika u zemlji izjavilo da će odbiti obavljanje takvih obreda.

Danski parlament izglasao je velikom većinom glasova novi zakon o istospolnom „braku“ kojim se svim crkvama nameće obveza vjenčanja homoseksualnih parova.

Danski ministar za vjerska pitanja Manu Sareen nazvao je odluku „povijesnom“.

„Mislim da je vrlo važno svim članovima crkve dati mogućnost da se vjenčaju u crkvi. A do danas je to vrijedilo samo za heteroseksualne parove.“

Prema novom zakonu, svećenici mogu odbiti obavljanje takvih obreda, ali mjesni biskup u tom slučaju mora organizirati zamjenu za svećenika u toj crkvi.

Danska narodna stranka kranje desnice napravila je žestoku kampanju protiv donošenja novog zakona, ali je zakon svejedno prošao s podrškom 85 od 111 zastupnika parlamenta u Danskoj.

„Institucija braka stara je jednako kao i sam čovjek i nešto tako temeljno kao što je bračna zajednica ne može biti podložno promjenama,“ rekao je glasnogovornik stranke zadužen za vjerska pitanja Christian Langballe prilikom rasprave. „Brak je stvoren kao zajednica muškarca i žene.“

Karsten Nissen, biskup Viborga, koji odbija obavljati obrede homoseksualnog vjenčanja, upozorio je da novi zakon prijeti da dovede do „rascijepa unutar crkve“.

„Rasprava je bila uistinu žestoka,“ rekao je gospodin Sareen, agnostik koji se žestoko založio da zakon prođe od kada je prošle jeseni stupio na dužnost.

„Manjinski dio u danskom narodu, političari i svećenici koji su protiv, bili su zaista glasni tijekom čitavog procesa.“

Prva gay vjenčanja početi će se obavljati počevši od 15. lipnja. U tome se Danska razlikuje od susjedne Norveške gdje biskupi još uvijek raspravljaju o tome koji bi bio pravilan „obred“ za homoseksualna vjenčanja, četiri godine nakon što je u parlamentu 2008. godine izglasan zakon kojim je ozakonjen gay „brak“.

Stig Elling, milijunaš iz sektora turizma i putničkih agencija te bivši političar desne opcije, rekao je kako se idućeg tjedna planira vjenčati za svog partnera s kojim je u vezi 28 godina.

„Osjećali smo se pomalo kao da živimo u Srednjem vijeku,“ izjavio je za danska televizijsku postaju TV2. „Mislim da je pozitivno što je većina za takav zakon i da postoji velik broj svećenika i biskupa koji ga podržavaju i da je podrška danske javnosti tolika. Napredovali smo. 2012. je godina.“

Danska je pionir u borbi za prava homoseksualaca još od 1989. godine kada je postala prva zemlja na svijetu koja je omogućila sklapanje registriranog partnerstva homoseksualnim parovima.

Izvor: The Telegraph/zdravstveniodgoj.com

 

 

 

 

Odgovori

Skip to content