Papa telefornirao kaldejskom katoličkom patrijarhu u Iraku

Ne zaustavlja se nasilje u Iraku, gdje je četrdeset pet osoba izgubilo život u posljednja 24 sata. Pripadnici Islamističke dražve jučer su srušili najstariju džamiju u Mosulu, te još dvije bogomolje, a opovrgnuta je vijest o rušenje mosulske crkve Duha Svetoga. Papa je Franjo također jučer telefonirao kaldejskom katoličkom patrijarhu u Iraku Louisu Saku, posvjedočio mu svoju blizinu i sudjelovanje u sudbini iračkih kršćana, koje su muslimani potjerali iz njihovih kuća. Tako je Papa iznova očitovao potporu cijeloj kršćanskoj zajednici – ustvrdio je patrijarh Sako u razgovoru za našu radijsku postaju.

Vrlo smo zahvalni i dirnuti Papinom solidarnošću, naklonošću i molitvom. Papa je rekao da je blizak kršćanima te da moli za Irak. Kad sam mu rekao da su kršćani čvrsti u vjeri i nadi, odgovorio je: „Dobro, dobro! Ne gubite nadu!“ Papa nam je izrazio očinsku potporu; njegova nam je blizina važna jer nam daje snagu i potiče nas da ne gubimo nadu u bolje stanje u Iraku – kazao je patrijarh Sako.

Na primjedbu da teroristi Islamističke države progone i druge vjerske zajednice, rekao je da pripadnici islamista imaju vrlo radikalnu ideologiju; oni su opasnost ne samo za kršćane nego i za muslimane i cijeli svijet. Srušili su veliku džamiju proroka Jone, gdje je, prema tradiciji, prorokov grob. Džamija je bila sagrađena na ruševinama jedne kaldejske crkve, a sad je i ona sravnjena sa zemljom, kao i druge džamije, a islamistički radikali prijete da će porušiti sve naše crkve. Ovi su radikalni muslimani prijetnja cijelom svijetu – istaknuo je patrijarh Sako.

Na upit o međureligijskom dijalogu, patrijarh je rekao da kršćani trebaju biti ujedinjeni, također i muslimani, suniti i šijiti. Oni moraju zauzeti jasno stajalište glede otvorenoga, razboritog vjerskoga dijaloga, inače će izgubiti. Kršćani moraju ostati na Bliskom istoku. U svojim ustanovama odgajamo naraštaj otvoren prema kršćanima i muslimanima. Svi građani moraju, ne samo preživjeti, nego živjeti u slobodi i dostojanstvu, a to je odgovornost cijeloga svijeta, kršćana i muslimana – upozorio je patrijarh.

Na upit o stanju kršćanskih obitelji koje su potjerane iz njihovih kuća, rekao je da je tim obiteljima nužna pomoć. Mi, kao Crkva, dali smo sve što smo mogli. Papinsko vijeće ‘Cor unum’ poslalo je četrdeset tisuća dolara, a sutra idem na sjever Iraka da obiteljima predam pomoć patrijarhata. Ima malo nade, ali, vrlo su visoki zidovi između etničkih i vjerskih skupina – zaključio je patrijarh Sako.

Izvor: Radio Vatikana

Odgovori

Skip to content