VRIJEME ISTINE: Koji će se hrvatski veleizdajnici naći na optuženičkoj klupi Etičkog suda?

U Gradu heroju već u subotu moći će se čuti presude i imena najvećih hrvatskih veleizdajnika

Hrvatsko nacionalno etičko sudište, o kojemu se dugo pričalo nedavno je i službeno zaživjelo. Za Predsjednika je izabran Zvonimir Šeparović dugogodišnji predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva. Članovima predsjedništva imenovani su Ante Belo, povjesničar Josip Jurčević, odvjetnik Željko Olujić te akademik Josip Pečarić i ugledni profesor Zdravko Tomac. “Hrvatsko nacionalno etičko sudište koje postoji od 6. lipnja ove godine izvršilo je pripreme i ove subote, 20. rujna s početkom u jedanaest sati u Pastoralnom centru Sveti Bono u Vukovaru imat će javnu sjednicu”, najavio je za naš portal Šeparović dodajući da su na prvu sjednicu pozvani svi građani, ali i predstavnici tiska. Na toj sjednici, nastavio je, objavit će koje je svrha njihovoga sudišta, a nabrojat će i koje su pojave izdaje nacionalnih interesa u hrvatskom društvu danas. “Donijet ćemo prve etičke optužbe za one za koje smatramo da postupaju neetično, da su na rubu izdaje zemlje te da za to trebaju odgovarati. Mi sugeriramo moralnu, političku i etičku odgovornost. Ne bavimo se pravnom odgovornošću. To je stvar suda i državnog odvjetništva”, tvrdi naš sugovornik. Šeparović nam je pojasio i zbog čega će Sud prvu sjednicu održati baš u Vukovaru. Kako kaže, u taj mučenički grad dolaze iz razumljivih razloga. Vukovar je jedna od hrvatskih svetinja, a sve što se čini u tome gradu za Hrvatsku mora biti odlično. “Smatrali smo da će našu djelatnost biti najbolje započeti u tome gradu koji je najdublja hrvatska rana”, ocijenio je Šeparović. Duboki su razlozi zbog kojih je Etički sud osnovan, a ima ih prilično mnogo. Sud koji preispituje sve što je neetično, etično, korektno i nekorektno može postati savjest našega društva, drži naš sugovornik dodajući da će preispitivati sve ono što nije u skladu s važnim hrvatskim nacionalnim interesima.

“Mi smo hrvatski nacionalni sud i nećemo se baviti efemernim lokalnim pojavama već ćemo ostati na razini vrha političke i moralne odgovornosti u društvu onih koji ga vode i koji bi ga trebali voditi tako da im je javni interes u prvom planu, a ne ovako kako se sada događa. Imamo potpuno zapostavljene hrvatske nacionalne interese”, vjeruje Šeparović. A da su nacionalni interesi zapostavljeni pokazuje se cijelo vrijeme od 2000. godine na ovamo, konkretnije od Račanove vlade nadalje. Sve Vlade od toga vremena do danas bile su neodgovorne i upravo će zato Etički sud imenovati najistaknutije pojedince podižući protiv njih etičku tužbu koja, napominje, nije tužba Državnog odvjetništva već skupine građana i građanske inicijative koja je započela iz krila Hrvatskog žrtvoslovnog društva, koje među svojim djelatnostima ima i brigu za javno dobro i javne interese. “Ponosni smo na to, ja sam tamo baš kao i u sudištu predsjednik pa me veseli da ćemo raditi na tome da istaknemo kako je važno brinuti se za javne interese. Mora se izbjeći zaboravljanje nacionalnih interesa za koje se važno brinuti”, smatra Šeparović. Premda se za nacionalne interese mora brinuti njihovo negiranje, dogodilo se mnogo puta i u mnogo slučajeva do sada. Na platformi koja se među ostalim zalaže i za interese Hrvatske djeluje sud kojim presjedava naš sugovornik. Najavio je Šeparović i imenovanje pojedinaca koji su zaslužni za nacionalnu izdaju, ali o njihovim imenima još uvijek nije želio govoriti. Međutim, kazao je kako je to u procesu te da na tome rade. “Sigurno je da nas je potaklo sadašnje stanje u zemlji koja je u najdubljoj duševnoj, društvenoj, gospodarskoj i političkoj krizi koja ima nesagledive posljedice. Zemlja je pred bankrotom, a vlada je apsolutno neodgovorna i nekompetentna u takvoj situaciji, hoćemo reći da to nije dobro i da se s time prestane. Da Sabor preispita svoju politiku, ali tamo je većina koja kukuriče, Milanović i SDP pa imamo situaciju kakvu imamo”, analizira naš sugovornik.

Etički sud nije prvi ovoga tipa u svijetu. Veliki britanski filozof Bertrand Russell utemeljio je sud koji je u prošlom stoljeću sudio Amerikancima za zločine u Vijetnamu. Taj posao nastavio je francuski filozof Charles de Gaulle, u sudu je sudjelovao filozof i komunist Vladimir Dedijer. Taj sud je sudio Izraelu za zločine nad Palestincima. U Južnoj Africi postoje komisije za istinu sada pokojnog Mandele koji je u masi zločina koji su se događali i danas se događaju na jugu Afrike utemeljio komisije kako bi smanjio opterećenje sudovima. Kroz te komisije prošlo je tisuće ljudi koji su izvršili zločine i izdali zemlju, a neki od njih za to su se i pokajali. No, naš sugovornik napominje da je Hrvatsko nacionalno sudište ipak nešto drugo. Oni se bave onima koji ne brinu za nacionalne interese te se nadaju da će u tome uspjeti. Ne planiraju raditi 20 godina, imat će kaže nekoliko sjednica te broje 30-ak članova osnivača i sudionika na skupovima. “Glavni dio doći će i u Vukovar iskazati svoj sud. Prema tome, Hrvatsko nacionalno sudište ima opravdanje. Ne želimo zlo, želimo dobro i kada to obavimo, bit će to ispunjenje našega zadatka. Uvijek možemo nastupiti javno ako se pojave neke pojave koje su za osudu. Ukazat ćemo na glavne krivce sadašnje situacije u Lijepoj našoj Hrvatskoj”, zaključio je Šeparović.
Autor: Iva Međugorac/dnevno.hr

 

 

 

Odgovori

Skip to content