Papa Franjo: Današnja je kultura gladna evanđeoskoga navještaja
“Studij, istraživanje, granice” – tri su glavne riječi koje je papa Franjo uputio u poruci mladima Saveza talijanskih katoličkih sveučilišta, prilikom izvanrednoga kongresa organiziranoga prigodom skore beatifikacije pape Pavla VI., ove nedjelje, 19. listopada. Cilj je susreta, koji se odvija u Arezzu od 16. do 18. listopada, podsjetiti na papu Montinija u godinama kada je bio glavni asistent za Savez katoličkih sveučilišta, od 1925. do 1933. godine, a održava se na temu „In spiritu et veritate. Svjedočanstvo Giovannija Battiste Montinija na sveučilištu i u suvremenoj kulturi“.
Prva riječ koju je Papa uputio mladima je „studij“ – „Bit sveučilišnog života“ – piše Papa u poruci – „počiva u studiju, naporu i strpljivosti mišljenja koje otkriva usmjerenost čovjeka prema istinitom, dobrom i lijepom.“ „Nemojte se naviknuti“ – potiče dalje Sveti Otac Franjo – „na djelomične istine ili na utješne iluzije, već prihvaćajte u studiju uvijek potpunije shvaćanje stvarnosti. Kako biste to činili, nužna je poniznost slušanja i dalekosežnost gledanja. Studirati ne znači prisvojiti stvarnost kako bi se njome manipuliralo, već dopustiti joj da nam govori i otkrije štogod; često i o nama samima. Studirajte stoga s hrabrošću i nadom.“
Druga riječ je „istraživanje“. „Način vašeg studija“ – piše Papa – „sastoji se u istraživanju, dijalogu i suočavanju“, a Savez katoličkih sveučilišta „je uvijek poznavao poniznost istraživanja, stav šutnje u prihvaćanju nepoznatog… te pokazivanje vlastite otvorenosti i spremnosti hodati sa svima koje vodi nemir težnje za istinom.“
„Istraživanje se trajno odvija, postajući susret s tajnom koji se otvara vjeri: istraživanje čini mogućim susret vjere, razuma i znanosti, omogućujući im skladan dijalog, plodnu razmjenu koja je svjesna i prihvaća ograničenja ljudskog shvaćanja te dopušta znanstveno istraživanje u slobodi savjesti. Po toj metodi istraživanja moguće je dostići ambiciozan cilj: iscijeliti razdor između Evanđelja i suvremenosti, posredovanjem kulture, posredovanjem koje – ne niječući kulturološke razlike, već ih radije obogaćujući – može omogućiti pozitivan horizont napretka“
„Kultura našega vremena gladuje za navještajem Evanđelja; treba biti oživljena snažnim i odvažnim svjedočanstvom“, rekao je papa Franjo, podsjećajući na ono što je napisao Pavao VI: „Ideje vode čovjeka, stvaraju u njemu snagu. Čovjek bez ideja čovjek je bez osobnosti.“
Treća riječ je „granica“. „Sveučilište“ – stoji u poruci pape Franje – „granica je koja vas čeka, periferija na kojoj prihvaćate i liječite egzistencijalno siromaštvo čovjeka.“ U susretima s drugima – piše Papa – „zadobijte ‘miris’ ljudi današnjice, do te mjere da se u vas utisnu njihove radosti i nade, njihove tuge i boli. Ne postavljajte nikada barijere koje, namjeravajući obraniti granice, sprječavaju susret s Gospodinom.“ Umjesto toga, „pronosite nadu i otvorite svoj rad drugima, otvorite se uvijek dijalogu. Moći ćete nadvladati sukobe među narodima samo ako uspijete održavati kulturu susreta i bratstva. Potičem vas da nastavite donositi Evanđelje na sveučilište te kulturu u Crkvu“ – potaknuo je na kraju mlade papa Franjo.
Izvor: Radio Vatikana