Ministar Varga prijeti ravnateljima bolnica u kojima se ne rade abortusi

Ministar zdravlja Siniša Varga sve više podsjeća na nekadašnjeg ministra obrazovanja Željka Jovanovića. Oboje ih veže ista strast prema ekonomiji i medicini te sklonost ka nepromišljenim represivnim mjerama u svom resoru. Nakon što je njegova bivša kolegica iz SDP-a Mirely Holy predložila skandalozne mjere kažnjavanja liječnika koji koriste pravo na priziv savjesti u slučaju abortusa te nagrađivanje liječnika koji žele raditi abortuse, ovaj ministar spremno ih je prihvatio i počeo provoditi u djelo. Preko medija prijeti da će šefovi odjela i ravnatelji bolnica koji ne osiguraju uslugu abortusa morati podnijeti ostavku na svoje dužnosti.

Čime ministar zdravlja opravdava potrebu za njihovim ostavkama i kakav je javnozdravstveni interes za smjenom ravnatelja koji ne žele osiguravati uslugu abortusa? Što je sa svim ostalim nebrojenim uslugama koje postoje u sustavu hrvatskog javnog zdravstva koje pacijenti ne mogu koristiti zbog izrazito velikih lista čekanja ili jednostavno zbog toga što svaka bolnica u Hrvatskoj nije jednako opremljena ni aparaturom ni dovoljnim brojem liječnika specijalista pa ih se redovito upućuje na druge bolnice? Zašto se u slučaju namjernog prekida trudnoće alarmira cijela država, ali ne i kada se radi o uslugama o kojima ovise životi i zdravlje pacijenata? Prema službenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2012. godini ubijeno je 3572 nerođenih na zahtjev žene. U Hrvatskoj je zbog toga nestalo oko 150 razreda prvašića. Isto se ponavlja svake godine.

 

Objavit će se popis bolnica u kojima se obavljaju pobačaji

Objava: 10. Studeni, 2014.

Ministar zdravlja Siniša Varga najavio je da će na web-stranci Ministarstva zdravlja biti objavljen popis bolnica koje obavljaju prekid trudnoće, a šefovi odjela i ravnatelji bolnica koji ne osiguraju zajamčenu uslugu morat će podnijeti ostavku na svoje dužnosti.

– U ginekologiji smo poduzeli korake da napravimo stroži sustav koji će jamčiti pružanje cjelovite zdravstvene zaštite, uključujući prekid trudnoće – rekao je Varga u intervjuu za N1 televiziju.

– Liječnici imaju zakonsko pravo na priziv savjesti, no ravnatelji bolnica dužni su osigurati pružanje te usluge koja je zajamčena još zakonom iz 1978. Ako svi ginekolozi u bolnici zbog priziva savjesti odbijaju obaviti prekid trudnoće, ravnatelj je dužan angažirati vanjskog suradnika – objasnio je Varga.

Izvor: 24 sata/HINA/zdravstveniodgoj.com

Odgovori

Skip to content