Zajednička izjava pape Franje i Ekumenskoga patrijarha
Nakon završetka Božanske liturgije, Papa i Ekumenski patrijarh popeli su se na drugi kat Patrijarhove palače za Ekumenski blagoslov, a potom je u ‘dvorani Trona’ uslijedilo čitanje i potpis „Zajedničke izjave“, u kojoj su Papa i Patrijarh potvrdili zauzimanje za jedinstvo kršćana i uputili apel za mir na Bliskom istoku i Ukrajini.
Papa Franjo i patrijarh Bartolomej očitovali su odlučnu volju „s ljubavlju i povjerenjem zajedno hoditi s nakanom nadvisivanja svih prepreka, koje još dijele Crkvu. Izražavamo iskrenu i odlučnu nakanu da ćemo, poslušni volji Gospodina našeg Isusa Krista, ojačati napore za promicanje potpunoga jedinstva između svih kršćana, naročito između katolika i pravoslavnih – stoji u Zajedničkoj izjavi.
Potvrđena je potom potpora teološkom dijalogu koji vodi Međunarodno mješovito povjerenstvo, raspravljajući o „najtežim pitanjima koja su obilježila povijest“ dviju Crkvi i koja zahtijevaju „pozorno i duboko proučavanje“. U izjavi su pozvani vjernici da zajedno mole Isusa „da svi budu jedno, da svijet vjeruje“ (Iv 17, 21). Patrijarh Dimitrios i sveti papa Ivan Pavao II. su prije trideset pet godina ustanovili Mješovito teološko povjerenstvo.
Sveti Otac i patrijarh su izrazili „zajedničku zabrinutost za situaciju u Iraku, Siriji i na cijelom Bliskom istoku“, obojica su ujedinjena „u želji za mirom i stabilnošću kao i u odlučnosti da putem dijaloga i pomirbe promiču rješenje sukoba.“ Pozvali su odgovorne za sudbinu naroda da umnože potporu zajednicama koje trpe, te da im omoguće, uključujući i kršćanske, ostati u zemljama gdje su rođene.
Ne možemo se pomiriti s Bliskim istokom bez kršćana, koji su tu dvije tisuće godina ispovijedali Isusovo ime. Mnoga su naša braća i sestre progonjeni i prisilno napustili svoje kuće. Izgleda kao da se izgubila vrijednost ljudskoga života i da ljudska osoba više nema važnosti, te da može biti žrtvovana drugim interesima. A sve se to tragično odvija pred ravnodušnošću mnogih – stoji u Izjavi.
U Izjavi je istaknuta vrijednost ekumenskoga trpljenja. Kao što je krv mučenika bila sjeme snage i plodnosti za Crkvu, dijeljenje svakodnevnih patnji također može biti učinkovito oruđe jedinstva. Užasno stanje kršćana i svih koji pate na Bliskom istoku zahtijeva trajnu molitvu i prikladan odgovor od strane međunarodne zajednice – stoji u Izjavi.
Potvrđena je važnost „promicanja poticajnog dijaloga s islamom, utemeljenog na uzajamnom poštovanju i prijateljstvu. Nadahnuti zajedničkim vrijednostima i osnaženi iskrenim bratskim osjećajem, muslimani su i kršćani pozvani zajedno raditi iz ljubavi prema pravdi, miru i poštovanju dostojanstva i pravâ svake osobe, naročito u krajevima gdje su stoljećima miroljubivo živjeli, a sada zajedno pate zbog užasa rata – istaknuto je u Izjavi, a Papa i Patrijarh ujedno potiču „sve vjerske čelnike da još više ojačaju međureligijski dijalog, te da svim silama izgrađuju kulturu mira i solidarnosti među osobama i narodima.
Izjava završava apelom za mir u Ukrajini, „zemlji s drevnom kršćanskom tradicijom“, da sukobljene strane traže „put dijaloga i poštovanja međunarodnoga prava kako bi okončale sukob i svim Ukrajincima omogućile život u skladu“.
Izvor: Radio Vatikan