Papin razgovor s novinarima na putu prema Filipinima

Na Filipinima će u središtu poruke biti siromasi, i ponajviše potpora žrtvama tajfuna Yolanda – rekao je papa Franjo u dugom razgovoru s novinarima, koji je trajao oko 45 minuta, u zrakoplovu na putu iz Šri Lanke prema Filipinima. Vrlo je odlučnim riječima govorio o nedavnim događajima u Parizu, te pritom istaknuo da je sloboda izražavanja temeljno pravo, ali je to također i pravo vjere da ne bude ismijana. Među temama o kojima se razgovaralo bilo je pomirenje u Šri Lanki, te sljedeća enciklika posvećena okolišu, koja bi trebala biti objavljena tijekom ljeta.

Odgovarajući na pitanje jednoga francuskog novinara o zbivanjima u Parizu, Sveti je Otac istaknuo da, kao što je zastranjivanje kada netko želi ubiti u Božje ime, tako griješi i onaj tko vrijeđa neku religiju mašući zastavom prava na to da kaže sve što želi. Tu je papa Franjo vrlo jasan; sigurno je dužnost reći ono što pridonosi izgradnji općega dobra, i sigurno se na uvredu ne može reagirati nasiljem, ali se jednako tako ne može ni provocirati. Ne može se vrijeđati vjera drugih ljudi, ne može se rugati vjeri, jer postoji granica, a to je dostojanstvo koje posjeduje svaka religija – istaknuo je Papa.

Jedna od početnih tema razgovora odnosila se pak na sljedeću encikliku, koja je u pripremi, a posvećena je okolišu. Sveti je Otac dao dugo očekivanu vijest: dokument bi trebao biti spreman u lipnju ili srpnju. Krajem ožujka – najavio je papa Franjo – tjedan će dana posvetiti završavanju teksta koji je već u trećem nacrtu. Prvi je, naime, pripremio kardinal Turkson, drugi je pregledao sâm Papa, uz pomoć stručnjakâ, a treći je nacrt sastavljen uz sudjelovanje teologâ.

Ta treća inačica – dodao je Sveti Otac – sadrži i vrlo konstruktivne prinose Zbora za nauk vjere, Državnoga tajništva, i teologa Papinskoga doma. Ono što Papa želi jest enciklika koja će dati prinos sljedećem sastanku na vrhu o zaštiti okoliša, koji će se održati u Parizu. Onaj me prošli, održan u Perúu, razočarao zbog nedostatka hrabrosti – istaknuo je papa Franjo.

Oštrim se riječima Sveti Otac osvrnuo na sve veće iskorištavanje djece kao kamikaze u atentatima, koji su, nažalost, poznati i iz sukoba koji je okrvavio Šri Lanku. Papa je Franjo istaknuo da, osim psihičkih problemâ, u onomu tko odluči ubiti se kako bi ubio, vidi „ljudski poremećaj“. Kamikaza je osoba koja daje život, ali ga ne daje dobro – primijetio je te dodao – upravo suprotno, primjerice, od brojnih misionara koji također daju život, ali u svrhu izgradnje. Stoga, privezati bombu na neko dijete – prema Papinim riječima – nije ništa drugo do li još jedan način da se od njega napravi rob.

Na pitanje o mogućim atentatima na Vatikan i na njega osobno, papa je Franjo rekao da se boji ponajviše za ljude koji se dolaze susresti s njim. Što se pak tiče njega samoga, uz osmjeh je rekao da se s tom opasnošću suočava uz priličnu mjeru nesavjesnosti. Najbolji način za odgovor na nasilje – prema Papinim riječima – jest blagost.

Sveti se Otac osvrnuo i na svoju potporu Povjerenstvu za istinu i pomirenje u svijetu, poput onoga u Šri Lanki, te kazao da je potporu dao i jednomu takvom povjerenstvu u Argentini. Pritom je istaknuo da podupire sve umjerene napore koji pomažu u postizanju dogovora, i ne traže odmazdu.

Navodeći potom riječi novoga Predsjednika Šri Lanke, Sveti je Otac kazao da ga se dojmila Predsjednikova zamisao da nastavi s nastojanjima oko mira i pomirenja, ali ponajviše želja da uspostavi sklad u narodu, što je – kako je rekao – još više od mira i pomirenja. Ali, za to je potrebno doći do srca naroda – rekao je na kraju papa Franjo.

Izvor: Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content