SUĐENJE ZA MITO: Finci uskoro otkrivaju Mesićevu ulogu
Finci uskoro otkrivaju kakvu je ulogu imao Stipe Mesić u aferi Patria
Odluku suda o “hrvatskom dijelu” suđenja nekadašnjim Patrijinim menadžerima finsko tužiteljstvo očekuje početkom idućeg tjedna
Finski tužitelj Jukka Rappe, koji je sastavio optužnicu protiv nekadašnjih menadžera tvrtke Patria zbog nuđenja mita kod ugovaranja isporuke Patrijinih vozila za slovensku vojsku, očekuje da bi protiv nekih od njih uskoro moglo početi i suđenje za sličan slučaj vezan za isporuku oklopnjaka hrvatskoj vojsci, navodi u četvrtak ljubljanski list “Dnevnik”. Tako bi se usko moglo doznati kakvu je ulogu imao u toj transakciji bivši predsjednik Stipe Mesić, koji je tvrdio da nije na listi osumnjičenih u toj aferi.
Odluku suda o “hrvatskom dijelu” suđenja nekadašnjim Patrijinim menadžerima finsko tužiteljstvo očekuje početkom idućeg tjedna, navodi list koji se poziva na Rappeovu izjavu.
Nekadašnji Patrijini menadžeri, Heikki Hulkkonen, Tuomas Korpi i Reijo Niittynen, optuženi su da su ključnim osobama koje su odlučivale u slučaju tendera za oklopna vozila u Hrvatskoj “obećavali mito”, piše list.
Optužbe se odnose na ugovor iz 2007. godine koji su potpisali tadašnji predstavnici Patrije, hrvatskog ministarstva obrane i poduzeća Đuro Đaković, a kojim je dogovorena nabava 84 oklopna vozila u vrijednosti 112 milijuna eura.
Veća skupina nekadašnjih Patrijinih menadžera za koje je tužiteljstvo zahtijevalo zatvorske kazne zbog navodnog nuđenja mita slovenskim dužnosnicima u poslu Patrije i slovenske vojske, vrijednom 278 milijuna eura, oslobođena je optužbi početkom prošle godine. Sud je prihvatio navode obrane da optužnica nije bila dokazana i optužbe protiv svih odbacio.
Finsko tužiteljstvo se na tu presudu žalilo, a o žalbi će se odlučivati krajem ovog mjeseca, najavio je tužitelj Rappe, a prenosi slovenski “Dnevnik”.
U vezi sa spomenutim korupcijskim slučajem vođeni su procesi u Austriji i Sloveniji, gdje je došlo do osuđujućih presuda. U Sloveniji je na dvogodišnju zatvorsku kaznu među ostalima bio osuđen i Janez Janša, koji je bio predsjednik vlade u vrijeme sklapanja ugovora s Patrijom.
Slovenija je nedavno zatražila od Kanade ekstradiciju poduzetnika Waltera Wolfa koji je bio optužen za posredovanje mita, ali se na pozive slovenskog suda nije odazivao.
“Njihova potpora je osigurana”, priopćio je Riedl Patriji, a riječ je o Mesiću i Greguriću
Kriminalistička istraga nakon Slovenije preselila se u susjednu Hrvatsku, koja je 2007. godine Hrvatska je kupila osamdeset i četiri oklopna vozila za 112 milijuna eura, a godinu dana kasnije još četrdeset i dva vozila za 68 milijuna, pišu u knjizi “U ime države” novinari istraživači Matej Šurc i Blaž Zgaga.
Država je za nabavu proizvoda finske Patrije koristila isti kanal kao i Slovenija – preko Beča. Na prijedlog finske policije osnovana je i za hrvatsku zajednička istražna skupina, u kojoj teče suradnja zajedno s austrijskim i hrvatskim kolegama.
Prema nalazima finskih kriminalista, Patria je poduzeću Hansa Wolfganga Riedla do listopada 2007. za posao u Sloveniji isplatila ukupno 3 915 750 eura, a za projekt u Hrvatskoj 1 597 065 eura. Ujedno su austrijski istražitelji otkrili da je Riedl u prosincu 2004. osim kontakta s Bartolom Jerkovićem, direktorom poduzeća Đuro Đaković, uspostavio neposredan kontakt i s hrvatskim “superministrom”, dok se njegov suradnik Jure Cekuta pobrinuo za kontakt s predsjednikom države Stjepanom Mesićem, koji je prema navođenju sektora za borbu protiv terorizma VIS-a, “određeno razdoblje nakon stjecanja nezavisnosti imao odlučujuću ulogu u nabavi oružja za Hrvatsku.”
Kao pravog lobista s odličnim vezama u visokim Vladinim i vojnim krugovima, Riedl je u siječnju 2005. Patriji preporučio Waltera Wolfa. Slovensko-kanadski poduzetnik potom se u Hrvatskoj jednom sastao s predsjednikom Mesićem i dva puta s bivšim predsjednikom Vlade Franjom Gregurićem.
“Njihova potpora je osigurana”, priopćio je Riedl Patriji u ljeto 2005. Novac iz Finske putovao je i u Hrvatsku preko istih ljudi kao i u Sloveniju – Wolfganga Riedla i Waltera Wolfa. Austrijski je poduzetnik i za posredovanje u toj državi također zahtijevao visoku proviziju od vrijednosti ugovora: “8,5 posto za Hrvatsku, kao i ono što će trebati dodati drugim osobama za postupak u Ministarstvu.” Isti postotak je isprva zahtijevao za Sloveniju, ali je kasnije bio snižen.
Izvor: direktno.hr