(VIDEO): Kako je priveden član Uprave HRT-a koji je otkrio ugovore sa ZAMP-om

SVJEDOK GORDANA MALIĆA Ugarković je prijavljen izravno Županijskom državnom odvjetništvu, a ne policiji. Slučaj je povezan s tvrtkom Emporion, koja dobiva oko 25 posto ZAMP-ovih prihoda

Tema emisije Svjedok Gordana Malića na Osječkoj televiziji bio je HDS ZAMP i nepravilnosti vezane uz tu udrugu. Hobotnica je to koja se proteže od Ive Josipovića do HRT-a do DORH-a.

Svake godine parafiskalnim nametom ZAMP naplati više od 100 milijuna kuna, od čega 25 posto odlazi tvrtki Emporion, čiji je vlasnik Marko Vojković, dugogodišnji prijatelj Ive Josipovića.

Branko Jednak, vlasnik jednog hotela, tvrdi da u deset godina nisu imali problema sa ZAMP-om.

“ZAMP je vodio jedan ljubazni gospodin Pavlović u jednom malom uredu u Maksimirskoj, došao je do našeg hotela, odredio nam je iznos i sve je bilo u redu. Odjednom se pojavljuje situacija da više ni taj gospodin Pavlović nije u mogućnosti odrediti nadoknadu koju bi mi trebali plaćati u odnosu na naše sadržaje i naše aktivnosti. Pojavljuje se meni nepoznata firma. Uz sve napore uspjeli smo saznati prije četiri godine, kada su počeli naši problemi, da se firma zove Emporion i da je to jedan sjajni kolega koji je vodio najveću grupaciju turističkih agencija Adriatica.net, stanoviti gospodin Vojković”.

Od tada se sve mijenja. Više se nije moglo izravno razgovarati sa ZAMP-om, nego samo preko inspektora, koji je dolazio i kada nije bilo nadležne osobe. Jednom prilikom napisao je da hotel ima razglas u liftu koji i ne postoji, tvrdi hotelijer.

Dodaje da je cijeli slučaj završio na sudu, a kažnjeni su s 5 tisuća kuna zbog toga što su imali televizore i s još toliko zbog puštanja glazbe na razglasu.

Žalosno je što su cijene u hotelijerstvu pale za pola, a ZAMP povećava cijene, dodao je Jednak.

“Predlažem da naš predsjednik organizira oproštajni koncert za sebe, a dobrodošlicu za novu predsjednicu, možda bi se moglo zvati Oda radosti broj 2. Pozivam predsjednika da posjeti naš objekt i druge objekte da se uvjeri da je ovo nedopustivo”.

Prihodi ZAMP-a, odnosno Emporiona rastu unatoč krizi

Ilko Čimić, novinar Indexa, u emisiji je rekao da HDS ZAMP ima 28 zaposlenika, dok Emporion obavlja sve poslove.

“Onda se postavlja pitanje, koliko to sve zapravo košta? Ne HDS ZAMP, nego koliko zapravo glazbenici i umjetnici ostaju bez svojih novčanih sredstava koji su prikupljeni tim parafiskalnim nametom”.

Dodaje da udio koji Emporion dobiva od HDS ZAMP-a iznosi od 24 do 25 posto, što je daleko iznad svjetskog prosjeka. Primjerice, engleski PRS ima troškove od 10,8 posto, austrijski AKM 12,8 posto, a njemačka GEMA 15 posto. Razlika je u tome što su u tim zemljama troškovi obrađeni na način da je za sve ispostavljen račun, količina rada, materijala…

“Prihodi ZAMP-a svake godine rastu. ZAMP se pohvalio da su prošle godine imali rekordnu zaradu, što je jako zanimljivo s obzirom na razdoblje krize i rezanja troškova, a ZAMP, odnosno Emporion zarađuje više nego ikada”, dodao je Čimić.

Nikola Bajto, novinar Novosti, Maliću je otkrio ono što većina zna, da je ZAMP posljednjih pet godina na čelu države imao svog ključnog čovjeka.

“Ivo Josipović bio je od ’87. do 2001. godine glavni tajnik ZAMP-a, poslije toga je bio član predsjedništva Hrvatskog društva skladatelja sve do svog odlaska na Pantovčak. Ivo Josipović je bio sukreator zakonskih rješenja o naplati autorskih prava i bio je kreator sistema naplate ZAMP-ovih autorskih potraživanja. Taj sistem počiva na odnosu koji je Josipović početkom 90-ih uspostavio između ZAMP-a i tvrtke Emporion Marka Vojkovića. ZAMP je na taj način tvrtki Emporion prepustio posao naplate svojih potraživanja, riječ je o svotama koje godišnje premašuju iznose od 100 milijuna kuna koje su u godinama krize samo rasle. Od tog iznosa Vojkovićeva tvrtka godišnje obrće oko 30 milijuna kuna, od čega nekih 8, pa čak i preko 11 milijuna godišnje čini čistu dobit. Ljudima koji su taj sustav kreirali bilo je jako korisno da svog čovjeka imaju na čelu države. To pokazuje primjer s HRT-om, koji je najveći korisnik ZAMP-ovih usluga. Poznato je da je Ivo Josipović podržao dolazak Gorana Radmana na čelo HRT-a, a da je nakon toga Radman obnovio i produžio ugovore sa ZAMP-om koje je imao HRT, a koji su prije toga bili raskinuti”, rekao je Maliću Bajto.

Član uprave HRT-a priveden zbog protivljenja spornim ugovorima sa ZAMP-om

No, poveznicu HRT-a i ZAMP-a opisao je Marko Ugarković, bivši član Uprave HRT-a.

“Kad se formirala uprava HRT-a negdje na jesen 2011., jedna od prvih stvari koju smo uočili je izuzetno nepovoljna situacija koju je HRT imao u odnosu s PAY TV operaterima gdje je zatečeno stanje izgledalo tako da dugogodišnji odnos HRT-a prema PAY TV operaterima je bio rješavan preko dva posrednika. HRT je sve poslove reguliranja naplate prava reemitiranja prepustio tijelu koje se naziva EBU Cable Coordination koji je jedan dio EBU-a (European Broadcasting Union) koji pak nema formalno-pravni status i nema nikakve predstavnike u Hrvatskoj pa je cijeli taj posao povjerio ZAMP-u. Naravno, to je značilo da HRT nema nikakve odnose s PAY TV operaterima, nego u njegovo ime i za njegov račun ugovore oko prava reemitiranja sklapa ZAMP uz nekakvu naknadu od deset posto od naplaćenoga. Sama ta naknada nije bila visoka, jer je ukupno prikupljeni iznos bio relativno mali. Jedna od prvih stvari koje smo napravili je bila da otkažemo punomoć za zastupanje EBU Cable Coordinationu i time je svaki odnos sa ZAMP-om prestao s 1. siječnja 2012.”, rekao je u emisiji Ugarković.

Ideja je bila zaštiti interese HRT-a s adekvatnom naplatom

“PAY TV operateri su redistribuirali novce koje su prikupljali od svojih korisnika na komercijalne nakladnike koji su onda bili dovedeni u neravnopravan tržišni položaj u odnosu na HRT, tj. HRT je bio u neopravdano podređenom položaju prilikom nabave bilo kakve vrste sadržaja u odnosu na komercijalne nakladnike. Čak su se i sami PAY TV operateri kao trgovačka društva pojavljivali na tenderima za premijske sadržaje, primjerice za Ligu prvaka, HNL i tako dalje. Kupovali su takve sadržaje i onda ih prepuštali komercijalnim nakladnicima koji su ih puštali na svojim platformama… U tom cijelom poslu ZAMP se pojavljivao kao potpuno nezavisni komercijalni subjekt, znači zastupanje HRT-a od strane ZAMP-a nije regulirano nikakvim zakonom o autorskim pravima, ZAMP je imao tu funkciju trgovačkog društva koje obavlja funkciju zastupanja. Njegova uloga je u stvari bila na razini podizvođača od podizvođača, jer HRT je opunomoćio EBU Cable Coordination koji je onda angažirao ZAMP da zastupa HRT u pregovorima s PAY TV operaterima. Po mom dubokom uvjerenju, ZAMP je taj posao, iz razloga o kojima možemo samo špekulirati, radio izuzetno loše, pa je ugovorena naknada koju je HRT primao bila manje nego simbolična”, nastavlja Ugarković.

ZAMP se po njegovoj procjeni našao u velikom sukobu interesa, jer je cijene reemitiranja potpuno samostalno dogovarao.

“Kada je promijenjen zakon, bila je poznata moja želja da napustim HRT s obzirom da u takvim okolnostima nije moguće raditi. Dva dana prije nego što sam trebao zauvijek napustiti HRT, organizirano je, nemam druge riječi, protuzakonito privođenje temeljem lažne prijave da sam iznosio dokumentaciju koja je podnesena direktno Županijskom državnom odvjetništvu od strane jednog djelatnika HRT-a. Prijavio je direktno Županijskom državnom odvjetništvu u Zagrebu što je samo po sebi suspektno. Prosječan čovjek, ako misli da svjedoči kaznenom djelu, vjerojatno bi nazvao policiju. Ali ovaj djelatnik je nazvao ŽDO koje je onda izdalo nalog za pretragu nekakve prostorije, ne moje, neke prostorije gdje se čuvala arhiva. No, djelatnici sektora Krim policije, PU zagrebačke, potpuno izvan opsega naloga s kojim su raspolagali su me pozvali da dođem na HRT iako se ja tada nisam fizički nalazio na HRT-u. Pozvali su me da se vratim, da će me tamo čekati koliko treba, samo da bi me od tamo mogli ceremonijalno privesti u Heinzelovu, i to sve pred svjedocima i pred snimkama videonadzora s kojima ja sada raspolažem koji dokazuju protuzakonitost njihovog postupanja u odnosu na zakon o policijskim poslovima”, rekao je u Svjedoku Marko Ugarković.

U priču uključene Vojkovićeva sestra i Željka Pokupec

Protiv njega nikada nije pokrenut postupak ni istraga. Ugarković smatra da to nije bio ni smisao njegovog privođenja, nego javno publiciranje da se na HRT-u provode privođenja kako bi se djelatnici HRT-a zastrašili. Ipak, izvršena je pretraga sobe gdje se čuva arhiva.

“Ovlaštena osoba od strane HRT-a koja je prisustvovala toj pretrazi, jer tako mora biti po zakonu o policijskim poslovima, bila je Sanda Vojković Smiljanić, tada ravnateljica glazbene proizvodnje na HRT-u, ujedno sestra Marka Vojkovića, vlasnika tvrtke Emporion, ujedno i bliska prijateljica Ive Josipovića”.

Dodao je kako u vrijeme kada je ŽDO izdao zahtjev prema sucu istrage da se obavi pretraga određenih prostorija na HRT-u, tada je ŽDO-om rukovodila Željka Pokupec kao tadašnja županijska državna odvjetnica. Ugarković je zaključio da je ona osobno potpisala zahtjev sucu istrage da se obavi pretraga.

U emisiji je gostovao i bivši županijski državni odvjetnik Vladimir Terešak koji je tvrdio da je DORH u mandatu Mladena Bajića utjerivao dugove za ZAMP.

izvor: direktno.hr

Odgovori

Skip to content