Maletić razotkriva Milanovića: Vlada je vukla poteze da se most ne dogodi
Svakoj ozbiljnoj Vladi treba godina i pol da bi došla do situacije aplikacije za sredstva iz fondova, no njima je trebalo tri i pol godine, tvrdi europska zastupnica
U povodu pompozne najave gradnje Pelješkog mosta kojoj smo jučer svjedočili iz aktualne Vlade te njihove izjave kako će većinu troškova snositi fondovi Europske unije, za pojašnjenje smo pitali europarlamentarnu zastupnicu iz redova HDZ-a Ivanu Maletić.
Podsjetimo da su iz Europske komisije danas potvrdili da u ovom trenutku ne postoji odluka o sufinanciranju Pelješkog mosta europskim sredstvima jer Hrvatska najprije treba aplicirati, a onda će Komisija ocijeniti projekt i donijeti odluku u roku od tri mjeseca od podnošenja aplikacije.
“Vlada govori o projektu, najavljuje ga na cijelom nizu tiskovnih konferencija, najavljuju sredstva iz europskih fondova, međutim dozvole za most još nema, nema niti izrađenog projekta, studije izvodljivosti niti studije utjecaja na okoliš. Aplikacija za europske fondove ide tek u prosincu te je nejasno temeljem čega su oni tako sigurni”, rekla je Ivana Maletić.
“Iz EU su nam i ranije rekli kako je to strateški projekt povezivanja schengenskog teritorija, ali da je na nama stvar kako ćemo koristiti sredstva koja su nam spremni dati, hoćemo li koristiti sredstva iz fondova ili iz vrlo povoljnog zajma EIB-a. Kako je ova Vlada neozbiljna vidjelo se već u početku kada je sav trud bačen u vodu, a oni krenuli od početka. Svakoj ozbiljnoj Vladi treba godina i pol da bi došla do situacije aplikacije za sredstva iz fondova, no njima je trebalo tri i pol godine. Dojma sam kako su vukli sve poteze samo da se most ne dogodi”, naglasila je Maletić.
Dodaje da Komisija svaku aplikaciju proučava vrlo detaljno.
“Tri mjeseca joj treba za odobrenje projekta samo u slučaju savršene pripreme, što se vrlo rijetko događa. Realna je opcija kako će naš projekt vraćati na doradu te će se to odužiti na šest ili na devet mjeseci. Kada se odobri mogli bismo poduzeti rizik raspisivanja natječaja, ali i tada moramo biti pedantni zato što bi oni moglii poništiti natječaj”, objašnjava Ivana Maletić.
Dodaje kako priča o besplatnom mostu ne “drži vodu” zato što Komisija iz fondova za strateške projekt financira 85 posto prihvatljivih troškova, u koje ne ulaze imovinsko pravni odnosi. Praksa je da se to spusti na 70 posto sredstava. Za ostalih 30 posto uzima se zajam EIB-a koji je povoljan i ima poček, ali je ipak zajam te bi to trebalo tako i reći građanima.
“Novac se dobiva kroz nekoliko opcija. Prvo se isplaćuje predujam za izvođače s time da Unija daje i predujam državi za izradu projekata. Ovaj predujam smo mi već dobili u iznosu od 2.5 posto vrijednosti projekta. Priče s HBOR-om nemaju smisla, a plasiraju ih oni koji pojma nemaju kako funkcionira Unija”, objašnjava Maletić.
Dodala je kako se Unija brine platiti i radove izvođačima temeljem faktura, no to u našem slučaju neće biti moguće prije 2017. godine jer za isplatu tih faktura uvjet je Nacionalni informacijski sustav koji je Branko Grčić obećao završiti 2017. godine.
Izvor: direktno.hr