Gospa od Guadalupe

I danas s radošću u srcu slavimo jedan marijanski blagdan. Naša Gospa od Guadalupe (Nuestra Señora de Guadalupe, Virgen de Guadalupe), naziv je Blažene Djevice Marije kao zaštitnice Meksika. Od milja je zovu i Virgen Morena (Tamnoputa Djevica). Pod tim imenom Majka Božja se slavi i kao zaštitnica glavnog meksičkog grada Ciudad de Méxica, Portorika, Latinske Amerike, Srednje Amerike, New Mexica, mnogih latinoameričkih i američkih naselja i biskupija te kao carica obiju Amerika.

Pobožnost potječe od ukazanja Djevice Marije 55-godišnjem domorocu, novokršteniku Juanu Diegu Cuauhtlatoatzinu („Orao koji govori“) na brdu Tepeyacu, sjeverno od Ciudad de Méxica Mexico Cityja, od 9. do 12. prosinca 1531. Obratila mu se četiri puta na njegovom asteškom jeziku, nahuatlu, i zatražila da se na tom mjestu sagradi i posveti crkva u njezinu čast. Zapisano je da je Gospa Juanu Diegu rekla i sljedeće: “Znaj, najmanji moj sine, da sam ja vazda djevica, presveta Marija, majka najistinitijeg i jedinoga Boga, po kojemu sve opstoji, koji je stvoritelj života i ljudi, gospodar neba i zemlje. Žarko želim da se na ovom mjestu sagradi moj mali sveti dom, crkva u kojoj ću puku iz ljubavi na vidljiv način iskazati milosrđe, pomoć i zaštitu. Jer ja sam zbilja vaša milostiva mati: tvoja, svih onih koji zajedno nastavaju ovu zemlju i svih onih koji me ljube, zazivaju, obraćaju i potpuno se u mene pouzdavaju. Ovdje ću slušati vaš plač i jadikovke. Bit ćete mi u srcu i brinut ću se da vam pomognem u svim vašim brojnim brigama, patnjama i bolestima.”

To je Juan Diego obznanio prvom meksičkom biskupu, franjevcu Juanu de Zumárragi, koji je u početku bio nepovjerljiv. Vidiocu se nakon povratka kući, istog dana i na istom mjestu, drugi put ukazala Gospa, koja mu je zapovijedila da sutradan ponovno zamoli biskupa. Sutradan, u nedjelju, 10. prosinca 1531, Juan Diego je biskupu ponovno prenio Gospinu želju, a biskup je zatražio neki dokaz. Juan Diego je na povratku kući ponovno ugledao Gospu, koja mu je obećala dati traženi znak. Zbog stričeve bolesti, u ponedjeljak, 11. prosinca 1531, ostao je kod kuće. U utorak, 12. prosinca 1531, otišao je potražiti ispovjednika za umirućeg strica, a na putu mu se ponovno ukazala Gospa. Uvjerila ga je da njegov stric neće umrijeti i poslala ga na prvobitno mjesto ukazanja gdje će ga čekati znak koji biskup očekuje. Na ogoljenom polupustinjskom brežuljku, u zimsko doba, ugledao je prekrasne kastiljanske ruže.

Juan Diego ih je ubrao i stavio u svoju tilmu (pončo, vrsta indijanskog ogrtača). Kada je pred biskupom otvorio tilmu, tamo se nalazila Gospina slika. Na povratku kući Juan Diego je našao potpuno zdravog strica Juana Bernardina, koji mu je potvrdio da se i njemu ukazala Gospa, da ga je ona ozdravila i da je naziv, kojim će biti čašćena njezina slika, prema njezinim riječima, Uvijek Djevica sveta Marija Guadalupska. Nakon ukazanja, milijuni Meksikanaca postali su katolici, a Gospino svetište danas je jedno od najposjećenijih katoličkih svetišta na svijetu. Papa Ivan Pavao II. proglasio je 2002. Juana Diega svetim u bazilici Gospe od Guadalupe. Mnogi stručnjaci i znanstvenici koji su tijekom desetljeća i stoljeća proučavali čudotvornu Gospinu sliku, ustvrdili su da je podrijetlo njezinog postanka neobjašnjivo, čudesno.

Izvor: zupajastrebarsko.hr

Odgovori

Skip to content