IVAN UGRIN: Progonjeno više od 100 milijuna kršćana

Predsjednik Rusije Vladimir Putin posramio je svjetske medije zbog, kako govori, neviđene dvoličnosti. Rekao je da je nevjerojatno da se još govori o napadima u Parizu koji su se dogodili prije nekoliko mjeseci, a da se šuti o drugim stvarima.

“Napadi u Parizu su užasni. Zaslužuju spomen i sjećanja, ali možda upravo ovog trena umire neko dijete u Siriji, ali vi, svjetski mediji i svjetska javnost, šutite. Što su oni gori od vas? Svaka suza i život su isti, prenesite svačiju bol podjednako pažljivo”, rekao je Putin, a prenijela je agencija AP.

Putin je ovo izjavio u vrijeme kad je Europski parlament zločine nad kršćanima i jazidima u Iraku i Siriji nazvao genocidom. Raspravu i rezoluciju inicirali su zastupnici Europske pučke stranke, među njima i hrvatska zastupnica Marijana Petir. “Na prostorima koji su kolijevka kršćanstva i na kojima je kršćanstvo živjelo gotovo dvije tisuće godina, ono je danas suočeno s izumiranjem.

ISIS sustavno i s namjerom zastrašuje i napada, ubija i protjeruje kršćane, pritom uništavajući njihove crkve, kako bi cijela jedna religija u potpunosti nestala s prostora Bliskog istoka. To se zove genocid. Važno je te zločine protiv čovječnosti nazvati pravim imenom kako bismo pokrenuli potrebne korake da se oni spriječe i zaustavili da se ikada više ponove”, rekla je Petir komentirajući usvajanje rezolucije kojom je Europski parlament zločine protiv kršćana nazvao genocidom.

Više od 100 milijuna kršćana u svijetu je progonjeno zbog njihove vjere. U samo 12 mjeseci, do listopada 2015. ubijeno je oko 7100 kršćana zbog njihove vjere, te je više od 2400 crkava napadnuto. To su ključne brojke izvještaja organizacije Open Doors o progonu u svijetu, koji ta organizacija obično objavljuje početkom godine. Te su brojke dramatične. A teško je i zamisliti pojedinačne sudbine progonjenih i ubijenih. U pet od sedam najnapučenijih zemalja na svijetu – Kini, Indiji, Indoneziji, Pakistanu i Nigeriji – kršćani su u teškom položaju, iako se od zemlje do zemlje stanje razlikuje.

“Molimo za kršćane koji su progonjeni, često uz sramotnu šutnju mnogih”, napisao je nedavno papa Frane u jednom svom tweetu. “Od Afrike do Bliskoga istoka, i 2015. godina je, nažalost, bila godina tijekom koje su na brojnim područjima planeta kršćani bili žrtve diskriminacije i progona”, istaknula je u razgovoru za Radio Vatikan Marta Petrosillo, glasnogovornica zaklade “Pomoć Crkvi u nevolji”.

Nažalost, o ovoj temi malo što će se naći u vodećim svjetskim, pa tako i našim medijima. Kao da je to normalno da se kršćane proganja. Istini za volju, sam je Isus rekao svojim učenicima da će zbog njega biti proganjani i o tome je govorio i u blaženstvima: “Blago progonjenima zbog pravednosti, njihovo je kraljevstvo nebesko.” Svako trpljenje koje se podnese u ime Isusovo rađa obiljem blagoslova kako za pojedinca, tako i za cijeli svijet, ali nije lako izdržati progone dok oni traju. Stoga trebamo, kako i sam Papa kaže, moliti i govoriti o onima koji trpe zbog svoje vjernosti Kristu Gospodinu, jer njihova je žrtva sjeme novih kršćana.

I upravo su ti progoni doveli do dogovora o prvom povijesnom susretu jednog rimskog pape i ruskog patrijarha od istočnog raskola 1054. godine. Ruski patrijarh Kiril dolazi na sastanak s papom Franom u Havanu jer je potreban zajednički odgovor na progon kršćana na Bliskom istoku, rekao je drugi čovjek Moskovske patrijaršije, mitropolit Ilarion, zadužen za vanjske odnose Ruske pravoslavne crkve.

Razilaženja dviju crkava nisu uklonjena, ali stavljena su na stranu kako bi patrijarh i Papa mogli zajednički odgovoriti na progon kršćana, rekao je Ilarion.
“Situacija na Bliskom istoku, u sjevernoj i u srednjoj Africi i u nekim drugim regijama gdje ekstremisti provode genocid na kršćanima, zahtijeva poduzimanje hitnih mjera i bliskiju suradnju između kršćanskih crkava”, zaključio je Ilarion.

IVAN UGRIN/MISIJA

Odgovori

Skip to content