ZAJEDNIČKA PORUKA: Katolički biskupi Bosne i Hercegovine upozoravaju na teško stanje u zemlji

Izjavu su potpisali vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, banjolučki biskup Franjo Komarica, mostarski biskup Ratko Perić te pomoćni biskupi Pero Sudar i Marko Semren

Biskupi Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini oglasili su se u utorak zajedničkim priopćenjem u kojemu su iskazali veliku zabrinutost stanjem u toj zemlji te pozvali na njen preustroj i provedbu reformi kojima bi se zajamčila njena europska perspektiva ali i opstanak i ravnopravnost svih njenih naroda na svakom dijelu njezina teritorija.

U izjavi koju su potpisali vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, banjolučki biskup Franjo Komarica, mostarski biskup Ratko Perić te pomoćni biskupi Pero Sudar i Marko Semren stoji kako oni podupiru nastojanja da se BiH uredi na načelima suvremene demokracije i nastavi put ka euroatlantskim integracijama, ali drže da je to teško ostvarivo sa sadašnjim državno-pravnim ustrojem zemlje.

“Smatramo da je već odavno jasno kako daytonski pravni, politički, gospodarski i upravni okvir koji je imao zaslugu u tomu što je omogućio da prestane rat i da društvo započne funkcionirati, ne može omogućiti normalan razvitak toga istog društva. Štoviše, u mnogo čemu Daytonski sporazum danas sprječava napredak, onemogućava uspješno poslovanje i razmjenu dobara, frustrira ljude i guši optimizam. Stoga smatramo da ovu zemlju treba preurediti tako da u njoj na svim razinama organiziranja i na cijelom području, zaživi ravnopravnost pojedinaca i naroda”, stoji u izjavi.

Biskupi su iskazali posebnu zabrinutost stalnom depopulacijom u BiH, odnosno smanjenjem broja njezinih stanovnika, pri čemu su još jednom upozorili na činjenicu da se broj katolika, kojih je sada oko 405 tisuća, samo za posljednjih godinu dana smanjio za gotovo 15 tisuća.

“Smatramo da je od sudbinske važnosti stavljanje snažnoga naglaska na podizanje nataliteta i zaustavljanje iseljavanja, posebice mladih. Isto tako, u ime morala i poštovanja ljudskih prava, zahtijevamo od međunarodne zajednice i domaćih predstavnika vlasti da omoguće održivi povratak – između ostalih – i onim izbjeglim i prognanim katolicima, koji to traže, a znademo da takvih još uvijek ima velik broj”, stoji u izjavi, uz poziv vlastima da što prije obave svoju važnu zadaću i osiguraju objavljivanje rezultata popisa stanovništva provedenog još 2013. godine.

Podsjećajući kako se u BiH na jesen trebaju provesti općinski izbori biskupi su pozvali na prestanak majorizacije nad onima koji su u manjini na nekom području jer im time oduzimaju pravo da sami izaberu ili imenuju svoje legitimne predstavnike u vlasti, diplomaciji i gospodarstvu, što se u nedavnoj prošlosti događalo u oba entiteta i na državnoj razini.

Biskupi su podjednako pogubnima označili političke tendencije čiji su ciljevi pretvaranje BiH u centraliziranu državu ili pak separatistička nastojanja. Istaknuli su kako se time obeshrabruje ljude, pothranjuje strahove, bude ružna sjećanja i stvaraju pretpostavke za jačanje nepovjerenja.

“Smatramo potrebnim da se hrvatski predstavnici vlasti na osobit način zauzimaju za Hrvate u dijelovima zemlje gdje su manje brojni, a posebno u entitetu Republika Srpska, gdje je na djelu potpuno iskorjenjivanje domicilnoga hrvatskog odnosno katoličkog življa. Svaki dio Bosne i Hercegovine pripada svim njezinim žiteljima i stvaranje zamišljenih granica ekskluzivnih prostora u glavama pojedinih ljudi šteti svim narodima, a ponajviše hrvatskom koji je najmanje brojan”, upozorili su biskupi.

Pozvali su i na jačanje zajedništva među Hrvatima i jačanje njihovih kulturnih i obrazovnih ustanova kao i na uspostavu sustava javnog radio-televizijskog emitiranja na hrvatskom jeziku te na jačanje veza s Hrvatskom.

Biskupi su iskazali i zabrinutost pojačanim utjecajem radikalnih vjerskih skupina u BiH te su potvrdili spremnost na jačanje ekumenskog dijaloga s drugim krćanskim crkvama, kao i religijskog dijaloga s Islamskom zajednicom.

U tom su duhu sve u BiH podsjetili na poruke pape Franje, tijekom njegova posjeta Sarajevu u lipnju 2015., kada je kazao kako bi svi “trebali prepoznati naše temeljne ljudske vrijednosti, kako bismo se uspješno suprotstavili divljaštvu onih koji bi od svake različitosti htjeli stvoriti priliku za nasiljem”.

Papa Franjo tada je poručio kako se kroz temeljne vrijednosti može i mora surađivati, graditi i razgovarati, opraštati i s njima rasti, podsjetili su biskupi iz BiH u svojoj poruci javnosti.

Izvor: direktno.hr

Odgovori

Skip to content