U Oslu započela konferencija o smrtnoj kazni
U Oslu se, u Norveškoj, od 21. lipnja do 23. lipnja održava šesti Svjetski kongres protiv smrtne kazne, kojemu je svrha senzibilizirati međunarodno javno mnijenje i potaknuti sve više zemalja da primjene potpuni moratorij na izvršavanje takve kazne. Do sada je 140 zemalja ukinulo smrtnu kaznu, ali tendencija nije uvijek pozitivna.
To je, u razgovoru za našu radijsku postaju, objasnio Antonio Stango, koordinator na spomenutom kongresu, te kazao da je činjenica da svake godine sve više zemalja potpuno ukida smrtnu kaznu, ili s ukinuća u praksi prelazi na ukinuće u zakonu. Isto tako, sve je više zemalja koje u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda glasaju za opće ukidanje smaknućâ.
Negativan je, međutim, podatak – dodao je Stango – da je u nekim zemljama koje još uvijek imaju smrtnu kaznu, i koje izvršavaju smaknuća, njih, posebice u posljednjih godinu dana, brojčano sve više. Primjerice, u Iranu, Saudijskoj Arabiji i Iraku. Postoji i jedna velika zemlja, Kina, koja izvršava najviše smrtnih kazni, ali u kojoj posljednjih nekoliko godina postoji tendencija smanjenja smaknuća, i postoji više razina koje valja zadovoljiti prije donošenja presude o smrtnoj kazni i njezinoj pravomoćnosti. Ima, dakle, različitih znakova, ali je bez sumnje istina da sve više zemalja ide prema njezinu ukidanju – istaknuo je Antonio Stango.
Osvrnuvši se na spomenuti kongres, koji je u tijeku u Oslu, njegov je koordinator kazao da je riječ o vrlo slojevitoj aktivnosti koja, osim tri službena dana održavanja, obuhvaća čitav niz događaja koji će se, među ostalim, održati i na sveučilištu u tom gradu, u okviru kojih će se raspravljati o različitim temama. Posebna će pozornost biti posvećena Aziji, koja je područje na kojemu se izvršava najviše smaknuća, ali i na kojemu se pojavljuju pozitivni pomaci, koje želimo istaknuti – kazao je Stango i pritom spomenuo Mongoliju, koja je 2015. godine u svojemu kaznenom zakonu potpuno ukinula smrtnu kaznu.
Ima, dakle, primjera koje želimo, kroz multilateralni dijalog, predložiti i drugim državama – napomenuo je te istaknuo da je pitanje terorizma povezanoga sa smrtnom kaznom, nažalost, nešto što je u nekim zemljama ponovno potaknulo na smaknuća koja godinama nisu izvršavana, kao što je, primjerice, Jordan. Razumije se da za teroriste smrtna kazna ne može biti rješenje, a još manje to može biti za osobe koje izabiru smrt kao cilj za sebe i za druge. Stoga će se o tomu razgovarati – rekao je Stango te na kraju dodao da će tema „Terorizam i smrtna kazna“ biti tema ovogodišnjega Dana borbe protiv smrtne kazne, koji će se obilježavati 10. listopada.
Izvor: Radio Vatikan