Papa primio francuskog predsjednika Hollandea
Sveti Otac primio je jučer u privatnu audijenciju francuskog predsjednika Françoisa Hollandea, zadržavši se s njim oko 40 minuta u razgovoru. U Predsjednikovoj pratnji bili su, među ostalima, francuski ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve te francuski veleposlanik pri Svetoj Stolici Philippe Zeller.
Hollande je Papi darovao primjerak sèvreskog porculana s francuskim grbom, a Sveti je Otac njemu poklonio brončanu skulpturu, primjerak enciklike Laudato si’ te apostolskih pobudnica Amoris laetitia i Evangelii gaudium. Nakon audijencije s papom Franjom, Hollande se susreo s kardinalom Pietrom Parolinom.
Prije susreta s Papom, francuski je predsjednik odgovorio na pitanja nekoliko novinara. Podsjetio je, između ostalog, na umorstvo svećenika Jacquesa Hamela, kojeg su 26. srpnja ubila dvojica mladih terorista samozvane Islamske države u crkvi u Saint-Etienne-du-Rouvray dok je slavio jutarnju misu.
Holland je izrazio zahvalnost papi Franji, napomenuvši kako je on nakon „strašne kušnje umorstva o. Hamela“ i „nakon napada u Nici, imao vrlo utješne riječi“. „Sve riječi koje su bile izgovorene“ – dodao je, misleći time i na reakcije crkvenih poglavara u njegovoj zemlji – „bile su vrlo važne u ovome razdoblju“ zato što su doprinijele jedinstvu Francuske, kao i „pomirenju koje valja ostvariti te solidarnosti čitavoga svijeta s Francuskom, koja je bila žrtva terorističkih napada“.
Predsjednik Hollande je potom naglasio: „Mi smo među zaštitnicima kršćana na [Bliskome] istoku i Papa zna koliko istočni kršćani doprinose miru u toj regiji“. Na situaciju u tom području i na izbjegličku krizu treba odgovoriti s jasnom vizijom svijeta, a ne sa strahom koji se onda instrumentalizira – ustvrdio je.
Francuski je poglavar, govoreći o brutalnom ubojstvu o. Hamela, rekao da su tim atentatom „francuski katolici stavljeni na kušnju“, ali i da, kad se napadne jednu crkvu ili ubije svećenika, se radi o napadu na čitavu Francusku. Riječ je o „oskvrnuću Republike“ zato što ih „Republika treba štititi“. Prema Hollandu, to je laicitet: „valja štitit sve vjere i treba zajamčiti slobodu vjerovanja ili ne vjerovanja“. Zbog toga – prema Predsjedniku – „poruka laiciteta nije poruka koja može raniti, nego poruka koja može ujediniti i pomiriti“.
Izvor: Radio Vatikan