Petir u Europskom parlamentu javno ispitivala Izetbegovića o uhićenjima u Orašju

– Uhićenja u Orašju dogodila su se zaista u nezgodnom trenutku, ali tužiteljstvo i SIPA-a provode akcije bez našeg znanja i ja se nadam da će se ova privremena kriza u odnosima s Hrvatskom prebroditi – poručio je predsjednik Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović danas u Europskom parlamentu.

Izetbegović je, naime, sudjelovao u raspravi o BiH na Odboru za vanjsku politiku EP-a i na sastanku s neformalnom skupinom “Prijatelji BiH”, a u tim dvjema raspravama hrvatski su ga europarlamentarci pitali o uhićenjima u Orašju.

– Postoji sumnja u politički montirane procese – rekla je Izetbegoviću HSS-ova zastupnica Marijana Petir.

No, predsjednik Predsjedništva BiH i lider SDA začudio se i zapitao zbog čega ljudi “adresiraju” to pitanje na bošnjačke političare.

– Vršiteljica dužnosti tužitelja je Hrvatica. Direktor SIPA-e, koja je izvršila uhićenja, jest Srbin. Riječ je o eventualnim zločinima koje su počinili Hrvati nad Srbima. I ne vidim zaista razlog da netko adresira to pitanje na bošnjačko rukovodstvo. Mislim da smo to danas raščistili, da su hrvatski europarlamentarci zadovoljni mojim odgovorom – rekao je Bakir Izetbegović.

Želeći dokazati da političari u BiH ne znaju protiv koga tužiteljstvo podiže optužnice i kada SIPA kreće s uhićenjima, Izetbegović je iznio vlastito iskustvo:

– Mene je znalo iznenaditi, recimo, uhićenje gospodina Mahmuljina. Ili Orića koji je branio Srebrenicu. Ili generala Sejdića koji je branio opkoljeno Goražde. Mi na te stvari nemamo utjecaja – rekao je Bakir Izetbegović, dodavši da je nakon uhićenja Nasera Orića morao odgoditi posjet predsjednika Srbije Tomislava Nikolića Sarajevu.

Na pitanje Večernjeg lista o tome vodi li se istraga oko ratnih zločina u Mrkonjić Gradu u vrijeme operacije HV-a i HVO-a “Južni potez” te ide li ta istraga prema aktualnom ministru obrane RH, generalu Damiru Krstičeviću, Bakir Izetbegović je odgovorio:

– Ne znam dovoljno o toj istrazi da bih vam danas dao odgovor, ali generalno: organi pravosuđa neovisni su i politika ne smije imati utjecaj na njih.

Izvor: ovdje

Odgovori

Skip to content