POZADINA RUSKOG UDARA NA PLENKOVIĆA: Hrvatska napokon pokazala zube

Izvor slike: faH

Zagreb podržava sporazum iz Minska kojega su ciljevi za okončanje rata na istoku Ukrajine slični iskustvu mirne reintegracije u Hrvatskoj, rekao je u srijedu premijer Andrej Plenković o komentaru “niže razine” ruskog ministarstva vanjskih poslova.

U komentaru objavljenom u utorak, dan nakon što je premijer za posjeta Kijevu izjavio da su i Hrvatska i Ukrajina bile žrtve brutalne vojne agresije te da iskustva mirne reintegracije istočne Slavonije 90-ih mogu biti korisna Ukrajini u povratu pobunjenih istočnih oblasti u rukama proruskih pobunjenika, ruski MVP je objavio da je ‘’zabrinut zbog te Plenkovićeve izjave’’.

Naime, Plenković je tako početkom ovog tjedna, za službenog posjeta Kijevu izjavio da su i Hrvatska i Ukrajina bile žrtve brutalne vojne agresije, da je njihov teritorijalni integritet narušen silom te da hrvatska iskustva iz reintegracije istočne Slavonije devedesetih godina mogu biti korisna Ukrajini.

Službena Moskva odmah je ustala ‘’na zadnje noge’’ te žestoko uzvratila Zagrebu da se “aktivnije zauzme za rješavanje kroničnih unutarnjih problema u vezi s pravima Srba i drugih nacionalnih manjina u Hrvatskoj”.

Primili smo na znanje informaciju da je ovih dana pri hrvatskoj vladi formirana radna skupina za suradnju s Ukrajinom koja će u svom djelokrugu imati prenošenje hrvatskog iskustva ‘mirne reintegracije okupiranih teritorija’ Kijevu, koje bi se tobože moglo primijeniti na Doneck i Luhansk’’, stoji u komentaru ureda za informiranje i medije ruskog MVP-a.

“Taj korak koji je službeno potvrdio predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković, ozbiljno zabrinjava’’, odbrusili su Rusi Plenkoviću.

U ruskom ministarstvu smatraju da će “nova paralelna struktura” odvlačiti pozornost kijevskih vlasti s ispunjavanja obveza iz Minskog ugovora koji je temelj za rješavanje unutarukrajinske krize kojemu nema alternative.

Moskva taj prijedlog promatra i u kontekstu najava o pokretanju hrvatsko-ukrajinske vojno-tehničke suradnje, ustvrdivši da je cijena hrvatske reintegracije svog teritorija bio progon 250.000 Srba u operacijama ‘Bljesak’ i ‘Oluja’.

‘’Dobro je poznato s kakvim se žrtvama i prisilnim odlaskom 250.000 Srba koji su stalno živjeli ondje završili velike vojne operacije “Bljesak” i “Oluja” 1995. Sigurni smo da savjeti inozemnih “konzultanata” koji kod kijevskih vlasti mogu stvoriti opasnu iluziju da su u Donbasu mogući vojni scenariji, nipošto neće pomoći jačanju sigurnosti na jugoistoku Ukrajine – ističe se u komentaru ruskog ministarstva.

Plenković je u Kijevu također istaknuo da Hrvatska podržava teritorijalni integritet, suverenitet i neovisnost Ukrajine te provedbu politike nepriznavanja ilegalne aneksije Krima.

Dva dana kasnije premijer je izjavio novinarima u srijedu kako hrvatska vlada podržava Sporazum iz Minska u 13. točaka.

“Kad usporedimo njegove ciljeve i sjetimo se iskustva Hrvatske iz procesa mirne reintegracije postoji niz sličnosti”, rekao je Plenković o sporazumu kojim su Rusija, Ukrajina uz Njemačku i Francusku dogovorile mjere za okončanje rata na istoku Ukrajine.

“Naša je poruka bila poruka mira, iskustva Hrvatske koja je imala okupirani teritorij i želi savjetodavnim putem pomoći da se olakšaju procesi kako bi se oblasti Donjeck i Luhansk vratile u ustavnopravni poredak Ukrajine i tu bih stavio točku”, rekao je.

A komentirajući priopćenje Ureda za informiranje i medije ruskog MVP-a premijer je mrtvo- hladno, ali odrješito kazao da je “to ‘niža razina’, a ja se bavim ozbiljnom i odgovornom vanjskom politikom. Imam principijelne stavove iza kojih čvrsto stoji cijela vlada”.

“Iznenadilo me je da je ova niža razina ministarstva vanjskih poslova Rusije napravila jedan amalgam. Tu se govori o našem iskustvu, konfabulira se, govori se o progonu Srba iz Hrvatske, o tome da se mi orijentiramo na neke druge teme”, rekao je Plenković. Dodao je da na rusko priopćenje ne kani odgovoriti.

Puf, pljuska. I to Rusima.

Svoj službeni put u Ukrajinu ocijenio je “sadržajno fantastičnim”, a “fantastičan je i gospodarski forum” za koji su izuzetan interes pokazali gospodarstvenici.

To je “niža razina, a ja se bavim ozbiljnom i odgovornom vanjskom politikom. Imam principijelne stavove iza kojih čvrsto stoji cijela vlada”, rekao je premijer.

Ustvrdivši da je cijena hrvatske reintegracije svog teritorija bio progon 250 tisuća Srba u operacijama ‘Bljesak’ i ‘Oluja’ ruski komentator rekao je kako bi umjesto besperspektivnih prijedloga o Ukrajini Zagreb trebao aktivnije rješavati problem prava Srba.

Na pitanje o već dvije godine upražnjenom veleposlaničkom mjestu u Moskvi Plenković je odgovorio da će doći na red do kraja godine.

“Tek smo tu četiri tjedna, a razgovaram s ministrom vanjskih poslova ne samo o Rusiji nego i o nizu drugih destinacija i bit ćete o tome pravodobno obaviješteni. Ako ću nešto napraviti brže od drugih to će biti teme koje se tiču vanjske politike, mislim da smo tu vrlo aktivni i artikulirani i pitanje veleposlanika doći će na red do kraja godine”.

I tako je završio prvi ‘fajt’ s moćnim Rusima, a Plenković još jednom potvrdio hrvatsku prozapadnu orijentiranost, ne umanjujući pritom značaj ‘’Majke Rusije’’.

S pozicije hrvatskog premijera, vrlo jasna poruka prema kojoj strani ide Hrvatska.

Izvor: direktno.hr

Odgovori

Skip to content