RAT PROTIV HRVATSKE NIJE STAO: Vodi se i dalje drugačijim sredstvima
Foto: FB
Ima li mira u Mojoj Hrvatskoj? Ima li mira među našim živima i mrtvima ? Nema mira, samo je jedan vid rata odsutan, onaj oružani. No agresije protiv nas traju… Traju kao medijska, ekonomska, diplomatska, kulturološka, pravna, druge agresije na Hrvatsku i hrvatski narod nakon provedene oružane agresije tj. rata..koji su izgubili.
Što to političarima znači mir?
Mir se obično definira kao razdoblje bez ratova. Druge definicije mira uključuju slobodu od prepirki, spokoj, harmoniju ili unutarnje zadovoljstvo i vedrinu i dr. jer se značenje riječi mir mijenja s kontekstom.
Mir se može odnositi na dogovor za završetak rata ili prestanak okupacije. Mir se također može odnositi općenito. Na kraju, mir može biti bilo koja kombinacija ovih definicija.
U svojem najfantastičnijem značenju, mir označava stanje potpuna harmonije, bez ikakvih konflikata ne samo između ljudi, nego i između ljudi i prirode, i stvorenja u prirodi (međusobno).
Postoji više teorija i definicija mira, a neke od njih su: mir kao nesebičan čin ljubavi, mir kao odsutnost nasilja i zla s prisutnošću pravde, fantastičan mir, unutarnji mir i dr.
Jednostavna i neopširna definicija mira kaže da je mir odsutnost ratova. (Još su Rimljani mir definirali kao odsutnost ratova; Pax, absentia belli).
Postoji pozitivni i negativni mir
“Mir dijeli sudbinu svih društvenih problema koji se ne zanemaruju i ne zaboravljaju, već su izloženi pažnji cjelokupne javnosti. O njemu se stalno govori u politici, u medijima, u javnosti, unutar mirovnih pokreta. U njega se svi zaklinju i ‘reklamiraju’ ga. Na taj način se stječe dojam da je mir potpuno poznato stanje koje se može napraviti. Ugovor o razoružanju i politički razgovori približavaju nam mir, a naoružavanje i pogoršanje klime između pregovarača ga tjeraju dalje. (…)
U međunarodnom sistemu mir postoji onda kada se konflikti u tom sistemu kontinuirano rješavaju bez upotrebe organizirane vojne sile.
Na neki način ova odrednica je bliska negativnom pojmu mira koji mir označava kao ne-rat. Ova odrednica mira zadovoljava se činjenicom da ne vlada rat. Pri tome se, doduše, ne misli samo na odsutnost rata nego i na odsutnost drugih nenasilnih radnji koje podržavaju rat. Iz ovog logičnog razmišljanja rodio se tzv. negativni pojam mira. Ako se ovaj pojam shvati ozbiljno, onda to ima za posljedicu da se pozitivnom miru može pripisati čisto nominalistička diskusija. Trajno spriječiti rat znači trajno primjenjivati mirna rješenja konflikata. Ako se ovo ostvari – onda vlada mir.
U Hrvatskoj i oko Hrvatske je odsutnost rata ali ne i drugih nasilnih radnji koje podržavaju i pokreću rat
Ovakva odrednica ne diskriminira svaku formu sile, već samo organizirano vojno uništavanje fizičke egzistencije čovjeka. Takva odrednica mira se nikada nije – niti se sad – usmjeravala prema ostvarivanju nenasilnog društva ili, teološki rečeno, razrješenju ljudi. Tom odrednicom je samo jasno dano do znanja što se podrazumijeva pod pojmom mir, naime nepostojanje rata. A što je drugo nepostojanje rata do stalna odsutnost upotrebe organizirane vojne moći? Međutim, to ne uključuje i pripremanje za rat i spremnost da se već u sljedećoj minuti otpočne rat, jer biti spreman na rat i pripremati se za njega ne znači da je rat prisutan. Političke posljedice takve odrednice mira su i više nego vidljive u današnjem društvu. Posebice u okruženju u kojem se nalazi Hrvatska.
Kažu rat nije objavljen no ako je definicaja rata organizirana oružane sile, oružane sile koja je vršila agresiju u liku JNA, srbo-četnički Paravojnih postrojbi je li to dokaz kako je rata bilo?
Kao mir se označava proces unutar međunarodnog sustava vrijednosti a čija je karakteristika da teži prema mirnom i ne nasilnom rješavanju sukoba i konflikata. Pojam bi se mogao zadovoljiti i sljedećom definicijom: Mir postoji ako se konflikti u internacionalnom sustavu pokušavaju riješiti mirnim putem umjesto upotrebom organizirane vojne sile.
Ono što može stajati nasuprot negativnom i pozitivnom pojmu mira, dade se predstaviti u stupnjevima. Taj proces k počinje odstranjivanjem organizirane upotrebe vojne sile, a nastavlja se kao proces razgradnje nasilja i pravedne podjele.”
Polazna točka je tzv. negativni pojam mira: mir je odsutnost rata, a rat se može definirati relativno točno kao “organizirana upotreba vojne sile”. Ono što je bitno je razlikovanje između pojedinačnih faza i stupnjava mira koji nastupaju nakon toga, pri čemu se granična stanja, kao na primjer hladni rat, ubrajaju u područje mira, ali s izuzetno malim stupnjem mira.
Sljedeća razlika u odnosu na slijed koji već poznajemo je u tome što se uz stupanj (ne)nasilja uvodi još jedan kriterij, a to je “porast pravednosti”, te se i po tom kriteriju određuju faze i stupnjevi mira. Time se ukazuje na usku vezu između mira i pravde. A u nas i oko nas niti P od pravednosti jer se izjednačuje uzrok i posljedica, žrtva i agresor.
Nema pravde ni pravice, dakle nema niti mira…
Rat nije stao on traje, vodi se i dalje protiv hrvatske samostalnosti i državnosti samo drugačijim sredstvima. Sredstvima protiv kojih ne može djelovati i parirati organizirana vojna sila, ali može organizirano znanje, nacionalna svijest, domoljublje i rodoljublje. Može jedinstvo onih koji su se oružanoj agresorskoj vojnoj sili oduprli, porazili je i doprinijeli stanju ne nasilja. No predajući to stanje u ruke političkih elita i ne sudjelujući u daljnjem stvaranju svih stupnjeva mira i pravednosti političke su nas elite svojim potezima dovele i dovode u stanje nepravde,nesigurnosti, straha za slobodu jer nisu spremne i sposobne odgovoriti na nastavak agresije koje se provode onim drugim sredstvima koje sam naveo…
* Mario Maks Slaviček za sebe kaže da je Hrvat, domoljub, katolik, konzervativac, hrvatski branitelj, umirovljeni časnik, invalid Domovinskog rata, suprug, otac i prijatelj.
Umirovljeni je časnik HV-a, sudionik Domovinskog rata, pripadnik Zbora Narodne Garde, ranjavan na crti bojišnice ’92 i ´93 godine. U mirovinu je otišao 2007. godine. Odlikovan je Hrvatski Križem, Hrvatskim Pleterom, Spomenicom Domovinske Zahvalnosti i Spomenicom Domovinskog rata.