ŽESTOKI NAPAD NA CRKVU: Pročitajte što Maštruko i Pilsel kažu o ulozi Katoličke crkve u izgradnji demokratskog društva!
Foto: Fah
Uloga Katoličke crkve u izgradnji demokratskog društva bila je tema okruglog stola u organizaciji Političke akademije HNS-a na kojem su govornici poručili da pluralističko društvo ne smije biti podvrgnuto zahtjevima nekog zasebnog morala bilo koje religije.
Na okruglom stolu, koji može se reći pripada nizu u seriji žestokih napada na Crkvu, a gotovo je postalo pravilo da se o velikim kršćanskim blagdanima ili uoči posjeta crkvenih velikodostojnika oni pojačavaju, krivotvore se činjenice, te javnosti zamagljuju oči raznoraznim izmišljotinama o Crkvi ili katoličkim blaženicima i slično, sudjelovali su: voditelj Političke akademije HNS-a Boris Blažeković, sociolog religije Ivica Maštruko, profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Frane Staničić, član Upravnog odbora udruge Protagora Zvonimir Mahečić, teolog i glavni urednik portala Autograf.hr Drago Pilsel, profesor na Pravnom fakultetu Siniša Zrinščak.
Profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Frane Staničić kazao je da je odnos Katoličke crkve u Hrvatskoj u najvećoj mjeru uređen vatikanskim ugovorima pri čemu se hrvatsko zakodnodavstvo primjenjuje smo ako neko pitanje nije uređeno tim ugovorima. Dodao je da iz te činjenice izlazi jako puno problema jer ugovori nisu pravno-tehnički precizni.
Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak rekao je kako ne treba zanemariti da Katolička crkva u Hrvatskoj ima povijesnu ulogu u očuvanju kulture i identiteta, ali da treba odgovoriti i na izazove društva koji su pred nama.
Neokonzervativna revolucija koja se događa ne samo u Hrvatskoj nego i u dobrom dijelu Europe je odgovorna za promjene koje dolaze u konzervativnoj zajednici i mi kao politika moramo na to jasno odgovoriti, rekao je Vrdoljak.
Ustvrdio da njihova politika koja je temeljena na liberalno-građanskom stavu jasno promiče sekularnost države i slobodu izbora čovjeka, ali postavlja granicu koju se ne smije prijeći kod pitanja slobode čovjeka i osobnog identiteta.
Za ‘vatikanske ugovore’ Vrdoljak kaže da su neosporni i da ih treba poštivati jer su to međunarodni ugovori koji nisu podložni bilo kakvim izmjenama bez dogovora obje strane.
Ivica Maštruko, nekadašnji veleposlanik pri sv. Stolici
Sociolog religije Ivica Maštruko i nekadašnji zadarski stručni suradnik u Komitetu SKH, rekao je na HNS-ovom okruglom stolu da Katolička crkva u Hrvatskoj nastoji proširiti svoje djelovanje izvan područja duhovnog, što čini, smatra, zahvaljujući stavu i podršci političkih struktura koje nastoje instrumentalizirati religijske institucije da bi dobili podršku za dobivanje izbora.
Vlast i političke strukture čine to pridobivanjem institucija, prijetnjama prema određenoj vjerskoj zajednici, primjerice zabranom izgradnje crkava ili nagrađivanjem i podilaženjem.
Katolička crkva, smatra Maštruko, prihvaća takav pristup političkih struktura, posebno metodu nagrađivanja i podilaženja jer time crkva pa i neke druge zajednice imaju mogućnost utjecaja na vlast i ostvaruju financijske pogodnosti za svoju organizaciju.
Kad je u pitanju Hrvatska, zaključio je Maštruko, pluralističko društvo kakvo mi želimo graditi ne smije biti podvrgnuto odredbama, zahtjevama ili sankcijama nekog zasebnog morala bilo koje religijske skupine jer ne žive svi u društvu razvijajući se prema istim duhovnim vrijednostima.
Katolička crkva dužna je dati svoj doprinos kako bi se u društvu eleminirali svi oblici netolerancije i diskriminacije bazirane na religiji i vjerovanju, poručio je na HNS-ovom okruglom stolu nekadašnji hrvatski diplomat Ivica Maštruko, koji je od 1989. do 1991. bio veleposlanik SFRJ pri Svetoj Stolici.
Podsjetimo, odgovarajući na optužbe po kojima je bio na popisu udbaša (“Ivica Maštruko – ‘Katolik’, više pseudonima, područje centar Split, unutarnja problematika”, navodno sastavljen od Josipa Perkovića), Maštruko je rekao za Zadarski list 2010. da nije bio udbaš i da s tim službama nije imao veze.
Ivica Maštruko u Novom listu objavljenom uoči blagdana Svi svetih ustvrdio je da “Crkva u Hrvatskoj ima materijalni status kao nigdje u Europi”, dodajući i “da je Katolička crkva oslobođena poreza na sve milodare: blagoslove kuća, vjenčanja, sprovode, krštenja, krizme… To je golemi neevidentiran prihod, bez poreza i ikakve kontrole”. U istom je razgovoru ocijenio da svjedočimo iskazima katoličkog fundamentalizma upitan o “višegodišnjem valu katoličkog ultrakonzervativizma.”
“Ne uvijek i ne u svakom slučaju, ali da svjedočimo iskazima katoličkog fundamentalizma, tome smo svjedoci. A zašto imamo osjećaj da su konzervativni, pa ponekad i fundamentalistički stavovi, prisutniji nego ranije? Rezultat je to, rekao bih, dobro organiziranih udruga koje promiču kršćanski i katolički svjetonazor. One su vrlo organizirane i javno vrlo aktivne, za razliku od drukčijih udruga, koje su slabije organizirane. To je, dakle, rezultat aktivističkog i aktivnog prisustva. Ne bih rekao da je to uvijek organizirano i dirigirano od crkve kao institucije, ali dakako, svi nositelji tih konzervativnih aktivnosti i ideja uklopljeni su u crkvene institucije”, rekao je Maštruko, nekadašnji savjetnik bivšeg predsjednika Stjepana Mesića novinaru Borisu Paveliću, piscu nečitljivog panegirika “10 boljih godina – bilanca građanina predsjednika Stjepana Mesića”.
HNS-u mio Drago Pilsel
Na okruglom stolu, održanom u četvrtak, sudjelovao je i teolog i glavni urednik portala Autograf.hr Drago Pilsel koji pozdravio inicijativu HNS-a, dodavši kako mu je žao što se predstavnici crkve nisu odazvali na taj skup.
Kad se takvi skupovi događaju vani obavezno dolaze teolozi koji razgovaraju s politolozima, rekao je Pilsel koji kaže da zastupa mišljenje koje govori o sekularizmu kao šansi.
Podsjetimo, Drago Pilsel je pak na katolički blagdan Svi sveti, gostovao je na RTS-u u emisiji “Oko”. Tema razgovora vrtila se oko beatifikacije blaženog kardinala Alojzija Stepinca, te njegove uloge u NDH-a.
Između ostalog, Pilsel smatra kako kardinal Stepinac ne smije biti proglašen svetim zbog toga što je sporan ne samo Srbima i Romima, već i starokatolicima. Stepinac, po Pilselu, nije bio 1941. dovoljno “lucidan” , već mu se dogodila “domoljubna blokada duha,” te je time kriv, između ostalog i za raspad HSS-a u ratnom vihoru.
Na pitanje voditelja o novoj vladi, Pilsel je napao kao ustaški orijentirane ministre Pavu Barišića i Milana Kujundžića. Posebno je istaknuo novog ministra vanjskih poslova Davora Ivu Stiera.
Svojemu bivšem prijatelju Stieru, zamjera što se nikada nije odrekao svoga djeda, za čije zločine snosi moralnu krivnju, navodi maxportal.hr.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
1 comment
Dokle će u hrvatskoj biti idiota. Ovi nisu vrijedni komentara….Raspad HSS zbio se nakon prvih izbora 1945 godine kad je hrvatski narod u većini dao glas HSSu a komunjare na čelu s titom silom, krivotvorenjem i drugim lažnim postupcima HSS onemogučila da preuzme vlast i tako su nezakonito ološ preuzele vlast i tako je postala SNRH koja je bila sve samo ne regularna, ne zakonita…..