AMERIČKI BISKUPI: Poziv na izgradnju ‘kulture susreta’
Kardinal Daniel DiNardo (lijevo) i nadbiskup José Gomez (desno) – AP
Katolici bi trebali raditi na izgradnji „kulture susreta“ koja očituje djelatnu ljubav i empatiju prema seliocima – poručili su čelnici Američke biskupske konferencije.
„Naša braća i sestre, koji su prisiljeni seliti se, trpe strašnu odvojenost od svojih obitelji i često se suočavaju s teškim ekonomskim uvjetima i to do te mjere da nemaju ni za osnovne životne potrebe“, stoji u poruci koju potpisuju predsjednik Američke biskupske konferencije, kardinal Daniel DiNardo, te potpredsjednik, nadbiskup José Gomez. Kardinal DiNardo je nadbiskup dijeceze Galveston-Houston, a msgr. Gomez je nadbiskup dijeceze Los Angeles.
„Izbjeglice bježe iz svojih zemalja zbog rata i progona koji ih sile na to da riskiraju sve kako bi dobili priliku da žive u miru“, napisali su kardinal DiNardo i nadbiskup Gomez. Poruka je objavljena povodom Nacionalnog tjedna selilaštva, koji je posvećen razmišljanju o okolnostima s kojima se suočavaju selioci, uključujući useljenike, izbjeglice, djecu kao i žrtve trgovine ljudima. U skladu s Papinim inzistiranjem na važnosti susreta u kršćanstvu, u poruci su čelnici Američke biskupske konferencije pisali o „kulturi susreta“, koja doprinosi jedinstvu i zajedničkim težnjama.
Proteklih godina azil su tražile izbjegličke obitelji iz onih zemalja, koje su pogođene sukobima, kao što su Sudan i Sirija. Tisuće iračkih kršćana je raseljeno zbog progona ISIL-a i većina njih se nalazi u izbjegličkim kampovima. Bol i patnja selilaca i izbjeglica je prilika za iskazati milosrđe – smatraju katolički vođe. ABC News je tako nedavno izvijestio o jednom američkom paru koji je pomogao više od 100 kršćanskih izbjeglica da se iz Iraka presele u SAD.
Čelnici Biskupske konferencije su podsjetili na američku „melting pot“ baštinu te su pozvali na razmatranje o milosrđu koje se iskazivalo ranijim generacijama selilaca. „Kao katolici u Sjedinjenim Američkim Državama, većina nas može pronaći priče iz naših vlastitih obitelji: roditelja, djedova i baka ili pradjedova i prabaka, koji su napustili svoju domovinu kako bi došli u Ameriku“, napisali su biskupi, potičući Amerikance na suosjećanje s ljudima koji imaju slične priče kao i njihovi preci.
Kardinal DiNardo i nadbiskup Gomez komentirali su muku i probleme s integracijom u prošlosti. „Strah i nesnošljivost“ su testirali melting pot, ali je SAD nadišao te prepreke i postao uključivo društvo – istaknuli su nadbiskupi. „Bilo da su dolazili iz Irske, Italije ili koje već zemlje, prijašnje generacije su se susretale s bigotizmom“, stoji u poruci te su potaknuli da Nacionalni tjedan selilaštva bude prilika da se radi kako na osiguravanju vanjskih granica zemlje, tako i na prihvaćanju onih najranjivijih.
Radio Vatikan