NOVI SLUČAJ DNEVNICE: I Glavašević i Matić mutili s putovanjima, evo naloga

Izvor slike: direktno.hr

Otkrivanjem afere Dnevnice u Uredu predsjednika Vlade za mandata SDP-ova Zorana Milanovića i predstojnika mu Tomislava Sauche kao da je otvorena Pandorina kutija. I nije neko čudo da su odlučili potkradati državu upravo na dnevnicama – em su neoporezive, em su u kešu.

A da nešto po pitanju službenih putovanja ne štima ni kod Predraga Matića u Ministarstvu branitelja, ustanovila je Državna revizija još ljetos. Revizija je otkrila brojne nepravilnosti, tako i propuste u knjizi putnih naloga i zahtjevima za službena putovanja, na koja je u 2015. godini potrošeno 957.501 kuna.

Za dnevnice je, navodi se u izvješću, izdvojeno 334.524,00 kn, a plaćene su i naknade za smještaj u iznosu 308.465,00 kn, prijevoz na službenom putu u iznosu 241.331,00 kn te cestarine i drugi troškovi u iznosu 73.181,00 kn. Rashodi su ostvareni za službeni put u tuzemstvu u iznosu 574.932,00 kn i inozemstvo u iznosu 382.569,00 kn. No, knjiga putnih naloga sadrži podatke o datumu, mjestu i osobi koja je upućena na službeno putovanje, ali ne sadrži podatke koji se odnose na svrhu službenog puta, iznos dnevnica i troškove putovanja.

Znatan dio zahtjeva za službeni put, osim iznosa dnevnica, ne sadrži druge planirane troškove te su dijelu zaposlenika za službeni put u inozemstvo isplaćeni predujmovi viši od potrebnih troškova za ostvareni službeni put, a zaposlenici su putne naloge razduživali i primljene predujmove vraćali nakon roka propisanog naputkom Ministarstva. Izvješća o rezultatima putovanja nemaju obrazloženja rezultata obavljenog posla te učešće, odnosno zadaće osobe upućene na službeni put, kako je propisano Naputkom Ministarstva.

Konkretno, iz primjera putovanja ministra Matića i njegovog pomoćnika Bojana Glavaševića u Tursku i SAD, proizlazi kako su zadržali dio iznosa dnevnica koji su trebali vratiti, a nedostaje i izvještaj s tog putovanja, koje je državu koštalo ukupno 120 tisuća kuna.

Za organiziranu prehranu samo 20 posto dnevnice, Glavašević i Matić uzeli 100 posto

Kada su u proljeće 2015. Matić i Glavašević s dvoje savjetnika putovali u Ameriku, nije se o tom putu puno znalo, nije bilo iscprnih medijskih izvještaja, priopćenja, presica – poput recimo ove najsvježije Glavaševićeve o napadu na gay klub. No Direktno.hr u posjedu je dokumenata u kojima su navedeni službeni razlozi putovanja. Kao povod puta navedena je komemoracija 100. obljetnice bitke kod Canakkale (Galipolja), radni sastanak s Dimitrijem Titovim i Phumzile Mlambo-Ngcuka (angažirani pri Glavnom tajništvu UN-a u New Yorku) te put u Washington ”na bilateralni sastanak”.

Tek se naknadno iz Glavaševićeve izjave dane jednoj dnevnoj novini saznalo kako je tema razgovora bilo osnivanje rehabilitacijskog centra na hrvatskom Jadranu u koji bi dolazili vojnici na povratku iz mirovnih misija ili žrtve rata iz cijelog svijeta. Iz pouzdanih izvora doznajemo kako ne postoji službeno izvješće s ovog putovanja, tek rečenica rukom napisana na poleđini putnih naloga. Licemjerje hrvatskih mainstream medija očituje se tako baš na ovom primjeru, gdje u to vrijeme nitko nije postavljao pitanje što su u Americi radili Matić i Glavašević, dok se istovremeno zbog sličnog ”krimena” razapinje predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović.

Kako bilo, iz dokumenata kojima raspolažemo vidljivo je kako je cijena dnevnice za Tursku bila 50 eura, a 95 dolara za SAD. Za ukupno devet dana putovanja, Matić i Glavašević su svaki dobili po cca 5000 kuna dnevnica (po 150 eura dnevnice za tri dana u Turskoj i 570 dolara za šest dana u SAD-u).

Iz troškovnika za ovaj službeni put vidi se kako je u Turskoj plaćen smještaj samo za dvije osobe. Kako doznaje Direktno.hr, razlog tome je što je dužnosnicima Matiću i Glavaševiću u luksuznom hotelu Marmara Taksim smještaj platilo tursko Ministarstvo vanjskih poslova (MFA of Turkey), dok su Zvonimir Galić i Nika Blažević odsjeli u Radison Blu hotelu (također s pet zvjezdica), na račun hrvatskih poreznih obveznika.

U hotelski smještaj bi trebala biti uključena i prehrana pa je Matiću i Glavaševiću dnevnica trebala biti umanjena za 80 posto, kako nalaže Državna revizija. No to se nije dogodilo. Umjesto 150 eura, trebali su dobiti samo po 30 eura za tri dana u Turskoj. 120 eura razlike su si, čini se, spremili u džep.

A kako doznajemo od izvora bliskog Ministarstvu branitelja, ovakve kombinacije su kap u moru u odnosu na ostala putovanja.

Zbog svega navedenog Državna revizija je u izvješću sugerirala ustroj računalne evidencije u svrhu učinkovite kontrole te obračuna i povrata primljenih predujmova u cilju transparentnog trošenja sredstava.

DORH: Mišljenje je uvjetno, postupanje nadležnog državnog odvjetništva je u tijeku

Kako neslužbeno doznajemo u Ministarstvu, s nepravilnostima koje je ustanovila Državna revizija upoznat je i DORH. Slijedom dobivenih informacija DORH smo pitali je li Državno odvjetništvo poduzelo radnje u slučaju nalaza državne revizije u Ministarstvu branitelja za 2015. godinu.

”Državno odvjetništvo Republike Hrvatske po primitku izvješća Državnog ureda za reviziju razmatra njihov sadržaj te ih potom dostavlja nadležnim državnim odvjetništvima radi postupanja sukladno svojim zakonskim ovlaštenjima odnosno ocjenjivanja sadrže li nepravilnosti koje je istaknuo Državni ured za reviziju ujedno u sebi obilježja kakvog kaznenog djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti”, stoji u odgovoru koji potpisuje glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin.

Nadodaje kako je postupanje nadležnog državnog odvjetništva povodom izvješća u Ministarstvu branitelja u tijeku, da sukladno zakonskoj odredbi o tajnosti izvida DORH ne može davati više informacija.

Napominje i kako je riječ o uvjetnom mišljenju. Pojasnimo, uvjetno mišljenje nastaje kada se revizor ne slaže ili kada postoji sumnja o jednoj ili više pozicija u financijskim izvještajima, koji su značajni ali nisu bitni za razumijevanje financijskih izvještaja.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

1 comment

  1. Leo Ipa Eol

    Odavno je Noam Chomsky rekao da je svaka vlast u osnovi zločinačka organizacija pod zaštitom legalnih oružanih snaga.

Odgovori

Skip to content