PAPA: ‘Kada osoba ne zarađuje za svoj kruh, gubi svoje dostojanstvo’

„Ne može se reći da je društvo pravedno ako novim generacijama ne ponudi dovoljno mogućnosti za dostojanstven rad“, napisao je papa Franjo u poruci koju potpisuje Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, a koju je uputio sudionicima konferencije u Napulju na temu „Crkva i rad: koja je budućnost mladih na Jugu?“. Skup je započeo danas, a organizirale su ga biskupije Južne Italije. Pristigli su i pozdravi talijanske predsjednika Sergia Mattarelle kao i premijera Paola Gentilonija.

„Kada osoba ne zarađuje za svoj kruh, ona gubi svoje dostojanstvo“, istaknuo je Sveti Otac u poruci. Kada mladi ljudi nemaju perspektivu – nastavio je Papa – mogu postati lak plijen zločinačkih organizacija. Sveti se Otac prema tome nada da će crkvene zajednice, zajedno s institucijama, nastojati oko predanog traženja odgovarajućih rješenja za pošast koja se sve više širi: za nezaposlenost mladih i rad na crno kao i za dramu mnogih radnika koje se izrabljuje iz pohlepe, zbog mentaliteta koji isključivo gleda na novac, probitak i ekonomski dobitak na štetu čovjeka.

Talijanski predsjednik Sergio Mattarella dodao je kako je nužno premostiti jaz između sjevera i juga Italije, dok je premijer Paolo Gentiloni zajamčio da je prioritet Vlade razvoj Južne Italije. Crkva je mnogo učinila u tom pogledu, počevši s poljoprivrednim projektima – istaknuo je napuljski nadbiskup, kardinal Crescenzio Sepe. „Postoji mnogo napuštenih zemljišta i osobito se u zadnje vrijeme razvija suradnja mladih kako bi se iskoristilo ta područja. Postoji cijeli niz malih koraka koji kad se udruže, nude dobre mogućnosti zaposlenja za naše mlade“, kazao je kardinal Sepe.

Gradonačelnik Napulja, Luigi De Magistris, prepoznao je nastojanja izvršne vlasti, ali zahtijeva pravovremeniji angažman. Iako je talijanska vlada učinila nešto kad je Napulj u pitanju, za ostatak Južne Italije Vlada nije učinila gotovo ništa. „Ono što boli je diskriminacija u raspodjeli sredstava između velikih područja na jugu i sjeveru Italije“, kazao je gradonačelnik Napulja.

Na skupu sudjeluju i mladi koji su dio crkvenog projekta Policoro, čiji je cilj osposobiti mlade ljude, dajući im priliku otvaranja mikro-poduzeća. Jedan od njih je i Antonio Francese. „Otvaranje poduzeća kao i osnivanje zadruga donijelo je konkretne rezultate. Posljednjih se nekoliko godina nešto pokreće u Kampaniji i mi smo sretni zbog toga, a da pritom ne stvaramo lažne iluzije, jer je problem stvaran, opipljiv“, kazao je Antonio. Ukratko, ako Jug krene od mladog naraštaja, može uistinu upoznati razdoblje razvoja.

Radio Vatikan

Odgovori

Skip to content