Ovo su tri sumnjiva slučaja na koja je predsjednica već u dva navrata upozorila Dinka Cvitana
FOTO: CROPIX
Grabar Kitarović upozorava na istragu oko propusta u Fondu za zaštitu okoliša, prodaju zgrada veleposlanstva i remont MiG-ova
Nakon što je Kolinda Grabar-Kitarović u dva navrata posljednjih dana upozorila kako zna za neke predmete koje bi DORH trebao pažljivije istražiti, Jutarnjem listu je potvrđeno da se ne radi o nikakvim ‘tajnim informacijama’ koje predsjednica ima, već prije svega o onom na što je upozorila i Državna revizija.
Kao što je poznato Državna revizija je u posljednjih godinu dana napravila reviziju u nekoliko hrvatskih institucija i pronađeni su veliki propusti koji možda upućuju i na kriminal. Tako je revizija utvrdila brojne nepravilnosti u MVP-u kod prodaje i opremanja zgrada veleposlanstva u Washingtonu i Bruxellesu, te u poslovanju Fonda za zaštitu okoliša, a nije do kraja istražen ni slučaj s remontom MIG-ova u Ukrajini.
Skupi najam
Isto tako, DORH do sada nije poduzeo nikakve konkretne radnje, iako se za nalaz revizije zna duže vrijeme. I ”slučaj dnevnica” došao je do DORH-a još u rujnu prošle godine, ali se ništa nije poduzelo sve dok nije objavljen prilog na HTV-u.
Predsjednica je imala uvid u izvješća Državne revizije kao i svi građani Hrvatske, pa nije riječ o nikakvim tajnama jer se izvješća javno objavljuju. Očito je u svojim posljednjim istupima koji su pobudili veliku pažnju upozoravala upravo na te slučajeve koje je navela i Državna revizija.
”Predsjednica nema nikakvih privilegiranih saznanja, sva su izvješća revizije javno dostupna”, rečeno nam je iz njezinog kruga, pa je posve logično da je predsjednica zabrinuta što do sada nije bilo reakcije DORH-a. A riječ je o slučajevima kod kojih su iznosi daleko veći nego kod ”afere dnevnice”. Tako je revizija utvrdila brojne propuste u radu Fonda za zaštitu okoliša, od preseljenja u luksuzne prostorije do raznolikih cijena kada je Fond lokalnoj samoupravi financirao nabavu opreme. U izvještaju revizije se kaže da je zakup poslovnog prostora u Zagreb Toweru ukupne površine 3948 kvadrata iznosio 10 eura, bez PDV-a, dok se prije za zakup u Republici Austriji plaćalo 5 eura, a u Savskoj ulici 60 kuna.
Zgrade MVP-a
Poznato je da je Fond prošle godine po prvi put završio poslovanje u minusu, za konkretno poslovanje u radu bivših uprava navedeni su veliki propusti, a revizija je utvrdila da se opterećuje gospodarstvo brojnim ekološkim naknadama koje se nenamjenski troše. Iz iskaza revizije jasno je da su bivše uprave dijelile novac kako im se svidjelo, a često zbog kašnjenja projekata i projektne dokumentacije nisu na vrijeme povučena sredstva iz EU.
Nije se štedjelo ni na uređenju i opremanju uredskih prostora i kupnji namještaja. Sve je to ‘pojelo’ sredstva za normalno poslovanje Fonda, a nikada nije bilo reakcije DORH-a na ta izvješća koja su nastala u vrijeme dok je ministar zaštite okoliša bio Mihael Zmajlović.
Kada je riječ o MVP-u revizija je ustanovila brojne propuste kod prodaje, adaptacije i opremanja zgrada hrvatskih veleposlanstava u Washingtonu i Bruxellesu, u vrijeme dok je ministrica bila Vesna Pusić. Tako je u Washingtonu, za vrijeme mandata veleposlanika Joška Para, prodana zgrada veleposlanstva u četvrti Spring Valley po cijeni od 2,245 milijuna dolara, da bi je novi vlasnik adaptirao i prodao za čak 5,5 milijuna dolara. Za vrijeme dok se čekalo na kupnju nove zgrade veleposlanstva Paro je stanovao u hotelu što je MVP mjesečno koštalo 7000 dolara. Od dijela novca od prodaje zgrade veleposlanstva Paro je odlučio za 472.000 kuna kupiti i namještaj za novu zgradu, a za tu svrhu nije prikupljen novac iz državnog proračuna što nije sukladno Zakonu o proračunu.
I s kupnjom nove zgrade u Bruxellesu bilo je niz nepravilnosti, pa je uredski prostor od 4000 kvadrata sa 68 parkirnih mjesta i prostora predviđenog za arhivu stajao neuseljen tri i pol godine. Istovremeno je za najam godišnje potrošeno 1,5 milijun kuna, a revizija je utvrdila da MVP nije izradio ni studiju o opravdanosti ulaganja, niti je na vrijeme dobivena građevinsko-urbanistička dozvola belgijskih vlasti. Revizija je u MVP-u ustanovila i da je sklopljen ugovor s tajnicom u kabinetu bivše ministrice Pusić na osnovu kojeg joj je u tri godine isplaćeno dodatnih 297.000 kuna u bruto iznosu.
Remont MiG-ova
Kada je riječ o remontu MIG-ova u Ukrajini nikada do kraja nije istraženo što se zapravo dogodilo. USKOK je podigao optužnice protiv dvojice hrvatskih državljana zbog primanja mita, pa je ustanovljeno da je jedan časnik tražio 50.000 eura i u dva navrata uzeo 10.000 eura.
Međutim, nikada nije pokrenuta šira istraga što se zapravo događalo s remontom koji je prošao više nego porazno, jer su vraćeni MIG-ovi u lošem stanju, bez ugrađene opreme koja je trebala biti isporučena i po znatno višim cijenama. Iako se u javnosti o tome govorilo i u medijima pisalo do sada ništa nije poduzeto. Kako ‘Jutarnji’ saznaje navodno se posljednjih dana radi na tom slučaju i krug osumnjičenih mogao bi biti proširen i to za malverzacije znatno veće nego za što se optužuje dvojac za primanje mita.
Izvor: jutarnji.hr
2 comments
Tko će za koga ,nego partizanka ,za partitzana svoga! Oni se kontreštaju između sebe, ali njihova je zajednička meta, gtospodin Prcela, sve vučićeve , pupovčeve, i crvene zmijice, treba poslati u pečalbu na probni rad, oni se oglašavaju jedni protivu drugih, ali uvik iza tite dođe vrano, iza vrane račan, iza račana stevo, iza steve jovo, jaca, pupovac ,sanader i tako će biti u nedogled do svršetka svita, a kada “otegnu papke”onda se uprežu bogomolje za nihove “dušice” ,KAO ŠTO JE TO BILO ZA MERUNE JAKOVA BLAŽEVIĆA I TITA !
Predsjednicu KGK ignorira i Cvitan, kao što je to činio i njegov gazda Zoka, stoga je vrijeme da taj lik ode na burzu! Budući se radi o “stručnjaku”, sigurno će naći dobro plaćen posao i u pečalbi!